روایت جریان زندگی در «پابرهنه در پارک» حدیث فولادوند و رامبدشکرابی در نقش‌هایی که تاکنون کسی ندیده۱۲۱۲ نظر

روایت جریان زندگی در «پابرهنه در پارک» حدیث فولادوند و رامبدشکرابی در نقش‌هایی که تاکنون کسی ندیده

روایت جریان زندگی در «پابرهنه در پارک» حدیث فولادوند و رامبدشکرابی در نقش‌هایی که تاکنون کسی ندیده

مریم باقری کارگردان نمایش «پا برهنه در پارک» در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی آنا درخصوص تاکیدش بر اجرای نمایش کمدی گفت «من علاقه زیادی به اجرای نمایشنامه‌های کمدی دارم و از طرفی دیگر معتقدم نیل‌سایمون کمدی‌های روانی دارد که برای مخاطب قابل فهم است. نیل سایمون به واسطه نمایشنامه‌هایش در عین سادگی مسائل مهمی را مطرح می‌کند که از نظر من جریان زندگی را نشان می‌دهد.

وی که با اجرای «پا برهنه در پارک» کارگردانی پنجمین اثر کمدی را در کارنامه هنری‌اش ثبت می‌کند، اظهار کرد «ما بر صحنه نمایش جریان زندگی را نشان می‌دهیم و با جداکردن آدم‌ها از جامعه به آن‌ها یادآوری می‌کنیم که می‌توانیم راحت زندگی کنیم.»

باقری در خصوص شکل اجرایی نمایشش عنوان کرد «از آنجا که معتقدم باید روی صحنه نمایش هم زندگی کرد، با اجرای نمایش به شیوه‌های چندان عجیب موافق نیستم. در نمایش «پابرهنه در پارک»سعی کرده‌ام بیشتر موقعیت‌ها را درست ایجاد کنم و کاراکترها به درستی تعریف شوند. طبق آنچه از بازخورد مخاطب در اجراها دیده‌ام، تماشاگر با موقعیت‌های نمایش ارتباط برقار کرده و ما توانسته‌ایم به درستی موقعیت‌های نمایش خلق کنیم.»

کارگردان نمایش «پا برهنه در پارک» در اشاره به طراحی‌های این نمایش تصریح کرد «این قصه مربوط به سال 1960 امریکا است که ما سعی کرده‌ایم ویژگی‌های موجود در آن را در طراحی های صحنه و لباس رعایت کنیم. نمی‌توان در خصوص این‌که چقدر طراحی ها با فضای امروز پیوند خورده چیزی بگویم اما آنچه مسلم است این است که سعی کرده‌ام در طراحی‌ها به سمت‌وسویی که قصه نوشته و روایت می‌شود برویم.»

وی درباره صحنه نمایش که از رنگ و لعاب ویژه‌ای برخوردار است، گفت «این طبیعت نمایش کمدی است و من هم با قرار دادن رنگ‌ها در صحنه نمایشم سعی داشته‌ام تا جریان زندگی را نشان دهم.»

کارگردان نمایش «پا برهنه در پارک» در خصوص حضور حدیث فولادوند و رامبد شکرابی در مقام بازیگر نیز تشریح کرد «فولادند و شکرآبی دو نقش متفاوت را بازی می کنند که تاکنون مردم از آنها ندیده‌اند. با وجود این‌که نسبت به بازی حدیث فولادوند و رامبد شکرابی در نمایش کمدی نگرانی‌های زیادی داشتم اما هر دو در این نمایش به خوبی از پس بازی برآمده‌اند.»

وی با بیان این‌که من همیشه دوست داشتم نقش‌هایی را به کسانی بسپرم که پیش از این کسی از آنها ندیده باشد، افزود «نقش حدیث فولادوند متفاوت از نقش‌هایش در سینما است و شکرآبی به خوبی توانسته کاراکتری کمدی را بازی کند.»

باقری حضور در آثار متفاوت را از مهم‌ترین ظرفیت بازیگران تئاتر معرفی کرد و افزود « با اجراهایی که روی صحنه رفته از درستی انتخاب بازیگران اطمینان پیدا کرده‌ام.»

وی درباره مضمون این اثر بیان کرد «نمایش «پابرهنه در پارک»درباره زوج جوانی است که نوع نگرششان به زندگی در تقابل با هم است. زن موجودی پرشر و شور است که حتی از ریختن سقف خانه لذت می‌برد در حالی که همسرش بسیار جدی است و به دلیل این‌که بسیارمنطقی است نمی‌تواند به راحتی از کنار خیلی مسائل بگذرد و...»

وی درباره تماشاخانه پایتخت نیز تصریح کرد « سالن‌های تئاتر چندان استاندارد نیستند و به طور مشخص یا آگوستیک نیستند یا امکانات نور و صدای خوبی ندارند، اما آنچه در تماشاخانه پایتخت شاهد هستیم همکاری بسیار خوب مدیران و مسئولان این سالن نمایشی است.»

باقری که چندین پیشنهاد برای اجرای «پا برهنه در پارک» در البرز، گرگان، شیراز و مشهد دارد در اینباره نیز اظهار کرد «هنوز تصمیم‌گیری مشخصی در این خصوص نکرده‌ام اما دوست دارم طی چند ماه آینده این اثر را در دو سالن دیگر هم اجرا کنم. من معتقدم که جامعه ما هنوز از اجرای نمایش‌های کمدی اشباع نشده است و ظرفیت این را دارد که با اجرای آثار کمدی مخاطب را به تئاتر بیاورد.»

این کارگردان تئاتر در بخش دیگری از صحبت‌هایش به احتمال اجرای «هتل‌پلازا» که یکی دیگر از متون کمدی نیل سایمون است، اشاره کرد.

نمایش «پابرهنه در پارک» تا 20 آبان ماه هر شب ساعت 19 با بازی رامبد شکرابی، حدیث فولادوند، مرضیه صدرایی و بهرام سروری نژاد اجرا می‌شود.