دلایل موافقان و مخالفان در رد یا تائید وزرای پیشنهادی فرهنگ و ورزش+مشروح مذاکرات۱۲۱۲ نظر

دلایل موافقان و مخالفان در رد یا تائید وزرای پیشنهادی فرهنگ و ورزش+مشروح مذاکرات

دلایل موافقان و مخالفان در رد یا تائید وزرای پیشنهادی فرهنگ و ورزش+مشروح مذاکرات

خانه ملت، جلسه علنی امروز بعدازظهر ( 3شنبه 11 آبان) مجلس شورای اسلامی برای  ادامه  بررسی صلاحیت و برنامه  کاری 3 وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش وجوانان به ریاست دکتر لاریجانی درساعت 13و 10 دقیقه آغاز شد.

در ابتدای این جلسه پس از قرائت تذکرات کتبی نمایندگان توسط اکبررنجبرزاده عضو هیات رییسه مجلس، نمایندگان موافق و مخالف به ایراد دلایل مخالفت و موافقت خود با وزرای پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان پرداختند، همچنین سید رضا صالحی امیری و مسعود سلطانی فر وزرای پیشنهادی فرهنگ  وارشاد اسلامی و ورزش و جوانان برنامه کاری خود را برای نمایندگان تشریح کردند.

 

حسن نوروزی 3406758/24/2016 3 14 04 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/08/201608100500321034_Thum.jpg

حسن نوروزی

نوروزی برنامه‌های عملیاتی وزیر فرهنگ ضعیف است

خانه ملت، اولین مخالف صالحی امیری حسن نوروزی نماینده مردم رباط کریم و بهارستان درمجلس بود که درمخالفت با وزیر فرهنگ  و ارشاد اسلامی، گفت سخنی دارم با جناب آقای دکتر روحانی با اینکه من شما را اهل اندیشه، فکر و همگرایی می‌دانم و پیش از انقلاب شما را می‌شناسم، جای جانبازان، ایثارگران و فرزندان شاهد در بین وزرای معرفی شده به مجلس شورای اسلامی خالی است. انتظار ایثارگران مجلس شورای اسلامی این بود که حداقل یکی از این وزرا را از میان ایثارگران، جانبازان، آزادگان و فرزندان شاهد انتخاب می‌کردید.

نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد من نسبت به برنامه‌های آقای صالحی امیری اشکالاتی دارم و مطالبی را مطرح می‌کنم. انتظارم این است که ایشان پاسخ بدهند.

وی خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت این مرده باد، زنده باد و احسنت گفتن‌ها در پیشگاه خداوند متعال زمانی ارزش دارد که ما تکالیف شرعی خود را انجام بدهیم. به هر حال ما باید دقت کنیم و به گونه‌ای رأی بدهیم که در پیشگاه خداوند مسئول نباشیم.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی متذکر شد آقای ایثارگری که می‌گویی تا کی می‌‌گویید فتنه، مقام معظم رهبری فرموده است خط قرمز ما فتنه است و ما نیز مقلد ایشان هستیم.

وی خطاب به وزرای کشور گفت سه وزیر پیشنهادی موضع خود را نسبت به فتنه مشخص کنند. بگویید ما بودیم ولی الان تبری می‌جوئیم یا نبودیم. آقای دکتر آشتیانی اشاراتی هم داشتند. آقا می‌گوید فتنه ادامه دارد، افرادی هم که متهم هستند اگر معذرت‌خواهی کنند آقا کد داده‌اند ولی خوب معذرت‌خواهی نکردند.

نوروزی با بیان اینکه در مجلس هشتم بعد از خانه‌نشینی آن آقا، اولین نطق را من کردم، گفت ما باید انقلاب خود را نگه داریم، ایشان فرمودند خط قرمز ما فتنه است، وزرای پیشنهادی نیز باید موضع خود را مشخص کنند.

نماینده مردم رباط‌کریم و بهارستان در مجلس شورای اسلامی خطاب به صالحی‌امیری گفت از اهداف حوزه فرهنگ تعالی سازی فرهنگی و مقاوم سازی فرهنگی و مبارزه با نفوذ فرهنگی است که جزء اهداف نظام در حوزه فرهنگ است. من می‌خواهم نظر شما را نسبت به این موضوع بدانم چون در برنامه‌های شما این موضوعات را مشاهده نکردم.

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی ادامه داد من سوالی کردم از رئیس جمهور محترم به اعتبار اینکه وزیری وجود ندارد در کتاب هدیه‌های آسمانی موضوع اشغال مسجد القصی توسط رژیم صهیونیستی، حذف شده است. نظر شما در این زمینه چیست و شما با این نفوذ فرهنگی می‌خواهید مبارزه کنید. برای تحقق این اهداف راهبردهایی چون تقویت نهاد خانواده، تبیین ارزش‌های انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران، ترویج سبک زندگی ایرانی اسلامی و فرهنگ سازی در خصوص اصلاح الگوی مصرف و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور و تهیه پیوست فرهنگی است که در برنامه‌های شما دیده نمی‌شود. انتظار دارم در این زمینه توضیح دهید.

