سخنان تند وزير بهداشت عليه وزير رفاه:پا تو بكش كنار!۱۲۱۲ نظر

سخنان تند وزير بهداشت عليه وزير رفاه:پا تو بكش كنار!

سخنان تند وزير بهداشت عليه وزير رفاه:پا تو بكش كنار!

سلامت نیوز سخنان وزير بهداشت هر روز تندتر از قبل مي شود. يك روز فعاليت سه قوه نظام را به نقد مي‌كشد و روز ديگر از اعضاي كابينه انتقاد مي‌كند. «حسن قاضي زاده هاشمي» در ماه‌هاي اخير، زبان سخنش را تيز كرده و با هر اتفاقي، سخناني گزنده را مطرح مي کند تا شايد اصلاحي در روند مديريت نظام پزشكي و بهداشتي رخ دهد.به تازگي هم در ادامه روند به وزارتخانه رفاه تاخته و خواستار ميدان دادن بيشتر به طرح تحول نظام سلامت شده است.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه قانون نوشت وي طرح تحول سلامت را به عنوان برگ زرینی برای دولت یازدهم می داند و خواستار افزایش اختیارات این وزارتخانه است. هاشمی با طرح تجمیع بیمه‌ها می‌خواهد منابع مالی بیشتری در اختیار این طرح قرار گیرد تا به نوعی ضمانت کننده تدوام آن باشد.

وی می‌خواهد تمامی امور بیمه‌ای زیر نظر وزرات بهداشت باشد و معتقد است، فردی که کار می‌کند خودش هم باید اختیار خرج کردن آن را داشته باشد و نمی‌شود که اعتباراتش نزد نهاد دیگری باشد.

وی مدتی قبل گفته بود «دولت برای تجمیع بیمه‌ها رودربایستی دارد!» «حسن قاضی هاشمی» در سومین نشست هم‌اندیشی اساتید بسیجی دانشگاه علوم پزشکی کشور، با زیر سوال بردن عنوان «رفاه» برای «وزارت رفاه» می‌گوید «۱۲ سال پیش سلامت مردم را دست یک بنگاه اقتصادی داده و آن را در وزارت رفاه قرار دادند و بعد اسم آن را رفاه گذاشتند، ولی بنده معتقدم حیف اسم رفاه که برای این وزارتخانه انتخاب کردند.»

وزیر بهداشت می‌گوید «کارانه پزشکان را در تلویزیون و یا در سایت‌شان نشان می‌دهند و بعد از آن با رشد حقوق 14 درصدی کارگر مقایسه می‌کنند. باید به این افراد گفت باانصاف، این حقوق نیست، بلکه پولی است که از بابت کاری بیشتر، دیدن بیمارهای بیشتر و عمل‌های جراحی مختلفی که انجام داده، کسب کرده است. رتبه حقوق ما بعد از 14 وزارتخانه قرار دارد. وقتی این صحبت را می‌کنم، عده‌ای می‌خندند، مسخره می‌کنند و در سایت‌هایشان کاریکاتور می‌کشند. باید بگویم بنده با سی و چند سال کار، حقوقم 9 میلیون تومان است.»

وزیر بهداشت می افزاید «هم‌اکنون حال و روز من این است که باید وام بگیرم برای بیمه، بقیه پول را پرداخت کنم تا طلب من را بدهند. آیا از این خنده‌دارتر در دنیا دیده‌اید؟ سپس از بوق و تریبونی که دست آن‌هاست و کسانی که برای آن‌ها کار می‌کنند، باید حرف و حدیث بشنویم.» وزیر بهداشت مانند همیشه برای دفاع از «طرح تحول نظام سلامت»،پای مقام معظم رهبری را وسط می‌کشد و در ادامه می افزاید «رهبری مظلوم است، عده‌ای از اسم ایشان به نفع خودشان استفاده می‌کنند. بعضی‌ها بنا دارند از بزرگان ما خرج کنند، باید گفت ببینید که مراجع و رهبری چه گفته‌اند. این افراد اگر ادامه بدهند معنایش این است که کسی را قبول ندارند و متاسفانه راست نمی‌گویند. بنده خدمت رهبری رسیدم و گزارش حوزه سلامت را به ایشان دادم. بنده هم سراغ حقوق‌ها رفتم و به ایشان گفتم پزشکی که 570 عمل انجام داده و 540 میلیون درآمد ایجاد کرده است، 30 درصد این رقم به او تعلق گرفته است. وقتی شهر محل خدمت پزشک را به ایشان گفتم ایشان با تعجب پرسیدند مگر کسی به آنجا می‌رود؟ بنده در ادامه گفتم فقط 18 متخصص در آن شهر داریم و ایشان در جواب من گفتند حقوق نجومی که ما می‌گوییم این نیست بلکه آن 60 میلیون تومان است، تعبیراتی داشتند و در ادامه فرمودند این مانند حق‌الکشف می‌ ماند، یعنی پول برای کشور و مردم درست کرده است».

وزیر بهداشت با اشاره به زمزمه هایی مبنی بر اینکه طرح تحول سلامت باعث افزایش تقاضای القایی شده است می‌گوید «روز اول قرار بود بیمه‌ها را خودمان اداره کنیم، فکر می‌کنم این آخرین تریبونی است که با هم سخن می‌گوییم، زیرا این آخرین سال دولت یازدهم است و می‌رود تا سال آینده و بهتر است بنده بگویم اگر بیمه درست نشود، سلامت مردم درست نخواهد شد. بیمه امروز، همان دفتر رسیدگی و اسناد پزشکی قبل است. ما یک صندوق خزانه دوم درست کردیم، خزانه اول داریم که همان اقتصاد است، بعد پول را می‌دهیم دست این خزانه و او هم اگر داشت می‌دهد و اگر نداشت نمی‌دهد».

صحبت‌هاي زهردار وزير بهداشت اما در حالي مطرح مي‌شود كه منتقدین طرح تحول نظام سلامت معتقدند این طرح با عجله و بدون نظر کارشناسی و برآورد مالی صحیح شروع به کار کرده و درنتیجه آسیب‌های جدی به نظام رفاهی کشور وارد کرده است. وزارت رفاه معتقد است اجرای کارشناسی نشده «طرح تحول نظام سلامت» علت اصلی کسری بیمه هاست و همین باعث شده حجم بدهی های بیمه‌ها به ارگان ها و افراد مختلف به شدت افزایش پیدا کند.منتقدین «طرح تحول نظام سلامت» معتقدند اگر مشکل ادامه این طرح ساختار معیوب بیمه در کشور است، وزیر بهداشت باید از همان ابتدا و پیش از اجرایی شدن طرح، ساختار بیمه‌ای را سروسامان می‌دادند و بعد به سراغ اجرای این طرح می‌رفتند.حال بايد ديد در نبرد میان دو وزارتخانه دولتي، كدام يك در نهايت مي‌توانند حرف خود را برای خدمت به مردم به كرسي بنشانند؟