جاسوس سابق انگلیس در پشت پرونده دستگاه های جاسوسی آمریکا در ارتباط با ترامپ۱۲۱۲ نظر

جاسوس سابق انگلیس در پشت پرونده دستگاه های جاسوسی آمریکا در ارتباط با ترامپ

جاسوس سابق انگلیس در پشت پرونده دستگاه های جاسوسی آمریکا در ارتباط با ترامپ

به گزارش ایرنا، پیشتر گفته‌ شده بود که منابع اطلاعاتی آمریکا گزارشی را در اختیار دونالد ترامپ و همچنین باراک اوباما گذاشته‌اند که در آن ادعا شده است که روسیه از ترامپ اطلاعاتی به دست آورده است که می‌تواند علیه او استفاده کند.
سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا در همین حال گفته اند که اطلاعات مندرج در این گزارش مستقلاً قابل تایید نیست اما منابع آن موثق است.
اما ترامپ رییس جمهوری منتخب آمریکا در جریان نشست خبری روز چهارشنبه‌اش ( به‌وقت آمریکا) گفت «انتشار این اطلاعات یک رسوایی است. من این اطلاعات را دیدم. همه آنها اخبار جعلی هستند. چیزهای ساختگی که اتفاق نیفتاده است. گروهی از مخالفان دور هم جمع شدند، گروهی از مردم بیمار و این مزخرفات را تهیه‌کرده‌اند.»
وی همچنین تلویحاً آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا را مسئول انتشار این اطلاعات که جعلی ‌شان خوانده است، دانست و گفت اگر این نکته (دست داشتن آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا) درست باشد، نقطه سیاه بسیار بزرگی بر اعتبار آن‌هاست.
روزنامه دیلی میل روز پنجشنبه در گزارشی عنوان کرد گزارش جدید سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا متشکل از 35 صفحه سند، توسط فردی به نام 'کریستوفر استیل'، مامور سابق سازمان اطلاعات مخفی انگلیس موسوم به «MI6» تهیه ‌شده است و این مامور سابق در حال حاضر مدیر یک شرکت خصوصی امنیتی است.
دیلی میل نوشت این مأمور سابق 'ام آی 6' در این پرونده اتهامات و موارد عجیب‌وغریبی درارتباط با ترامپ از جمله درباره زندگی خصوصی‌اش و داشتن ارتباط با روسپیان در هتلی در مسکو و نیز در اختیار داشتن فیلمی از سوی واحد باج گیران کرملین از روابط غیرمتعارفش؛ مطرح کرده است.
این روزنامه نوشت کریستوفر استیل 52 ساله به دنبال فاش شدن اسمش به‌عنوان نویسنده این 'پرونده کثیف' به ‌یکبار خانه 1.5 میلیون پوندی‌اش در منطقه 'ساری' انگلیس، از ترس جانش ترک کرده است.
دیلی میل به نقل از یک منبع امنیتی نوشت کریستوفر استیل نگران از امنیت اش است و او ممکن است هم این در خارج از انگلیس در یک‌خانه امن بسر می‌برد.
به نوشته این روزنامه، کریستوفر استیل که دارای سه فرزند است؛ پس از گذشت دو دهه خدمت به‌عنوان یک متخصص امور روسیه در دستگاه جاسوسی 'ام آی 6'، در سال 2009 میلادی یک شرکت ارائه خدمات اطلاعات تجاری تحت عنوان شرکت 'اروبیس' در انگلیس پایه‌گذاری کرده و ریاست آن را در حال حاضر نیز برعهده‌ دارد .
دیلی میل افزود این جاسوس انگلیسی در سال های نخست دهه 1990 میلادی به‌ عنوان دبیر دوم سفارت انگلیس در مسکو مشغول کار بوده است.
پیشتر نیز شبکه 'بی‌بی‌سی' گفته بود که پرونده دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا متکی بر یادداشت‌هایی است که یک مأمور امنیتی سابق انگلیس که برای یک سازمان مخالف دونالد ترامپ در واشنگتن کار می‌کرد, نوشته‌شده بود.
این شبکه گفت 'بی‌بی‌سی' ابتدا در ماه اکتبر سند این ادعاها را مشاهده کرد اما قادر به تایید صحت محتویات آنها نبوده است.
در همین حال دولت روسیه نیز گزارش‌ها در مورد در اختیار داشتن اطلاعاتی قابل بهره برداری علیه ترامپ را رد کرده و گفته است که هدف از انتشار چنین گزارش‌هایی تلاش برای متشنج کردن روابط بین دو کشور است.
دولت روسیه همچنین هرگونه دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از طریق حملات سایبری را رد کرده است.
ترامپ در هفته های اخیر تحت فشار بوده است تا ادعاهای دستگاه های اطلاعاتی آمریکا را که می گویند روسیه عامل هک ایمیل های حزب دموکرات در طول مبارزات انتخاباتی بوده است را بپذیرد.
دستگاه های اطلاعاتی آمریکا مدعی هستند که کرملین مستقیم دستور عملیات سایبری را داده بود تا به نفع ترامپ و علیه هیلاری کلینتون در انتخابات نفوذ کند.
اما ترامپ در جریان نشست خبری یاد شده همچنین زمانی که در پاسخ به خبرنگاری که پرسید “اگر شما باور دارید که روسیه پشت این هک ها است، پیام شما به ولادیمیر پوتین چه خواهد بود؟” گفت «او نباید این کار را می کرد و دیگر چنین کاری را نخواهد کرد. هنگامیکه من رئیس جمهوری آمریکا شوم روسیه احترام بیشتری برای کشورمان قائل خواهد بود.»
اروپام**5**1552/انتشاردهنده قاسم شریعتی