دیوان خطی اشعار امیری فیروزکوهی به کتابخانه ملی ملک اهدا شد عکس نسخه خطی شعری که «سیدالشعرا» به رهبر انقلاب تقدیم کرد۱۲۱۲ نظر

دیوان خطی اشعار امیری فیروزکوهی به کتابخانه ملی ملک اهدا شد عکس نسخه خطی شعری که «سیدالشعرا» به رهبر انقلاب تقدیم کرد

دیوان خطی اشعار امیری فیروزکوهی به کتابخانه ملی ملک اهدا شد عکس نسخه خطی شعری که «سیدالشعرا» به رهبر انقلاب تقدیم کرد

دکتر امیربانو کریمی   دکتر امیربانو کریمی مهدی یساولی به خبرنگار  خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) گفت دکتر امیربانو کریمی، چهره ماندگار ادبیات ایران و دختر امیری فیروزکوهی، شاعر بزرگ معاصر، نسخه خطی دیوان اشعار پدر به خط خود شاعر را در سی و دومین سالگرد درگذشت این شاعر برجسته به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کرد.

مدیر روابط عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک در تشریح این خبر اظهار کرد چندی پیش خانم خبرنگاری با من تماس گرفت و به من گفت که امیربانو کریمی، چهره ماندگار ادبیات ایران در منزل نسخه‌ای خطی از دیوان اشعار امیری فیروزکوهی (پدر) دارد که این دیوان به خط خود امیری فیروزکوهی نوشته شده و کریمی قصد دارد تا این نسخه را به امام رضا (ع) اهدا کند.

وی ادامه داد گویا آن خبرنگار در صحبت‌های مطرح شده با امیربانو کریمی، به او پیشنهاد داده که با توجه به امکانات مناسب کتابخانه و موزه ملی ملک و این نکته که این مکان وقف آستان قدس رضوی است، کتاب را به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کند.
 
یساولی با اشاره به رایزنی‌های کتابخانه و موزه ملی ملک با امیربانو کریمی گفت ‌ با شنیدن این خبر با امیربانو کریمی تماس گرفتم و اطلاعات کتاب را جویا شدم. او در معرفی کتاب به ما گفت که این دیوان در سه مجلد در اختیار اوست و یادآور شد که علاوه بر علاقه قلبی پدرش به امام رضا (ع)، سیدجلال‌الدین آشتیانی که رابطه نزدیکی با امیری فیروزکوهی داشته نیز بعد از مطالعه کتاب به او توصیه می‌کند که حتما این دیوان را به امام رضا (ع) اهدا کند. بنابراین مرحوم امیری فیروزکوهی وصیت ‌می‌کند که این اثر بعد از مرگش به امام رضا (ع) اهدا شود.

وی افزود گویا در طول این سال‌ها با تصمیم خانواده امیری فیروزکوهی این اثر در منزل نگهداری شده، اما با اصرار امیربانو کریمی، خانواده تصمیم به اهدا این کتاب می‌گیرند. از طرفی طی صحبت‌هایی که من با امیربانو کریمی داشتم، قرار ملاقاتی را برای روز 19 مهرماه تنظیم کردیم و از قضا به‌صورت کاملا تصادفی این روز با سی و دومین سالگرد درگذشت مرحوم امیری فیروزکوهی مصادف شد.

مدیر روابط عمومی کتابخانه و موزه ملی ملک در توضیح آیین اهدای این کتاب به کتابخانه ملی ملک اظهار کرد امیربانو کریمی، در روز 19 مهرماه سال جاری در کتابخانه و موزه ملک حضور پیدا کرد و بعد از بازدید از بخش‌های این مجموعه، دیوان اشعار پدر را به کتابخانه و موزه ملی ملک اهدا کرد.

امیری فیروزکوهی (1289- 1363) شاعر غزل و قصیده و از شیفتگان صائب بود و به سبک هندی شعر می‌سرود. وی در سال‌های قبل و بعد از انقلاب رابطه بسیار خوبی با رهبر انقلاب، حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای داشت به شکلی که ایشان وی را «سیدالشعرا» خطاب می‌کردند. امیری فیروزکوهی در دیوان اشعار خود، غزلی را به آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای تقدیم کرده که در ادامه نسخه خطی آن را مشاهده خواهید کرد.

∎​