وزیر جهاد کشاورزی:مزارع آبی ایوان تا سه ماه آینده 2 برابر می شود۱۲۱۲ نظر

وزیر جهاد کشاورزی:مزارع آبی ایوان تا سه ماه آینده 2 برابر می شود

وزیر جهاد کشاورزی:مزارع آبی ایوان تا سه ماه آینده 2 برابر می شود

به گزارش ایرنا، محمود حجتی روز پنجشنبه در حاشیه در بازدید از سد کنگیر ایوان در جمع خبرنگاران افزود با همت وزارت نیرو در سال های گذشته سرمایه گذاری های کلانی برای احداث سد کنگیر انجام شده که هم اکنون حجم مخزن این سد 16میلیون متر مکعب آب است که بسرعت در حال پمپاژ بوده و احداث خط لوله اصلی آن نیز در دست اجراست.
وی ادامه داد با توجه به سیستم های نوین آبیاری در اراضی این منطقه در سطح یک هزار و 800 هکتار آبیاری تحت فشار انجام که امیدواریم در اوایل سال آینده و انجام عملیات پمپاژ آن تا پایان سال تمامی زمین های دیم این منطقه به آبی تبدیل شوند.
وی با بیان اینکه بر اساس گزارش های ارایه شده در شهرستان ایوان تا سه ماه آینده میزان اراضی آبی این منطقه دوبرابر می شود، گفت این اقدام بدون شک تاثیر زیادی در افزایش ثروت ملی و درآمد مردم منطقه، افزایش محصول و ایجاد ارزش افزوده دارد که می توان با کمک مردم زنجیره تولید را در این منطقه گسترش داد.
وزیر جهاد کشاورزی همچنین درخصوص دامداری های نیمه فعال وتعطیل کشور گفت با توجه به لایحه خروج از رکود و مصوبه آن و خط اعتباری که دولت و بانک مرکزی ایجاد کرده اند متقاضیان این واحدها می توانند در سامانه بهین یاب ثبت نام و بعد از بررسی در کارگروه های تخصصی استان در صورتیکه این طرح ها توجیه اقتصادی و امکان دوباره فعالیت داشته داشته باشند مشکلات بانکی آنها حل و اعتبار سرمایه درگردش برای ادامه فعالیت دوباره در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.
سد کنگیر با ظرفیت ذخیره 20 میلیون مترمکعب آب با هدف تامین آب شرب و کشاورزی شهرستان ایوان احداث‌ شده که طول تاج این سد 750 متر و ارتفاع آن 42 متر است و برای ساخت آن 109 هزار مترمکعب بتون‌ریزی و یک هزار و 250 میلیون ریال اعتبار نیز برای ساخت آن هزینه شده است.
آب این سد علاوه بر تامین آب شرب شهرهای ایوان و زرنه، آب موردنیاز دو هزار و 500 هکتار از اراضی کشاورزی روستاهای تابعه بخش زرنه را نیز تامین می‌ کند.
به گزارش ایرنا، وزیر جهاد کشاورزی عصر دیروز چهارشنبه به ایلام سفر کرد و در سفر 2 روزه به این استان ضمن بازدید از طرح آبیاری نوین اراضی گدار خوش صالح آباد در مهران در نشست اقتصاد مقاومتی با محوریت طرح های جهاد کشاورزی شرکت کرد و امروز نیز از طرح های حوزه کشاورزی شهرستان ایوان بازدید کرد.
خبرنگار فرهاد فرامرزی ** انتشار دهنده علی شهیدیان
3032/6034