وی افزود در زمینه تحول فرهنگی در کشور در وزارت ارشاد که مظلوم‌ترین وزارتخانه از اول انقلاب تاکنون است چه برنامه‌‌ای دارید. هدفگذاری‌های غیر واقعی، درست است که شما اهداف راهبردی خود را بیان کردید ولی اهداف عملیاتی شما در حوزه فرهنگ ضعیف است و انتظار دارم که در این زمینه توضیح دهید. پیچیدگی‌های ابزارهای فرهنگی از کانونی‌ترین معضلات تحقق اهداف فرهنگی در ایران است. مباحثی مانند سینما، رسانه دیجیتال، مساجد و کانون‌های فرهنگی از جمله پیچیدگی‌های فرهنگی است. انتظار دارم در این زمینه برنامه‌های خود را ارائه کنید. عدم برنامه در بهینه‌سازی فرآیند صدور مجوز و بروزرسانی مکانیزم‌های نظارت و ارزیابی با هدف ممانعت از فعالیت‌های فرهنگی مضر نگران کننده است.

نوروزی متذکر شد برای جلوگیری از سیاسی شدن وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی و دخالت مسائل سیاسی در موضوعات فرهنگی به صورتی که سبب ایجاد مشکلات در عرصه فرهنگ نشود چه برنامه‌هایی دارید. در حال حاضر برخی از ادارات کل به اشتباه فرهنگسراها را به ستاد انتخاباتی تبدیل کرده‌اند که کار بسیار زشتی است و نتایج معکوسی می‌دهد.

وی افزود در فرهنگ عمومی همواره تقابل دو دیدگاه خصوصی سازی و دولتی سازی فعالیت‌های فرهنگی مطرح است. نوع همکاری‌ نهادهای عمومی و اجتماعی را شما چگونه ارزیابی می‌کنید و موضوع خصوصی سازی در عرصه فرهنگ را توضیح دهید. یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری در عرصه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهاجم فرهنگی است و اخیرا نیز نفوذ فرهنگی، برای این موضوع چه برنامه‌ای دارید. مراجع و حوزه‌های علمیه نیز در این زمینه نگرانی هایی دارند.

نوروزی گفت همانگونه که حضرتعالی مطلع هستید، اوقاف یکی از ظرفیت‌های عرصه فرهنگ کشور است در این زمینه چه برنامه‌ای دارید. در زمینه اقتصاد فرهنگی آیا برنامه‌ای پیش بینی کرده‌اید یا خیر که قابل اجرا باشد. برای مبارزه با اسلام هراسی و ایران هراسی در عرصه بین‌المللی چه برنامه‌ای دارید. فضای مجازی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. برای ساماندهی فضای مجازی چه تمهیداتی اندیشیده‌اید.

 

قاضی زاده هاشمی صالحی امیری قادر به بهبود حال و وضعیت فرهنگ کشور نیست

خانه ملت در ادامه نشست امروز مجلس شورای اسلامی سید احسان قاضی زاده هاشمی نیز به عنوان دومین مخالف سیدرضا صالحی امیری وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت امروز در حالی در این جایگاه قرار می گیرم که خدا را شاهد می گیرم که نیتی جز کمک به فرهنگ کشور ندارم و از خداوند می خواهم من را در خالص ماندن نیتم کمک کند. آنچه که می گویم تنها دغدغه های فردی من نیست، بلکه انعکاس نگرانی های نمایندگان درباره رویش علف های هرز در دشت بی فرهنگی ما است.

سید احسان قاضی زاده هاشمی 3406757/11/2016 2 58 49 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607106756392477_Thum.jpg سید احسان قاضی زاده هاشمی

 

نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد من امروز درخواست کردم که در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی چند کلام بگویم و این کار را در ابتدا برای فرهنگ سرزمینم و سپس برای شخص خود آقای صالحی امیری می گویم. اینجانب مانند بسیاری از نمایندگان مجلس برخلاف بسیاری از دوستان نه از دور بلکه از نزدیک دارای سوابق فرهنگی هستیم و بدانیم حال امروز فرهنگ کشورمان بدتر از آن است که صالحی امیری بتواند از پس آن برآید.

وی با بیان اینکه متاسفانه سالهاست که فرهنگ در کشور غریب افتاده است، افزود متاسفانه این حوزه کمترین بودجه ها را در سال برخوردار است و مدت هاست که عرصه فرهنگ عرصه جناح بازی و سیاسی کاری آدم های غیرفرهنگی شده است که این مسئله نفس بسیاری از حوزه های فرهنگی کشور را به شماره انداخته است. شوربختانه مرور برنامه های وزیر پیشنهادی فرهنگ نشان می دهد که دست وی خالی تر از آن است که بتواند دردی از فرهنگ این مملکت درمان کند.

قاضی زاده هاشمی خطاب به صالحی امیری گفت اگر شما میان تحصیل در رشته های مدیریت دولتی و علوم سیاسی و حوزه فرهنگی ارتباطی یافتید من از این کار ناتوان هستم. من نمی توانم میان عضویت در دادگاه ارتش و فرهنگ نسبتی پیدا کنم. شگفت است رئیس جمهوری که از سرهنگ بودن تبری جسته، حال سرهنگی را برای حوزه فرهنگ انتخاب و معرفی کرده است. شما امروز می خواهید میراث دار کرسی وزارتخانه ای باشید که پیش از شما داستان های عبرت آموزی رقم خورده و حتی قربانیانی گرفته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد راستی آیا می دانید که چرا نوبت برای شما باز شده است؟ خبر دارید چرا آقای جنتی دیگر وزیر نیستند؟ وی نه شهید کنسرت بوده و نه به دلیل توجه دولت به دغدغه علما و مراجع عظام کنار گذاشته شده، از این رو اگر دولت قرار بود که به این دغدغه ها احترام بگذارد، باید همان سه سال پیش این اقدام را انجام می داد. اگر دلیل برکناری جنتی را نمی دانید، حتما روزی برایتان خواهم گفت، اما الان چیزی نمی گویم زیرا از رهبر معظم انقلاب آموخته ام که مراقب گفتن ها و نگفتن ها باید باشم. اصلا از این موضوع نمی گویم که خودتان را چقدر متخصص تر از آقای جنتی می دانید، اما از این می گویم که شما کتاب هایی را به نام خودتان منتشر کرده اید که بیشتر به کتابسازی می ماند تا یک اثر علمی واقعی. شما به اتکای کدام تحصیل و تجربه کاری جرأت کردید که کتاب مفاهیم و نظریات فرهنگی را بنویسید؟ با کدام رانت این کتاب را به چاپ ششم رساندید. من از موسفیدان حوزه فرهنگ شرم دارم و این مسئله نشان اوج مظلومیت فرهنگ کشور است.

