درج آگهی پيش فروش ساختمان مستلزم اخذ مجوز است مطبوعات قبل از دريافت مجوز حق انتشار آگهی پيش فروش را ندارند۱۲۱۲ نظر

درج آگهی پيش فروش ساختمان مستلزم اخذ مجوز است مطبوعات قبل از دريافت مجوز حق انتشار آگهی پيش فروش را ندارند

درج آگهی پيش فروش ساختمان مستلزم اخذ مجوز است مطبوعات قبل از دريافت مجوز حق انتشار آگهی پيش فروش را ندارند

سید علی اصغر رفاهی در گفت‎وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، در ارتباط با سازوکارهای قانونی درج آگهی پیش فروش ساختمان گفت هرگونه اقدام جهت تبليغ و آگهی پيش فروش به هر طريق از جمله درج در مطبوعات و پايگاه‌های اطلاع‌رسانی و ساير رسانه‌‌های گروهی و نصب در اماكن و...، مستلزم اخذ مجوز انتشار آگهی از مراجع ذی‌صلاح است.

وی افزود طبق ماده 21 قانون پیش فروش ساختمان مصوب 29 دی ماه 1389 مجلس شورای اسلامی ، پيش فروشنده بايد مجوز انتشار آگهی را از مراجع ذي‌صلاح كه در آئين‌نامه اجرایي اين قانون مشخص مي‌شود أخذ و ضميمه درخواست آگهي به مطبوعات و رسانه‌هاي يادشده ارائه کند.

رفاهی بر ضرورت درج شماره و تاريخ اخذ مجوز جهت اطلاع عموم، تصریح کرد مطبوعات و رسانه‎ها قبل از دريافت مجوز ياد شده حق درج و انتشار آگهي پيش فروش را ندارند و در غير اين صورت به توقيف به مدت حداكثر دو ماه و جزای نقدي از ده ميليون ريال تا يكصد ميليون ريال و در صورت تكرار به حداكثر مجازات محكوم خواهندشد.

این مقام قضایی همچنین به آیین‌نامه اجرایی این قانون مصوب 7 خرداد ماه 1393 اشاره کرد و ابراز داشت در مواد 19 و 20 این آیین نامه ، وزارت راه و شهرسازی مرجع صدور مجوز انتشار آگهی پیش فروش است و صدور مجوز انتشار آگهی بر اساس دستور العملی است توسط وزارت یاد شده تهیه شده است.

وی خاطرنشان کرد در ماده 20این آیین نامه ، رسانه‌های جمعی جهت انتشار آگهی پیش فروش ساختمان مکلف شده اند مجوز انتشار مربوط را از درخواست‌کننده آگهی مطالبه کنند و شماره، مشخصات و اطلاعات مندرج در مجوز و مرجع صادرکننده مجوز را در متن آگهی قید کنند والّا طبق ماده ۲۱ قانون اقدام خواهد شد.


انتهای پیام/


∎​