حمایت علنی جان کری از داعش برای فشار به بشار اسد۱۲۱۲ نظر

حمایت علنی جان کری از داعش برای فشار به بشار اسد

حمایت علنی جان کری از داعش برای فشار به بشار اسد

شبستان به نقل از روسیا الیوم، روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» در گزارشی اعلام کرد «جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که گسترش داعش در سوریه، «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه را مجبور خواهد کرد تا با واشنگتن وارد مذاکره شود.

این روزنامه آورده است که جان کری و مخالفان سوری در پایان سپتامبر 2015 میلادی نشستی را پشت درهای بسته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار کردند.

کری در این نشست به استراتژی استفاده بی شمار از گروهک های تروریستی در سوریه و عراق به عنوان ابزار فشار بر اسد تاکید کرده است.

پایگاه ویکی لیکس در اکتبر سال گذشته بخشی از فایل صوتی از مذاکرات کری در این نشست را منتشر کرد.

در چکیده از این سخنان کری آمده است که علت حضور روسیه در سوریه این است که قدرت داعش افزایش یافته بود و به گسترش به سمت دمشق و فراتر از آن تهدید می کرد.

این روزنامه اعلام کرد وزارت امور خارجه آمریکا اخیرا به طور قطعی نفی کرد که کاخ سفید پیش از این به سیاست تسامح با گروه های تندرو یا تلاش برای استفاده از گروه های اسلامی رادیکال پناه آورده است، اما اظهارات پیشین کری توجه برخی از رسانه ها را به این پرسش جلب کرد که تا کاخ سفید تا چه میزان برای استفاده از گروههای تندرو در سوریه با هدف تسلیم کردن بشار اسد تلاش کردند.

پایان پیام/44