وی ادامه داد یا اینکه کتاب دانستنی های یک رایزنی فرهنگی را نوشته اید، خداوکیلی این را از کجا آورده اید؟ آیا درسش را خوانده اید یا اینکه تجربه اش را داشته اید؟ سید بزرگوار حتما از ما دلخور نخواهید شد اگر چند سوال را کمی شفاف تر مطرح کنم. شما در سوابق خود به چند مورد اشاره کرده اید. آیا سربازی گمنامی امام زمان (عج) خدای نکرده باعث خجالت شما بوده که آن را در سوابق خود درج نکرده اید؟ برادر سیدرضا فلاح این اسم مستعار شما است دیگر؛ ما در این مملکت دست سربازان گمنامی که برای امنیت مردم تلاش کنند را می بوسیم، مخصوصاً اگر قصد ورود به حوزه های دیگر از جمله فرهنگ را نداشته باشند. واقعا این موضوع را از قلم انداختید یا خیال کردید که نمایندگان مردم حواسشان نیست.

سید رضا صالحی امیری یا اینکه سیدرضا فلاح!

قاضی زاده هاشمی گفت آقای صالحی امیری اگر از نمایندگان مردم رأی اعتماد گرفتید، در مواجهه با هنرمندان سرزمینم چگونه خواهید بود؛ سید رضا صالحی امیری یا اینکه سیدرضا فلاح! وقتی یک سینماگر برای باز کردن گره ای در کار فیلمش یا یک نویسنده برای دریافت مجوز کتاب به شما پناه آورد، چه می کنید؟ در ذهنتان به دنبال پرونده پرسنلی و حفاظتی آن می گردید یا کارنامه هنری اش را مرور می کنید؟ فرض کنید نمایندگان شما را شایسته این سمت دانستند، آن وقت در تقابل با هنرمندان و بالادستی ها جانب کدام طرف را می گیرید ؟ آیا دستورها و توصیه ها و یادداشت های گاه و بیگاه برای ممیزی های بی قاعده را برای کتاب، فیلم و موسیقی انجام خواهید داد؟

وی گفت اگر بر فرض رئیس جمهور در نامه ای نوشت که فلان بخش فیلم فاخر رستاخیز را حذف کنید یا آن را اکران نکنید؛ مطیع حرف وی خواهید بود یا صدای قلب احمدرضا درویش را می شنوید؟ لطفاً بگویید ما با کدام جنبه چهره شما مواجه هستیم؟ شما در جمع اصلاح طلبان خود را مبدع مکتب نیاوران و سهله و صحنه خوانده اید؛ حال در این نیاوران شما جایی برای مستضعفان و پابرهنگام است؟ یا فکر می کنید که حرف زدن از این آدم ها دیگر قدیمی شده است؟ شما جایی از نیاوران حرف می زنید و در جایی دیگر در کمیسیون فرهنگی مجلس می گویید می خواهم دفتر حوزه علمیه را در وزارتخانه ایجاد کنم و شورای فقیهان تشکیل دهم. کدام این موضوعات را باور کنیم؟ قسم حضرت عباستان را یا آن یکی دیگر.

این نماینده مردم در مجلس دهم خطاب به صالحی امیری گفت شما در کمیسیون فرهنگی مجلس کنسرت موسیقی را با مشروبات الکلی مقایسه کردید و گفته اید که همانطور که عده ای مشروبات الکلی می خواهند و ما باید جلوی خواسته شان را بگیریم، عده ای هم کنسرت می خواهند و ما هم باید جلوی آن را بگیریم. شما باید از آنهایی که در جهت اعتلای موسیقی پاک ایران تلاش می کنند، عذرخواهی کنید که با چنین نگاهی داوطلب سمت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شدید

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود از طرف دیگر درخصوص جزواتی که درباره آقای نادران توزیع شد از خود وی استعلام کردند، زیرا در آن جزوات به نقل از آقای صالحی امیری آمده بود که نادران معذرت خواهی کرده و توبه نامه نوشته اند، از این رو شخص آقای نادران این موضوع را تکذیب کرد. حال برای ما سوال است که بعد از 3 سال این پرونده در دادسرا و دادگاه وجود دارد. حال با توجه به این موضوع فردا با هنرمندان چگونه رفتار خواهد شد؟

 

قاسم احمدی لاشکی 3406756/14/2016 3 14 00 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606106678208047_Thum.jpg

قاسم احمدی لاشکی

احمدی لاشکی صالحی امیری هارمونی خوبی با بدنه دولت دارد

خانه ملت اما قاسم احمدی لاشکی در موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به کلامی از امام خمینی(ره) گفت امام خمینی(ره) در سخنانی تاکید کرد که بر ملت شریف ایران فرض است که در هر ملکی که هستند از اختلاف و کارشکنی دست بردارند و دشمن را با وحدت کلمه در هم کوبند و هر اقدامی را که با اختلاف کشور را به تباهی می کشاند کنار بگذارند و تاکید نمودند که از دشمن نهراسید تا زمانی که با هم هستید.

