برگزاری «هفته آگاهی از مغز» ورزش هدفمند عامل مهمی در افزایش توانایی مغز است۱۲۱۲ نظر

برگزاری «هفته آگاهی از مغز» ورزش هدفمند عامل مهمی در افزایش توانایی مغز است

برگزاری «هفته آگاهی از مغز» ورزش هدفمند عامل مهمی در افزایش توانایی مغز است

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا از روابط عمومی انجمن علوم اعصاب ایران، دکتر محمد تقی جغتایی، دبیر علمی هفته آگاهی از مغز با اعلام این خبر گفت این هفته سال‌هاست که در دنیا نامگذاری شده و کشورهای پیشرفته جهان برنامه‌هایی را به همین مناسبت اجرا می‌کنند، و امسال برای دومین بار برنامه‌های متنوعی متناسب با سن و با توجه به نیاز اقشار گوناگون جامعه با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد هدف از نامگذاری این هفته به نام «هفته آگاهی از مغز» و اجرای برنامه‌های آموزشی در ارتباط با مغز و کارکردهای آن، «ارتقای بهداشت مغز در جامعه است»، چون مغز فرمانده بدن و ارگانی است که تمام فعالیت‌ها، رفتار، غرایز، هیجانات، اراده و تفکر را رهبری می‌کند؛ به همین دلیل دانشمندان و محققان به دنبال آن هستند که بتوانند عامه مردم را از آگاهی مغزشان اطلاع پیدا کنند و به بهداشت و سلامت مغزشان توجه بیشتری کنند و همانطور که دیگر ارگان‌های بدن را چکاپ می‌کنند مغزشان را نیز چکاپ کنند.

رئیس انجمن علوم اعصاب ایران افزود ارتقای بهداشت مغز در جامعه به دو منظور انجام می شود اول اینکه افراد یاد بگیرند که چگونه توانایی مغزشان را افزایش دهند و سپس افراد جامعه با راه‌های پیشگیری از کاهش قوای جسمی و ذهنی مغز آشنا شوند. در واقع آگاهی رسانی از ویژگی و توانایی مغز، چگونگی توانمندسازی و جلوگیری از کاهش توانایی مغز از طریق برنامه‌های این هفته اطلاع رسانی می‌شود.

جغتایی اکثریت افراد جامعه را مخاطبان این برنامه‌های آموزشی معرفی کرد و گفت برنامه‌های پیش بینی شده برای عموم مردم، به خصوص کودکان، دانش آموزان، دانشجویان و افراد میانسال که در آستانه سالمندی قرار دارند، قابل استفاده خواهد بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به یکی از روش‌های تقویت توانایی مغز ادامه داد به عنوان مثال «ورزش هدفمند» عامل مهمی در افزایش توانایی مغز است و سبب می‌شود تا فاکتورهای رشد در مغز تولید شود و این فاکتورها علاوه بر اینکه در یادگیری و فعالیت‌های خلاقانه موثر است، موجب رشد و شکل گیری مدارهای جدید و حفظ مدارهای مغزی خواهد شد.

مشاور عالی ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی گفت اهم برنامه‌های هفته «آگاهی از مغز» با همکاری سازمان‌های مختلف از جمله، آموزش و پرورش، شهرداری تهران، سازمان بهزیستی، وزارت بهداشت، وزارت علوم و سازمان‌های مردم نهاد اجرا خواهد شد.

بر اساس این گرارش، هفته آگاهی از مغز در هفته اول اسفندماه برگزار خواهد شد.