احسان شیعه: فیلمسازی ورزشی در ایران رشد نمی‌کند پخش آثار برگزیده در‌ تعطیلات نوروز۱۲۱۲ نظر

احسان شیعه: فیلمسازی ورزشی در ایران رشد نمی‌کند پخش آثار برگزیده در‌ تعطیلات نوروز

احسان شیعه: فیلمسازی ورزشی در ایران رشد نمی‌کند پخش آثار برگزیده در‌ تعطیلات نوروز

سینمایی شبستان، نشست خبری یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی امروز ۲۳ دی ماه با حضور «احسان شیعه» مدیر شبکه ورزش و رییس جشنواره، «مجتبی علوی» دبیر جشنواره فیلم های ورزشی، «محمد مختاری» دبیر بخش عکس و اهالی رسانه در کمیته ملی المپیک برگزار شد.

 

احسان شیعه با اشاره به کلید خوردن این جشنواره از شهریورماه در رشته های فیلم، ‌برنامه تلویزیونی و عکس و به پایان رسیدن مهلت ارسال آثار تا ۵ آذرماه، افزود  خوشبختانه رشد خوبی را نسبت به سال های گذشته در ارسال آثار  به دبیرخانه شاهد بودیم.

 

وی به اهمیت این جشنواره به دلیل تخصصی بودن آن که فیلمسازی ورزشی به عنوان یک ژانر شناخته شده سینمایی در‌ دنیا مطرح می کند، اشاره کرد و گفت  حوزه فیلمسازی ورزشی در‌ سایر کشورها پر رونق است اما در ایران به دلیل دیدگاه اشتباه مدیران در سمت و سوی ظرفیت های موجود پیش نرفته است.

 

شیعه با بیان اینکه ایران جز ۱۶ کشوری است که جشنواره فیلم های ورزشی را به صورت منطقه ای برگزار می کند و برگزیدگان این جشنواره‌ به جشنواره فیلم های ورزشی میلان ایتالیا می روند، خاطرنشان کرد یکی از ویژگی های منحصر به فرد جشنواره، عدم حمایت دولتی از آن است. البته به دلیل اینکه احساس کردیم ممکن است این جشنواره تعطیل شود، شبکه ورزش سیما از آن حمایت کرد.

 

وی در ادامه افزود به همین علت از امشب تا اختتامیه ویژه برنامه زنده «سینما ورزش» که از شبکه ورزش روی آنتن می رود، اخبار و رویدادهای جشنواره را پوشش می دهد و اجرای برنامه بر عهده رامین راستاد است.

 

مدیر شبکه ورزش همچنین درباره پخش آثار برگزیده از این شبکه تلویزیونی بیان کرد  در‌ تعطیلات نوروز ویژه برنامه ای برای پخش فیلم‌های برگزیده با حضور صاحبان آثار را در کنداکتور قرار خواهیم داد. 

 

مجتبی علوی نیز با تاکید بر اینکه دو مقوله دارای محبوبیت ورزش و سینما در جشنواره فیلم های ورزشی پیوند می خورند، گفت تعداد حامیان از جشنواره بیشمار است در حالی که حتی یک ریال به ما کمک نمی کنند. گزارش بخش خبری ۲۰ ۳۰ درباره تعدد جشنواره ها به جشنواره ما لطمه وارد کرد. البته جشنواره فیلم های ورزشی تخصصی و زیر نظر فدراسیون فیکتس است که ۱۱۶ کشور دنیا عضو این فدراسیون هستند.

 

وی درباره بخش های جشنواره توضیح داد  بخش های المپیک، پاراالمپیک، سبک زندگی فعال، مبارزه با مواد مخدر و ورزش همگانی بخش های ویژه جشنواره هستند. در یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی دو بزرگداشت برای داریوش ارجمند، بازیگر پیشکسوت و عضو فدراسیون کشتی پهلوانی و یونس علی شیری عکاس پیشکسوت ورزشی برگزار می شود. ۸۹ فیلم در بخش رقابتی حضور دارد که 10 سینمایی و 10 فیلم بلند، 9 برنامه تلویزیونی، ۷ تیزر، ۱۵ انیمیشن از مجموع کشورها ۱۲ کشور که از میان 23 کشور متقاضی انتخاب شده و در جشنواره شرکت کرده اند.

 

علوی همچنین افزود  وزیر ورزش و جوانان علیرغم درخواست های بیشمار ما، دو سال است هنوز یک‌ پیام برای کتاب جشنواره ننوشته اند!

 

محمد مختاری نیز در سخنانی با اشاره به حمایت از عکاسان ورزشی در جشنواره گفت عکاسان ورزشی پیش از این کمتر مورد حمایت جشنواره ها بودند اما با اضافه شدن بخش عکس به جشنواره یازدهم فیلم های ورزشی و حمایت های شبکه ورزش یقین داریم محفل ارزشمندی در این حوزه برگزار خواهد شد. 

 

پایان پیام/425