نماینده مردم نوشهر، چالوس وکلاردشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنانی از مقام معظم رهبری افزود مقام معظم رهبری در تاریخ 15/6/93 در دیداری با نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاکید کردند که موضوع فرهنگی مسئله مهمی برای کشور است و این مسئله در بلند مدت از مسائل اقتصادی مهم تر می شود من در مسئله فرهنگی احساس ولنگاری می کنم.

احمدی لاشکی با بیان اینکه ترمیم کابینه در حوزه فرهنگی و آموزشی نشان دهنده ولایت پذیری رئیس جمهور است ادامه داد رأی اعتماد به وزرا نهایتا برای 8 ماه آینده است اما اگر همین افراد در دولت بعدی که ممکن است هر دولتی باشد رأی بیاورند تجربه خوبی برای محاسبه به مجلس می دهد.

وی یادآور شد اگر صالحی امیری در دستگاه امنیتی کشور خدمت کرده در جهت آرامش نظام و فرزندان جامعه اسلامی بوده است مگر برای سازمان سیا کار کرده که وی را متهم کنیم. صالحی امیری جوانی و عمرش را برای امنیت نظام صرف کرده و امنیت کشور مدیون وی و همکاران او در دستگاه های امنیتی کشور است.

احمدی لاشکی با تاکید بر اینکه اداره وزارت فرهنگ و ارشاد باید به صاحب اصلی این وزارتخانه که تحصیلات و تجربه فرهنگی دارد سپرده شود افزود کتاب نظریه فرهنگی صالحی امیری به چاپ هشتم رسیده است و از 37 مقاله 26 مقاله با عنوان توسعه فرهنگی، برنامه فرهنگی، مؤلفه های فرهنگی، امنیت فرهنگی، مدیریت فرهنگی و ... به مسائل فرهنگی پرداخته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد تز پایان نامه صالحی امیری در حوزه فرهنگ نوشته شده است آیا این موضوع اشکالی دارد.

وی با بیان اینکه وضعیت معیشت نیروی انسانی و حقوق کارکنان وزارت ارشاد و تبدیل وضعیت نیروها در این وزارتخانه مشخص نیست اظهار کرد انجمن های هنری نیاز به ساماندهی دارد و متأسفانه اعتبارات فرهنگی قطره چکانی است و متأسفانه بیشتر بخش های هنری همانند تئاتر و سینما برنامه ندارند.

احمدی لاشکی با اشاره به اینکه تقویت مهارت آموزی فرصتی مناسب برای جامعه است افزود خبرنگاران و بیمه هنرمندان نیاز به ساماندهی دارد و وزارت فرهنگ و ارشاد با یک بام و دو هوا نمی تواند اداره شود.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه صالحی امیری هارمونی خوبی برای بدنه دولت است و نفوذ قابل اتکایی دارد تصریح کرد صالحی امیری در مجلس نهم 18 رأی کم آورد و خداوند به مصلحت ندید که این مسئولیت در آن زمان بر عهده وی گذاشته شود و پس از عذرخواهی صالحی امیری بعد از جلسه رأی اعتماد احساس کردم که به وی ظلم شده است.

 

محمد بیرانوندی 3406757/5/2016 11 29 36 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/07/201607106712867586_Thum.jpgمحمد بیرانوند

محمد بیرانوندی

بیرانوندی سکان وزارت علوم به دستان فردی داده شود که فرهنگ را با نگاه امنیت فرهنگی ببیند نه فرهنگ امنیتی

خانه ملت ، محمد بیرانوندی نیز در موافقت با وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی بر وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت جهانیان هر کشوری را با شاخص‌های آن میشناسند اما ایران بزرگ نه با صنعت، معدن و تجارت بلکه با گستره فرهنگی و باورهای انسانی، اسلامی، ادبیات و تاریخ غنی‌اش می‌شناسند و شعر سعدی را از بر دارند.

نماینده مردم خرم آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد فرهنگ مقوله پیچیده‌ای است که پرداختن در ایران و در دوران کنونی کاری بس مشکل و اساسی است چرا که ایران سرزمینی پهناور، اقوام، فرهنگ و حتی هویت‌های مختلف فرهنگی دارد لذا تفاوت فرهنگی جوامع صنعتی و شهری در ایران به پیچیدگی امر مدیریت بر فرهنگ می‌افزاید.

وی با بیان اینکه امروزه همه دلسوزان نظام به ویژه مقام معظم رهبری نگرانی‌های بسیاری بابت گسترش آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی دارند، اضافه کرد ما موظف هستیم با در نظر گرفتن مصالح کشور انتخابی خطیر داشته باشیم چرا که فرهنگ ایران با این تکثر و گستردگی نیاز به سکانداری دارد که فرهنگ را از نوع یک سرمایه اجتماعی و با نگاه امنیت فرهنگی نه فرهنگ امنیتی ببیند.

بیرانوندی با بیان اینکه صالحی امیری تخصص و تعهد را توأمان دارد، اضافه کرد آیا30 سال خدمت صادقانه و تألیف 40 مقاله به همراه داشتن انواع سمت‌ها در دانشگاه ها نمی‌تواند این صلاحیت و تخصص را تضمین کند.

