چرا بازار ارز پس از تفاهم هسته ای واکنش منطقی از خود نشان داد؟/تحلیلی درباره وضعیت بازار ارز۱۲۱۲ نظر

چرا بازار ارز پس از تفاهم هسته ای واکنش منطقی از خود نشان داد؟/تحلیلی درباره وضعیت بازار ارز

چرا بازار ارز پس از تفاهم هسته ای واکنش منطقی از خود نشان داد؟/تحلیلی درباره وضعیت بازار ارز

حسینی هاشمی، کارشناس مسائل بانکی در تحلیل شرایط بازار ارز گفت بازار پس از تفاهم هسته ای واکنشی منطقی از خود نشان داد علت این است که بازار تابع عرضه و تقاضا است. واقعیت ها در تصمیم گیری معامله گران تاثیر گذار است. نیاز بازار مشخص است و عرضه نیز وضعیت روشنی دارد.

بهاءالدین حسینی هاشمیگفت آنطور که شرایط عرضه و تقاضا نشان می دهد، چشم اندازی برای کاهش قیمت دلار وجود ندارد. در شرایط فعلی تقاضا برای خرید دلار بالا است. از طرف دیگر با ایجاد خوش بینی میان فعالان اقتصادی پس از تفاهم هسته ای، فعالیت های اقتصادی رونق خواهد گرفت و همین موضوع تقاضا برای ارز را افزایش خواهد داد. طبیعی است که با افزایش تقاضا قیمت رو به افزایش باشد. به خصوص آنکه با کاهش قیمت نفت عرضه دلار نیز محدود شده است.

وی ادامه داد باید توجه داشت که اختلاف میان نرخ تورم در ایران با نرخ تورم حوزه دلار عاملی است که باید در تعین بهای واقعی ارز مورد محاسبه قرار گیرد اگر اختلاف 13 درصدی میان تورم ایران و تورم بین المللی قائل باشیم باید در سال جاری حدود 13 درصد به نرخ دلار اضافه شود تا قیمت واقعی ریال در برابر دلار محقق شود چراکه در سال گذشته 13 درصد از ارش ریال در مقابل دلار کاسته شده است. اگر ارزش ریال مصنوعی باشد، فعالیت های اقتصادی را تحت تاثیر قرار خواهد داد که به واردات بیشتر و صادرات کمتر خواهد انجامید.

این کارشناس بانکی افزود خوش بینی است که فکر کنیم، با آثار روانی می توان قیمت دلار را کاهش داد. باید به عوامل واقعی توجه داشت. در شرایط فعلی به نظر نمی رسد عرضه به میزان تقاضا باشد که همین موضوع عامل بازدارنده برای کاهش قیمت خواهد بود.

حسینی هاشمی با اشاره به ضرورت یکسان سازی نرخ ارز گفت نمی توان منتظر ماند تا نرخ بازار به نرخ مبادله ای نزدیک شود چراکه عوامل واقعی برای این اتفاق وجود ندارد. به همین دلیل باید بانک مرکزی با افزایش نرخ ارز مبادله ای به یکسان سازی نرخ ارز دست بزند. در این شرایط است که م یتوان بازار را بهتر مدیریت کرد چراکه تقاضاهای کاذب برای دریافت ارز که در حال حاضر به دلیل رانت موجود در ارز دولتی وجود دارد، از بین خواهد رفت. کسری بودجه دولت کاهش می یابد. این موضوع بر روی بازارهای دیگر و بازار پول نیز تاثیر مثبتی خواهد داشت.

وی تاکید کرد یکسان سازی راه تعدیل نرخ ارز است با کارهای غیر اقتصادی و روانی نمی توان قیمت ارز را کاهش داد. باید تصمیم جدیدی در این زمینه اتخاذ شود. این روش که صبر کنیم تا قیمت ها در بازار آزاد کاهش یابد و بعد یکسان سازی انجام شود، کارساز نیست. با مدیریت بازار پس از یکسان سازی نرخ ارز می توان در آینده هدف تقویت ارزش پول ملی را هم محقق کرد.

3939