رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه 22 دی۱۲۱۲ نظر

رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه 22 دی

رویدادها و تحولات ترکیه در یک نگاه 22 دی

** روزنامه 'کاتی میرنی' در گزارش امروز خود به قلم خانم 'ماریانا کاکویانکی' از نگرانی هشت نظامی ترکیه ای فراری به یونان پس از کودتای نافرجام در ترکیه از استردادشان به ترکیه نوشت.
دادگاه یونان پس از بررسی پرونده این نظامیان با تقاضای پناهندگی، رأی به استرداد سه نفر از آن ها به ترکیه را صادر کرد و در مورد بقیه تاکنون تصمیمی نگرفته است.
با توجه به ایجاد تنشهایی میان ترکیه و یونان ناشی از این مسأله، به نظر می رسد با توجه به نزدیک شدن موعد مذاکرات حل مساله قبرس، این افراد قربانی معاملات سیاسی شوند.
ترکیه از بخش شمالی قبرس (ترک نشین) و یونان از بخش جنوبی و یونانی نشین قبرس حمایت می کند.

** فکری ایشیک وزیر دفاع ترکیه گفت که موضوع حضور نیروهای نظامی ترکیه در بعشیقه عراق را پس از پاکسازی منطقه از داعش و تبدیل دوباره موصل به شهر امن، به طور دوستانه با عراق، گفت وگو و حل خواهیم کرد.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگاران در خصوص اظهارات امروز حیدر العبادی نخست وزیر عراق و اظهارات سفیر عراق در آنکارا، با تکرار این موضع ترکیه که دولت آنکارا همواره به تمامیت ارضی و حق حاکمیت عراق احترام می گذارد و اجازه نمی دهد که در این راستا مسأله ای به وجود بیاید، با استناد به سخنان بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه در این باره گفت که حضور نیروهای نظامی ترکیه در بعشیقه ناشی از یک ضرورت و الزام است و با پاکسازی داعش از منطقه و تبدیل موصل به شهری امن، این موضوع به طور دوستانه با عراق حل و فصل خواهد شد.

** حمله تروریستی پنجشنبه هفته گذشته ازمیر را گروه 'تاک' وابسته به حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) بر عهده گرفت.
در حمله تروریستی و انفجار عصر روز پنجشنبه هفته گذشته در شهر ازمیر چهار نفر از جمله دو مهاجم، یک پلیس و یک کارمند دادسرا کشته و 11 نفر نیز زخمی شدند.

** 60 نفر از 110 کارآفرین سرشناس ترکیه که به اتهام ارتباط با گروه فتح الله گولن و جمع آوری کمک مالی به سازمان متعلق به وی موسوم به 'فتو' دستگیر شده بودند، امروز روانه زندان شدند.
پلیس مبارزه با ترور و جرایم سازمان یافته استانبول با حکم دادستانی این شهر در عملیاتی در 35 شهر ترکیه، 110 نفر از کارآفرینان سرشناس ترکیه ای را دستگیر و پس از اتمام بازجویی ها به دادسرا اعزام و 60 نفر از آن ها را به حکم دادگاه رسیدگی به پرونده کودتای نافرجام 15 جولای، روانه زندان کرد.

** یکی از فرماندهان نیروهای داوطلب مردمی (الحشد الشعبی) در واکنش به اظهارات ترکیه در خصوص نیروهای الحشد الشعبی گفت که اگر راه حل های دیپلماتیک جوابگو نباشد، با قدرت و توان خود نیروهای ترکیه را از خاک عراق اخراج خواهیم کرد.
جواد الطیباوی در واکنش به تصریحات ترکیه در خصوص این که خروج نیروهای خود از بعشیقه را منوط به عقب نشینی الحشد الشعبی از این مناطق دانسته، این امر را دخالت آشکار در امور داخلی عراق دانست و اعلام کرد که نیروهای الحشد الشعبی به دستور فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق در نبرد موصل به عنوان یک نیروی رسمی مشارکت دارد و در صورتی که راه حل های دیپلماتیک برای خروج نیروهای ترکیه از خاک عراق جوابگو نباشد، نیروهای الحشد الشعبی با قدرت و توان خود آن ها را از خاک این کشور بیرون خواهد راند.

** بینالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه گفت که امنیت اروپا منوط به امنیت ترکیه است و اگر ترکیه دچار ناامنی شود، به هیچ عنوان امنیت در اروپا برقرار نخواهد شد.
وی روز سه شنبه در نهمین نشست سفیران ترکیه در کاخ چانکایای آنکارا اعلام کرد که اروپا به عنوان دوست و هم پیمان ترکیه میان گروه های تروریستی تمایز قائل شده و با پ.ک.ک مسامحه کرده و با داعش می جنگد؛ تفاوت قائل شدن میان گروه های تروریستی خیانتی بزرگ برای صلح جهانی است.

** عامل حمله تروریستی به مقر ساختمان نیروهای پلیس در شهر غازی آنتپ ترکیه در درگیری مسلحانه کشته و همدست وی توسط نیروهای پلیس دستگیر شد.
در این اقدام تروریستی یک مهاجم مسلح با تیراندازی به سوی پلیس ها قصد ایجاد هرج و مرج داشت تا عامل انتحاری اصلی بتواند از ورودی اصلی وارد ساختمان شده و خود را منفجر کند.
شبد**خاورم**7074**1504**تهیه کننده مینا غفرانی آذر**انتشار دهنده علی پاینده