مدیریت شهری از لحاظ نظری و عملی دچار عقب افتادگی شده است۱۲۱۲ نظر

مدیریت شهری از لحاظ نظری و عملی دچار عقب افتادگی شده است

مدیریت شهری از لحاظ نظری و عملی دچار عقب افتادگی شده است

به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد مقدس، حسن رحیم‌پور ازغدی ظهر امروز در ششمین جلسه دوره آموزشی شهرداری مشهد مقدس اظهار داشت مهندسان فنی و افراد فرهنگی که اطلاعات کمی دارند از ارتباط میان جسم و روح شهر غافل هستند؛ این در حالی است که این دو موضوع از ایران باستان مطرح بوده است و معماری و شهرسازی در حوزه اسلامی و ایرانی باید ثبات داشته باشد و با عوض شدن دولت و شهرداری‌ها و شوراها تغییر نکند.

وی با بیان این که در 200 سال اخیر مدیریت شهری از لحاظ نظری و عملی دچار عقب افتادگی شده، تصریح کرد امام بعد از جنگ اعلام کردند تا قسمتی شهرهای اشغال شده به همان حالت بماند تا نسل بعدی اتفاقات را نگاه کنند که این اتفاق نیفتاد و هیچ جایی در آن شهرها به همان شکل باقی نماند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود این در حالی است که برلین کلیسای خود را که در جنگ خراب شده نگهداری کرده و از آن به عنوان هویت شهر خود استفاده می‌کنند.

رحیم‌پور ازغدی خاطرنشان کرد شهرسازی مکتب دارد و این موضوع که وقتی شخصی از خارج از شهر وارد می‌شود چه ذهنیتی نسبت به شهر در ذهنش به وجود می‌آید؛ امروز لیبرال سرمایه‌داری در غرب و شرق روی مسئله شهرسازی و معماری حساس است و نگاه فرهنگی نسبت به شهرها دارند.

وی اظهار داشت معماری و شهرسازی در شهر پیام سیاسی، فرهنگی و... دارد و در شهرسازی نمای ساختمان‌ها مربوط به اشخاص نیست و حاکمیت دخالت دارد. استفاده از معماری اسلامی و ایرانی در شهر بازگشت به گذشته نبوده زیرا که باید در این زمینه اجتهاد صورت گیرد و با استفاده از تاریخ معماری اسلامی معاصر آن را اجرایی کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت در شهرسازی شهر بدن و هر ساختمان سلول آن است و در شهرسازی باید ساختمان، کوچه، خیابان، شهر و... در نظر گرفته شود و کل شهر نیز بصورت یک ساختمان مدنظر باشد و بعد از مشخص شدن اجزا نگاه عقلانی شکل گرفته و تا زمانی که این نگاه نباشد، نگاه اخلاقی شکل نمی‌گیرد.

رحیم‌پور ازغدی بیان کرد در معماری و شهرسازی باید به درجه‌ای از بلوغ برسیم که استدلال کنیم و تا زمانی این موضوع شکل نگیرد شهر هویت ندارد. در شهرهایی که منطق حاکم نیست شهرها به‌صورت کاریکاتوری هستند و روستاها شهرهای بزرگ شده‌ای شده‌اند.

وی با بیان این که استفاده از رنگ‌ و نور مناسب در فضاسازی شهری اسلامی ضروری است، گفت معماری و شهرسازی، فضا و نور، فضای سبز و غیره تأثیر مثبت یا منفی در رفتار انسان‌ها دارد و اگر به مسائل شهرسازی توجه می‌شد امروز شاهد بروز برخی ناهنجاری‌ها در جامعه نبودیم.

رحیم‌پور ازغدی بیان کرد در شهرسازی باید به دو رکن مهم نماد و نهاد توجه شود و نهادها شهرسازی با نهادهای اجتماعی مثل خانواده، بازار ارتباط داشته باشند و چرا که این ساختمان‌ها هویت دارند.

انتهای پیام/