شبکه های اجتماعی تلفن همراه بومی سازگار با فرهنگ اسلامی-ایرانی؛ساینا رقیب وایبر و واتس اپ۱۲۱۲ نظر

شبکه های اجتماعی تلفن همراه بومی سازگار با فرهنگ اسلامی-ایرانی؛ساینا رقیب وایبر و واتس اپ

شبکه های اجتماعی تلفن همراه بومی سازگار با فرهنگ اسلامی-ایرانی؛ساینا رقیب وایبر و واتس اپ

محمد آزادنیا روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود موضوعاتی که در این شبکه های اجتماعی ارائه می شود با فرهنگ ما، سازگاری دارد و اگر محدودیت هایی هم در آنها اعمال می شود در راستای حفاظت و حراست از فرهنگ غنی اسلامی - ایرانی است.

وی به فعالیت تعدادی از شبکه اجتماعی ایرانی از جمله 'بیسفون' و 'ساینا' اشاره کرد و گفت شبکه اجتماعی ساینا قابل رقابت با نمونه های خارجی و همانند آنان درصدد ارائه خدمات مناسب و جلب رضایت کاربران داخلی است.

آزادنیا، استقرار سرورها در داخل کشور، سرعت نسبتا خوب، ظاهر گرافیکی مورد پسند و همخوان با فرهنگ بومی اسلامی - ایرانی را از دیگر مزیت های این شبکه اجتماعی برشمرد.

وی با اشاره به اینکه ساینا اغلب امکانات شبکه های اجتماعی غیر ایرانی را دارد اظهار کرد هرچند شبکه های اجتماعی مجموعه های جمع و جور و کوچک هستند اما ساینا قابل رقابت با نمونه های خارجی از جمله وایبر و واتس اپ است.

** عادت مردم به استفاده از شبکه های اجتماعی غیر بومی

عضو هیات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت هرچند تعدادی از شبکه های اجتماعی بومی فعال شدند اما متاسفانه مردم به استفاده از شبکه های غیربومی عادت کردند و این رویه باید تغییر یابد.

وی اظهار کرد هرچند استفاده از شبکه های اجتماعی بومی نسبت به گذاشته بیشتر شده اما هنوز تمایل عموم به شبکه های اجتماعی ایرانی مانند بیسفون و ساینا جلب نشده است.

آزادنیا به توانمندیهای خوب شبکه های اجتماعی بومی اشاره کرد و گفت مردم به استفاده از این شبکه ها باید ترغیب شوند و در فضای مجازی از آنها بهره بگیرند تا دچار مشکلاتی نشوند.

** دسترسی وایبر به اطلاعات شخصی کاربران

وی یکی از نکات منفی شبکه وایبر را دسترسی کامل به اطلاعات شخصی کاربران اعلام کرد و گفت وایبر می تواند به تمام تماس ها، اسامی تلفن های ثبت شده و سایر اطلاعات شخصی کاربران که در شبکه ثبت شده است دسترسی داشته و حتی آنها را تغییر دهد و این موضوع، می تواند خطرناک بوده و مشکلاتی را برای کاربران به وجود آورد.

عضو هیات علمی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت استفاده از وایبر در ایران در سال های گذشته مرسوم بوده است و اکثر کاربران از این شبکه اجتماعی بهره می گرفتند اما در حال حاضر استفاده کاربران ایرانی از وایبر به دلایلی کاهش یافته است.

هرچند شبکه های اجتماعی غیر بومی در حال ارایه خدمت به کاربران ایرانی می باشند اما نمونه هایی از شبکه های اجتماعی بومی نیز راه اندازی شده اند و درصدد جلب نظر کاربران فارسی زبان هستند.

امکان ارسال متن، صوت، تصویر، ویدئو و تشکیل گروه از جمله امکاناتی هستند که اغلب شبکه های اجتماعی در اختیار کاربران قرار می دهند. شبکه های اجتماعی داخلی با ارایه سرویس های جدید بومی و خدمات با کیفیت مطلوب تر می توانند کاربران بومی بیشتری را جذب کنند.

علمی (4) ** 1201**1440