وی در ادامه تصریح کرد دوران "بگم بگم" ها تمام شده است و اگر حرفی برای گفتن وجود دارد چه جایی برای بیان آنها بهتر از محضر مردم و نمایندگان آنها می‌توان یافت، این چه فرهنگی است که همیشه باید بگوییم "بگم"؟! بله بگویید، بفرمایید. همه آنها که "بگم بگم" می گفتند مرده‌اند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در ادامه افزود آثاری که از ما به جا مانده بیان می‌کند که بوده‌ایم و چه کرده‌ایم. صالحی‌امیری کتاب‌های متعدد ننوشت که وزیر شود بلکه دغدغه‌های خود را در این نوشته‌ها و تألیفات بیان کرده است و آن همکاران عزیزی که می‌فرمایند ممکن است دیگری نوشته باشد باید بگویم؛ اگر دیگری نوشته چرا همه در حوزه فرهنگ اتفاق افتاده است.

بیرانوندی با بیان اینکه صالحی امیری دغدغه فرهنگ دارد، افزود این وزیر پیشنهادی چالش‌ها و آسیب‌های فرهنگی را می‌شناسد، از مهاجرت نخبگان و هنرمندان هراس دارد و می‌ترسد فرزندان این دیار به دلیل تنگناها فرار کنند، با سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی آشناست، چالش‌ها و آسیب‌های فرهنگی را می‌شناسد و به ارتقاء الگوی سرمایه فرهنگی و سرمایه اجتماعی می‌اندیشد. صالحی امیری خطر حاشیه‌نشینی بر فرهنگ را می‌شناسد و آسیب‌شناسی نهادهای فرهنگی را بررسی کرده است.

وی با استناد به بیانات حضرت آیت الله نیکی ملکی استاد حوزه علمیه قم درباره صالحی امیری گفت گروه‌ها و افکار متضاد و متفاوت با وزارت فرهنگ کار دارند که وزیر باید این افکار و گرایشات را شناخته و مانند نخ تسبیح این مهره‌ها را به هم متصل نگه دارد و من معتقدم صالحی امیری می‌تواند سکان وزارت را به خوبی در دست گیرد.

بیرانوندی با اشاره به صحبت‌های برخی از نمایندگان در رابطه با دغدغه هنرمندان و سینماگران، افزود داریوش ارجمند پیشکسوت سینمای ایران در مورد صالحی امیری می گوید؛ من ایشان را با توجه به سوابق برای تصدی بر وزارت فرهنگ و ارشاد صالح می‌دانم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات گفت ما قرار است امروز در مورد تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد قضاوت کنیم اما اگر این قضاوت درست نباشد به مشکلات گذشته برخواهیم خورد لذا توقع داریم انتخابی صورت گیرد  که رضای خدا و مردم در آن لحاظ شوند.

 

مجتبی ذوالنوری 3406756/6/2016 10 03 02 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/06/201606105641747918_Thum.jpgمجتبی ذوالنوری

مجتبی ذوالنوری

ذوالنوری انتقاد از نامه صالحی امیری در دوران فتنه

خانه ملت، مجتبی ذوالنوری هم در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه افراد پیشنهادی از فیلترهای تائیدی و قانونی عبور کرده‌اند، گفت ناطقان در بیانشان برخی افراد را محکوم کردند در حالی که هیچ مرجعی علیه آن ها حکم صادر نکرده، اگر یک منطق بر جلسه حاکم باشد نباید شاهد یک بام و دو هوایی باشیم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد همکاران مطرح می‌کنند اگر وزیری رأی اعتماد نگیرد چه اتفاقی می‌افتد براساس قانون برای وزارتخانه سرپرست به مدت 3 ماه انتخاب می‌شود و دوستان می‌گویند ممکن است رئیس جمهور لج کند و کسی را معرفی نکند.

وی گفت دلیلی برای اینکه رئیس جمهور لج کند وجود ندارد و می‌تواند فردا گزینه بعدی خود را معرفی کند. البته گفته می‌شود تغییر در وزارتخانه‌ها نشانه ولایتمداری است اما مقام معظم رهبری توجه به وضعیت اقتصادی و معیشت را تاکید داشته‌اند بنابراین توجه به این دو امر نشان دهنده ولایتمداری می‌بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بهبود شرایط اقتصادی منافاتی با ولایتمداری نداشت، ادامه داد در نطق خود نفی گذشته درخشان دیگران را بیان نمی‌کنم، خدا به آن‌ها اجر دهد اما امام فرموده‌اند میزان حال فعلی افراد است و باید افراد براساس نیازهای روز و معیارهای روز انتخاب شوند.

ذالنوری با اشاره به جلسه روز گذشته فراکسیون روحانیون مجلس با سه وزیر پیشنهادی دولت اظهار داشت در آن نشست مطالبی مطرح کردم و خطاب به صالحی‌امیری گفتم در مخالفت ایشان نطق نخواهم داشت اما سوالی مطرح شد مبنی بر اینکه او به اتفاق 8 نفر در دوران فتنه به وزیر اطلاعات وقت یعنی آقای محسنی اژه‌ای به دنبال نامه شماره 31 آقای معین، نامه‌ای نوشتند که بعد از خطبه مقام معظم رهبری بود.

وی گفت رهبری 29/3/88 خطبه‌ای داشتند و نامه این دوستان یک روز پس از خطبه آقا تهیه شده است. ابتدا آقای صالحی‌امیری منکر چنین نامه‌‌ای شدند اما پس از اصرار ما پذیرفتند که چنین نامه‌ای امضا شده اما هدف خود را تعرض به نظام و ولایت عنوان نکردند.

این نماینده ادامه داد اما بعد از بررسی‌ها و دسترسی به نامه مذکور، کاملا مشخص شد که صحبت‌های صالحی‌امیری خلاف واقع بوده است چرا که او دو موضع متفاوت در یک جلسه اتخاذ کرد.

