رویدادها و تحولات یمن در یک نگاه 22 دی۱۲۱۲ نظر

رویدادها و تحولات یمن در یک نگاه 22 دی

رویدادها و تحولات یمن در یک نگاه 22 دی

** وزارت حقوق بشر یمن امروز با اشاره به جنایت اخیر ائتلاف عربی به رهبری دولت ریاض در حمله به مدرسه ای در صنعا پایتخت یمن، سازمان ملل را مسؤول کشتار این دانش آموزان دانست.
بنا به اعلام حقوق بشر یمن، سازمان ملل، نهادهای وابسته به آن و شورای امنیت مسؤول کامل جنایت وحشیانه ائتلاف عربی به سرکردگی عربستان در حمله به مدرسه الفلاح در شهرستان نهم استان صنعاست.
جنگنده های سعودی روز سه شنبه، مدرسه الفلاح را در شهر صنعا بمباران کردند که بر اثر آن هشت دانش آموز یمنی کشته و 15 نفر دیگر زخمی شدند.

** صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) امروز اعلام کرد که جنگ 22 ماهه یمن تاکنون به قیمت جان یکهزار و 400 کودک و زخمی شدن صدها کودک دیگر تمام شده است.
«مریکسل رلانو» نماینده یونیسف در سازمان ملل با اشاره به ادامه حمله به مناطق غیرنظامی و کشته و زخمی شدن دهها کودک یمنی و هشدار درباره این که آمار واقعی تلفات احتمالاً بمراتب از ارقام تأیید شده بیشتر است، یادآور شد که کودکان یمنی به جای یادگرفتن، شاهد مرگ، جنگ و نابودی هستند.
بنا بر آمار سازمان ملل، از زمان آغاز مداخله نظامی عربستان در یمن در فروردین 1394 تاکنون بیش از هفتهزار و 300 نفر در این کشور فقیر عربی کشته شده اند.

** وزارت دفاع انگلیس اذعان کرده که در چارچوب یک توافق تسلیحاتی صورت گرفته میان دولت مارگارت تاچر و دولت ریاض، بین سال‌های1986 تا 1989 میلادی، 500 بمب خوشه‌ای به عربستان فروخته است.
مایکل فالون وزیر دفاع انگلیس زمانی این موضوع را افشا کرد که رسانه ها اعلام کردند که شماری محدود از این تسلیحات به عربستان سعودی به عنوان یک کشور استبدادی فروخته ‌شده است.
انگلیس با تأکید بر این ادعا که تمامی تسلیحات فروخته شده در انبارهای عربستان موجود است در صدد کنترل افکار عمومی در این زمینه بر آمد؛ غافل از آن که از سوی دیگر عربستان سعودی ماه میلادی گذشته اذعان کرد که از تسلیحات انگلیسی در یمن استفاده کرده است.

** بر اثر انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در پست ایست و بازرسی شهر لودر در استان ابین در جنوب یمن شماری کشته و تعدادی نیز زخمی شده اند.
هنوز آمار دقیقی از شمار قربانیان این انفجار منتشر نشده است.

** یگان موشکی و توپخانه ارتش یمن با موشک محل حضور نیروهای ارتش عربستان را در فرودگاه قدیمی نجران و نیز پایگاه نظامی السدیدس هدف قرار دادند و منابع نظامی یمن از کشته و زخمی شدن شماری از نیروهای عربستان در این حمله موشکی خبر می دهند.

** همچنین یگان تک تیرانداز ارتش یمن توانست دو نظامی سعودی را در ارتفاعات الضبره واقع در استان جیزان به ضرب گلوله از پای در آورند.
این در حالی است که دو نظامی عربستانی دیگر در پایگاه نظامی الفریضه در همین استان به دست نیروهای یمنی کشته شدند.
خاورم**7074**تهیه کننده مینا غفرانی آذر**انتشار دهنده علی پاینده