۶۴ هزار همیار مشاور در مدارس کشور فعالیت می کنند۱۲۱۲ نظر

۶۴ هزار همیار مشاور در مدارس کشور فعالیت می کنند

۶۴ هزار همیار مشاور در مدارس کشور فعالیت می کنند

مهر، مسعود شکوهی  عصر سه شنبه  در گفتگو با خبرنگاران  و در حاشیه  اختتامیه دومین همایش دانش آموزی همیار مشاوران سراسر کشور ( ویژه دانش آموزان دختر) در اردوگاه شهدای بادله ساری  با ابراز خرسندی از برگزاری این همایش ،اظهار داشت دومین همایش دانش آموزی همیار مشاوران سراسر کشور  در دو بخش  دختران و پسران  در اردوگاه بادله ساری برگزار می شود.

وی افزود امروز  سه شنبه دوم شهریور اختتامیه این همایش در بخش دختران برگزار شد و از فردا همایش در بخش پسران دانش آموز سراسر کشور (همیار مشاوران) و مربیان آنها در اردوگاه بادله ساری آغاز می شود.

مدیر کل  امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش ضمن قدردانی از میزبانی خوب مازندران  افزود در این دوره دانش آموزان در اولین مرحله این همایش با خاطره ای خوش مازندران را ترک خواهند و امیدواریم این همایش گام مهمی در کسب تجربیات و  آگاهی برای همیار مشاوران سراسر باشد.

شکوهی با بیان اینکه در بحث همیار مشاوران  کارهای خوبی در حال انجام است، گفت   تشکل دانش آموزی همیار مشاور ادامه کار مشاوره ای است که قدمت ۵۰ ساله در نظام تعلیم و تربیت  دارد .

وی ادامه داد با توجه به تعدد دامنه آسیب های اجتماعی ، تشکیل همیار مشاور در مدارس در دستور کار قرار گرفت و بر این اساس پس از انتخاب دانش آموزان همیار ، شرح وظایف تعریف و پس از آموزش برای فعالیت های مشاوره ای ساماندهی می شوند.

  مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با شاره به نقش تاثیرگذار  گروه همسالان ، گفت در دو سالی که طرح همیار مشاور در ۶ هزار مدرسه کشور در حال اجرا است بازخوردهای خوشایندی از اجرای آن داشتیم و بسیاری از مشکلات و آسیب های مدارس از طریق گروه همسال و همیار مشاور رفع شد.

شکوهی با بیان اینکه اولین دوره همایش دانش آموزی سراسر کشور همیار مشاور در سال گذشته و در رامسر برگزار شد و دومین دوره هم به میزبانی ساری ، افزود در سال تحصیلی ۹۵-۹۶ دبیرخانه این تشکل دانش آموزی در مازندران راه اندازی می شود تا این تشکل پویا با ساختاری مناسب تر در مدارس کشور ساماندهی شود.

مدیرکل امور تربیتی  مشاوره وزارت آموزش و پرورش ، با بیان اینکه ۶۴ هزار همیار مشاور در  ۶ هزار مدرسه کشور فعالیت می کنند ، گفت این طرح به دلیل کمبود نیروی انسانی در بحث مشاوره در مدارس اجرا شده است.

شکوهی ادامه داد ۱۰۰ هزار نیروی پرورشی در کشور نیاز داریم  و این در حالی است که این نیاز در بخش مشاوره ۳۰ هزار نفر است.  

وی در ادامه خاطر نشان کرد   مجموع نیروهای پرورشی و فرهنگی  کشور ۷۰ هزار نفر هستند  که  ۴۸ هزار نفر مربی پرورشی و ۲۱ هزار نفر مربی رسمی و حق التدریسی هستند.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش ، با بیان اینکه ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کشور اعم از مربیان، اولیاء و دانش آموزان در ارتباط مستقیم با نظام آموزش و پرورش هستند، افزود ضرورت دارد نظام آموزش و پرورش به عنوان مسئله اصلی نظام قلمداد شود و بسیاری از درآمدها به این بخش اختصاص یابد.

شکوهی در ادامه تصریح کرد   علی رغم تاکیدات مقام معظم رهبری بر اهمیت جایگاه نظام تعلیم و تربیت و افزایش سهم بودجه آموزش و پرورش در سه سال اخیر،  وزارت آموزش و پرورش همچنان  با مشکلات بودجه ای دست به گریبان است.

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره استخدام آموزش و پرورش در سال جاری، اظهار کرد برای استخدام ۱۰ هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان و از طریق کنکور سراسری سهمیه داریم و در عین حال، ۱۰ هزار نفر هم  طبق ماده ۲۸ جذب آموزش و پرورش  خواهند شد که البته رئیس جمهوری تاکید دارند عدالت جنسیتی در این جذب رعایت شود.

شکوهی در ادامه تصریح کرد   در استانها هم استخدام  بر اساس نیاز اعلام شده ،صورت می گیرد.

∎​