ذوالنوری تاکید کرد نباید وزارتخانه‌ای که با دین و فرهنگ مردم در ارتباط است در اختیار چنین فردی قرار گیرد بنابراین احساس کردم که امروز وظیفه دارم در مخالفت با صالحی‌امیری صحبت کنم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود صالحی‌امیری تاکید دارد که در نامه دفاعی از فتنه‌گرها نداشته اما اعتقاد داریم لازم نیست دفاعی نشده باشد بلکه همین که خواص در مقابل فتنه‌گر موضع‌گیری نکند و سکوت پیشه کند بدتر است چرا که باعث ایجاد تردید در مردم می‌شود.

وی با بیان اینکه مردم دچار تردید می‌شوند که نظام حق و باطل چیست، گفت سکوت خواص در دوران فتنه باعث پاشیده شدن بذر تردید بر سرزمین دل‌های مردم شد.

ذوالنوری خطاب به جعفرزاده ایمن‌آبادی گفت یکی از نمایندگان عنوان کرد چه زمانی باید بحث فتنه تمام شود، زمانی این بحث تمام می‌شود که فتنه‌گرها در مسیر فتنه قرار نداشته باشند و اهل خواص موضع‌شان را در برابر فتنه واضح نشان دهند.

این نماینده با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در تاریخ 2/4/95 عنوان کرد ایشان فرمودند نباید در شرایط فتنه مانند سال 88 سکوت پیشه کرد، نوع نگرش باعث تقویت فتنه خواهد شد. ایشان همچنین در تاریخ 12/4/95 تاکید داشتند که موضع‌شان در برابر سال 88 تغییری نکرده و بر روی موضع خود حساس هستند.

ذوالنوری تاکید کرد نباید حادثه‌ای که باعث می‌شد حیات نظام زیر سوال برود به اعتراض انتخاباتی تنزل پیدا کند و روی آن سرپوش بگذاریم. نباید آن‌ حادثه را کوچک بشماریم چرا که سران سلطه از منافع فتنه‌گران دفاع کردند و نباید فراموش کنیم که امام تاکید داشتند اگر دشمن از شما تعریف کرد به حقانیت خود شک کنید و اگر انتقاد داشت بدانید در مسیر درست قرار گرفته‌اید.

وی گفت در دوران فتنه تمام رسانه‌های معاند از تمام امکانات خود برای دفاع از فتنه‌گر استفاده کردند بنابراین در چنین شرایطی وقتی سخنان مقام معظم رهبری را فصل الخطاب می‌دانیم نباید نامه‌ای نگارش می‌شد.

این نماینده با اشاره به بخش‌هایی از نامه صالحی‌امیری به وزیر اطلاعات وقت گفت صالحی به اتفاق 8 نفر نوشته‌اند که نامه خود را براساس وظیفه‌شناسی و دشمن شناسی نگارش می‌کنند و به نوعی رویکرد خودی و غیرخودی را زیر سوال برده‌اند که هدف اصلی آن‌ها مقام معظم رهبری بود.

ذوالنوری ادامه داد آن‌ها در صفحه 4 نامه‌‌اشان اشاره داشتند نباید به هیچ دلیلی مردم را مورد ضرب و شتم قرار داد در واقع آن‌ها از کسانی دفاع کردند که بانک‌ها را آتش زدند، چادر از سر زنان کشیده‌اند، به مراکز نظامی هجوم برده‌اند و مسجد را به آتش کشیده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد در این نامه عنوان شده که به ولایت فقیه اعتقاد دارم و در واقع در چند بخش به امام سال 42، برنامه‌های امام در سال 57، امام جنگ و ... اشاره داشتند و در هیچ کجای نامه از مقام معظم رهبری یاد نکرده‌اند.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد تحصیلات صالحی‌امیری ارتباطی به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ندارد، او در وزارت اطلاعات فعال بوده است و فعالیت‌های اقتصادی در شرکت‌های متعدد داشته است بنابراین جنس صالحی‌امیری فرهنگی نیست.

توضیح ذوالنوری درخصوص اظهارات خود درمخالفت با صالحی امیری

لازم به ذکراست دکتر علی لاریجانی دراین جلسه نامه مجتبی ذوالنور نماینده مردم قم را برای رفع شائبه بین نمایندگان قرائت کرد و گفت گویا ایشان مطلبی عنوان کردند که موجب ایهام بین نمایندگان شد.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت بر اساس همین ایهام، آقای ذوالنور نامه ای نوشتند و عنوان کردند که هیچ گونه قصدی برای جسارت به صحابی پیامبر اعظم نداشته و اظهارات باعث سوء تفاهم نشود.

محمدرضا تابش 3406759/15/2016 2 48 46 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609104556063020_Thum.jpg
محمدرضا تابش 3406759/15/2016 2 48 46 AMhttp://media.icana.ir/Image/2016/09/201609104556063020_Thum.jpg
محمدرضا تابش 3406755/10/2016 12 29 13 PMhttp://media.icana.ir/Image/2016/05/201605101232377259_Thum.jpg

محمدرضا تابش

تابش فعالیت صالحی امیری بر مدار قانون و احیای عدالت در حوزه فرهنگ خواهد بود

خانه ملت، محمدرضا تابش در موافقت با وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی بر وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت از رئیس مجلس درخواست می‌کنم از تریبون مجلس که خانه امید مردم است به مسئله تهمت‌ها و حرف‌هایی که از این تریبون زده شد رسیدگی کنند. متأسفانه تهمت‌ها و حرف‌هایی زده شد و نامه‌ای از سوی سید حسین نقوی حسینی و مجتبی ذوالنور ارائه و بخش‌هایی از آن قرائت شد که از سوی رئیس مجلس باید پیگیری شود.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر طبقه‌بندی خاصی بین نمایندگان وجود ندارد این نامه بین همه باید منتشر شود، افزود پس از انتشار نامه مذکور نمایندگان باید قضاوت کنند و پس از آن تصمیم‌گیری و به وزیر مورد نظر خود رأی دهند.

