اپل و نوکیا بازهم بر سر حق اختراع وارد جنگ شدند۱۲۱۲ نظر

اپل و نوکیا بازهم بر سر حق اختراع وارد جنگ شدند

اپل و نوکیا بازهم بر سر حق اختراع وارد جنگ شدند

به گزارش روز پنج شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از سی نت، این بار اپل یک دعوای ضد انحصار (آنتی تراست) نه علیه نوکیا، بلکه علیه شرکت های ثالث که به نمایندگی از نوکیا مدعی مالکیت حق اختراع برخی از فناوری ها هستند، اقامه کرده است. در واکنش به این دعوا، نوکیا مستقیما علیه اپل اقامه دعوا کرده است.
اپل در دادخواست خود مدعی شد؛ نوکیا درخصوص صدور مجوز استفاده از حق اختراعات ثبت شده خود توافقات منصفانه ای با این شرکت داشته است. اما اکنون برای کسب منفعت بیشتر، در حال انتقال این حقوق خود به شرکت های ثالث است.
آخرین اختلاف این دو شرکت در خصوص حق ثبت اختراع فناوری ها به سال 2009 میلادی باز می گردد. در آن زمان نوکیا به اتهام سوء استفاده اپل از یکی از اختراعات اساسی این شرکت، علیه اپل اقامه دعوا کرد.
این اختراعات استاندارد در صنعت IT کاربرد فراوانی دارد و لازم است امتیاز بهره برداری از آن ها بر اساس قراردادهای منصفانه در اختیار سایرین قرار گیرد. بدین معنی که شرکت های فنی بدون پرداخت هزینه های فوق العاده می توانند از این اختراعات بهره برداری کنند؛ زیرا استفاده از این نوع اختراعات برای تولید اغلب محصولات ضروری است.
در سال 2009 دو شرکت با یکدیگر توافق کردند که اپل یک بار هزینه اولیه بهره برداری از حق اختراع را پرداخت کند و بعد از آن در بازه های زمانی مشخص پرداخت هایی را به این شرکت داشته باشد.
علمی(6)**9259**1027**مترجم سپیده علی کاشانی** انتشار دهنده محمدجواددهقانی