فرانسه و بریتانیا خواستار اعمال تحریم علیه حملات شیمیایی در سوریه شدند۱۲۱۲ نظر

فرانسه و بریتانیا خواستار اعمال تحریم علیه حملات شیمیایی در سوریه شدند

فرانسه و بریتانیا خواستار اعمال تحریم علیه حملات شیمیایی در سوریه شدند

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، پس از آنکه یک تحقیق بین المللی ادعا کرد که نیروهای دولتی سوریه سه حمله شیمیایی را انجام داده اند، کشورهای غربی فضاسازی گسترده ای را علیه دمشق به راه انداخته اند و در تازه ترین اقدام؛ فرانسه و بریتانیا خواستار اعمال تحریمهای جدیدی علیه دولت سوریه شده اند.

این در حالی است که روسیه اعلام کرده است هنوز در حال بررسی یافته های این گزارش است.

کاخ سفید نیز دولت سوریه را به خاطر این اقدام محکوم کرده است.گزارش چهارم از یک تحقیق بین المللی 13 ماهه توسط سازمان ملل و سازمان منع اشاعه سلاح های شیمیایی، دولت سوریه را به خاطر حمله شیمیایی به منطقه ای در استان ادلب در 16 مارس 2015 میلادی، سرزنش کرده است.

در ماه اوت نیز، سومین گزارشی که توسط سازمان ملل و سازمان منع اشاعه سلاح های شیمیایی منتشر شده بود، دولت سوریه را به انجام دو حمله با گاز کلر در 21 آوریل 2014 و 16 مارس 2015 میلادی متهم کرده بود. در این گزارش اشاره شده بود که گروه تروریستی داعش نیز از گاز خردل استفاده کرده است.

ژان مارک آیرو وزیر خارجه فرانسه از شورای امنیت خواسته است تا ضمن محکوم کردن استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه، عاملان اصلی حملات شیمیایی را با تحریم مجازات کند.

دولت سوریه ادعاهای مطرح شده در این گزارش را رد کرده است.

قرار است اعضای شورای امنیت فردا پنجشنبه درباره گزارش اخیر منتشر شده، رایزنی و تبادل نظر کنند. نمایندگان فرانسه و بریتانیا در سازمان ملل خواستار اعمال تحریم‌های جدیدی علیه دولت سوریه به خاطر استفاده از سلاح های شیمیایی شده اند.

فرانسوا دلاتره نماینده فرانسه در سازمان ملل از شورای امنیت خواست تا مدت زمان تحقیقات بین المللی درباره حملات شیمیایی در سوریه را تمدید کند. ماموریت بازرسان سازمان ملل 31 اکتبر به پایان خواهد رسید.

وی تاکید کرد ما خواستار قطعنامه ای هستیم که عاملان اصلی این جنایات را تحریم کند. سامانتا پاور نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز با انتشار بیانیه ای اعلام کرد واشنگتن خواستار مجازات مناسب برای عاملان اصلی این حملات است.

انتهای پیام/

∎​