وی در خصوص اهداف وزارتخانه فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد رواج فرهنگ و هنر اسلامی، رشد فضائل اخلاقی، استقلال فرهنگی، گسترش مناسبات فرهنگی با ملل مختلف از جمله اهداف این وزارتخانه است که با توجه به سبقه فرهنگی و گستردگی این حوزه و انتظارات مردم و مسئولان مهمترین ویژگی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در دانش سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی است.

تابش با بیان اینکه رسالت وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی شناخت جریان های موثر فرهنگی در جامعه و تأثیرگذاری بر آنها و برنامه‌ریزی فرهنگی با تکیه بر ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی و فرهنگ و تمدن دیرپای ایرانی است، گفت مرور برنامه‌های صالحی امیری نشان از شناخت وی از این موضع و آشنایی با ساختارها و قوانینی است که باید متأثر از آنها در حوزه فرهنگ برنامه‌ریزی کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با یادآوری برنامه تقدیمی وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد در برنامه‌های ایشان به تشریح ساختار نهاد فرهنگ پرداخته شده و توجه به مبانی نظری فرهنگی که متأثر از اندیشه‌های فرهنگی امام راحل (ره) و مقام معظم رهبری است به اهتمام تحقق اهداف برنامه‌های کلان فرهنگی توسط نهادهای حاکمیتی از جمله مجلس شورای اسلامی باید وضع شود تعامل و هماهنگی با دستگاه‌های فرهنگی و همچنین نهادهای صنفی و مردمی جزو تکلیف رفیع خویش برای تعالی فرهنگ و هنر کشور دانسته‌اند.

وی ادامه داد در حوزه نظارت فرهنگی؛ حرکت بر مدار قانون و احیای عدالت سرلوحه کار وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است. امنیت خلاقان و فعالان هنر و فرهنگ را محترم شمردند نه تنها امنیت دولت، همچنین در زمینه سیاست‌های حمایتی بر عدالت و پرهیز از اعمال سلیقه تکیه کردند. برای صیانت از فرهنگ ملی و دینی و توسعه زیرساخت‌های مدیریت فرهنگی و موارد و مسائل دیگر اعلام کردند و موضع گرفتند که در قبال آنها متعهد خواهند بود.

تابش یادآور شد یکی از ضعف‌های منتقدین وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت در حوزه امنیتی قلمداد شده در صورتی که فعالیت ایشان در حوزه امنیتی نقطه مثبتی است، کسی که پیشینه کار فرهنگی داشته باشد اما به امنیت نگاه فرهنگی کند می‌تواند در این حوزه مدافع فرهنگ و نخبگان فرهنگی باشد.در واقع یکی از دغدغه‌های هنرمندان امنیت فرهنگی است. نیرویی که گلوگاه‌ها و تنگناهای امنیتی را به خوبی می‌شناسد و اشراف کامل بر گذرگاه‌ها و محدودیت‌های این عرصه دارد می‌تواند آرامش فرهنگی بیشتری ایجاد کند.

نماینده مردم اردکان در مجلس دهم ادامه داد کسانی که در حوزه فرهنگ و هنر فعالیت دارند زیربنای توسعه فرهنگی و اجتماعی، سیاسی کشور را رقم می‌زنند بنابراین به اندازه سهم خود باید معیشت و امنیت آنها را تأمین کند و با فراغ بال بتوانند آفرینش‌های فرهنگی و هنری خود را داشته باشند.

وی با بیان اینکه سرمایه فرهنگ و هنر اصلاح‌گری است، گفت رئیس جمهور شخصیتی را به مجلس معرفی کردند که اهل ذوق ، شعر، تحقیق و پژوهش، کتاب‌شناس، علاقمند به موسیقی است. همچنین فردی با ویژگی‌های فروتنی، تواضع، ادب و بردباری است، در حقیقت کار وزیر فرهنگ در این وزارتخانه تنها یک کار اداری و اقتصادی نیست. در واقع مسئول تأمین امنیت نظر فرهنگیان، هنرمندان و اهل هنر است.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی یادآور شد سیدرضا صالحی امیری با داشتن سابقه کاری در کتابخانه ملی و تحولاتی که در این عرصه ایجاد کردند این اطمینان وجود دارد که ایشان هم با رأی اعتماد بالای نمایندگان روبرو خواهد شد و همچنین متعهد خواهند بود وعده‌هایی که به مجلسیان دادند را به منصه ظهور برسانند.

گفتنی است دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به انتقاد تابش گفت طبقه‌بندی خاصی بین نمایندگان وجود ندارد و نامه مذکور نیز در شبکه های اینترنتی وجود دارد.

 

محمد آشوری تازیانی محمد آشوری تازیانی34067512/14/2015 2 47 13 PMhttp://media.icana.ir/Image/2015/12/126821_Thum.jpg

محمد آشوری تازیانی

آشوری تازیانی ارایه خدمات فرهنگی منحصر به یک وزارتخانه نیست

خانه ملت، محمد آشوری تازیانی در موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، افزود ملاک و معیار همه ما در برخورد با رای اعتماد منطق قانون است و باید در چارچوب عدالت و انصاف مخالفت شود.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد قانون یک ملاک اساسی کار ما است در عین حال در کنار قانون ارایه اسنادی که کلام ما را اثبات کند منطق این حرکت است در ارتباط با این موضوع به نظر می رسد این منطق گفت و گو اگر به عنوان یک منطق حاکم بر جلسات باشد هم مخالفان عزیز که در مخالفت سخن می گویند بر منطق سلبی خود اسنادی را ارایه می دهند و هم کسانی که بر موافقت اصرار می کنند مدارک ایجابی خود را ارایه می دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه  در رای اعتماد چند مولفه اساسی منطق ارزش گذاری و ارزیابی ما است تصریح کرد در بیان صحبت های موافقت و مخالفت ها باید به پیشینه عملکرد توجه کنیم.

وی یادآور شد امروز آقای قاضی زاده هاشمی عنوان کردند که حال فرهنگ خراب است؛ همه ما معتقدیم که حال فرهنگ خراب است ولی چرایی خرابی این حال فرهنگ چیست.

آشوری تاکید کرد دغدغه های مقام معظم رهبری دغدغه اساسی و نقشه راه همه ما است اما ما در حوزه فرهنگ مثل سایر حوزه ها دچار فرافکنی هستیم؛ شکل دادن به فرهنگ، ارایه خدمات فرهنگی منحصر به یک وزارتخانه نیست، فرهنگ عرصه گسترده ای است و اگر بخواهیم این آسیب شناسی را داشته باشیم مثنوی 70 من کاغذ خواهد شد.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس دهم، ادامه داد در صحبت های آقای ذوالنور اشاره ای به نامه صالحی امیری در دوران فتنه شد من می خواهم به این نکته اشاره کنم که در دور قبل ایشان کاندیدای وزارت ورزش بودند و ما جلسات مختلفی درباره شبهاتی که نسبت به شخصیت صالحی امیری مطرح شده برگزار کردیم.

این نماینده مردم درمجلس دهم، تصریح کرد   زمانی که آقای ذوالنور متن این نامه را قرائت کردند شبهه ای را ایجاد کردند و سندی ارایه نشد ؛ واقعیت آن است که برای دنیای آقای صالحی قرار نیست بنده و امثال بنده دین خود را دهیم و نخواهیم داد اما اگر احساس شود که در این نوع نگاه و رویکردی که در اینجا مطرح می شود ذره ای ظلم ایجاد شود همه ما مسئول هستیم.

وی یادآور شد اکنون بحث سر آن است که 5 تا 6 شبهه مطرح شد و بر اساس آن اسناد و مدارکی ارایه گردید که امروز این اسناد در جهت اثبات ادعای صالحی امیری مطرح است؛ فرمایشات مقام معظم رهبری در حوزه فتنه مبنای حرکت همه ما است و به نظر می رسد که این سند در کنارش یک سند دیگری بود که اگر به آن توجه نشود ظلم به دکتر صالحی است.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، گفت من از آقای علوی وزیر اطلاعات نیز استعلام کردم بعد از این موضوع یکی از  معاونان وزارت اطلاعات از منظر خیرخواهی نکته ای را به وی مطرح می کنند در مورد این موضوع که ممکن است امضای این نامه شائبه ای در مسایل مختلف ایجاد کند به همین لحاظ این نامه را ایشان نوشتند و در اسناد و مدارک وزارت اطلاعات وجود داشته که قابل استناد است.

توضیحات ذوالنوری درباره نامه صالحی امیریبه وزیر اطلاعات در سال ۸۸

خانه ملت، مجتبی ذوالنوری در نشست علنی امروز  در تذکری بر اساس ماده 79 آیین‌نامه گفت یکی از نمایندگان در رابطه با صحبت‌های بنده در خصوص نامه آقای صالحی امیری اظهار کرد که بنده سندی ندارم، سند بنده تقدیم هیأت رئیسه شده و ظاهرا دستور تکثیر آن داده شده است.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود سند من نامه 9 صفحه‌ای است که آقای صالحی امیری با اسم مستعار سید رضا فلاح نفر هشتمی است که این نامه را امضا کرده است و تنها 8 صفحه آن تکثیر شده به دلیل اینکه صفحه 9 آن شعر بوده و دلیلی ندارد که اسامی دیگر اعضای امضا کننده مشخص شود به همین دلیل صفحه آخر محفوظ ماند که جسارتی به شخص دیگری صورت نگیرد.

دکتر لاریجانی در پاسخ به تذکر این نماینده گفت ما دستور تکثیر و توزیع آن را نداریم اما به دلیل اینکه آقای تابش اظهار کرد که مگر ما نامحرم هستیم که نباید از متن نامه مطلع شویم، در پاسخ به آقای تابش گفته شد که از نظر هیأت رئیسه تکثیر نامه مانعی ندارد.

 

صالحی امیری وزیر پیشنهادی ورزش صالحی امیری وزیر پیشنهادی ورزش34067510/22/2013 3 37 30 PMhttp://media.icana.ir/Image/2013/10/49707_Thum.jpg

صالحی امیری وزیر پیشنهادی ورزش

صالحی امیری فرهنگ نباید سیاست‌زده شود

خانه ملت، سید رضا صالحی امیری در جریان بررسی صلاحیتش برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دفاع از برنامه های پیشنهادی خود گفت از فرهنگ سخن می گوییم که به مثابه اکسیژن در فضای جامعه ایران بوده و چشمه جوشانی است که همه انسان های تشنه می توانند در این مسیر سیراب شوند و رودی جاری دائمی برای تعالی فضیلت انسان هاست همچنین 4