ابراز علاقمندی روس‌ها برای فروش سوخو ۱۰۰ به ایرلاین‌های ایرانی سوخو قطعات آمریکایی را کاهش داد تا برای فروش هواپیماها مجوز اوفک نگیرد۱۲۱۲ نظر

ابراز علاقمندی روس‌ها برای فروش سوخو ۱۰۰ به ایرلاین‌های ایرانی سوخو قطعات آمریکایی را کاهش داد تا برای فروش هواپیماها مجوز اوفک نگیرد

ابراز علاقمندی روس‌ها برای فروش سوخو ۱۰۰ به ایرلاین‌های ایرانی سوخو قطعات آمریکایی را کاهش داد تا برای فروش هواپیماها مجوز اوفک نگیرد

روس‌ها با به نمایش‌گذاشتن یک فروند هواپیمای سوخو ۱۰۰ برای ایرلاین‌های ایرانی درباره فروش این هواپیما به ناوبری هوایی کشورمان ابراز علاقه کرد.

اقتصادی ایلنا، صبح امروز یک فروند هواپیمای سوخو سوپر جت ۱۰۰ روسی با حضور مدیران شرکت‌های هواپیمایی داخلی برای بازاریابی به نمایش گذاشته شد.

مقصود اسعدی سامانی، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در جمع خبرنگاران با اشاره به قابلیت این هواپیما اظهار داشت پیش از این بحث ورود هواپیماهای سوخو به ناوگان هوایی کشورمان مطرح بود اما موضوع اخذ مجوزهای اوفک از وزارت خزانه‌داری آمریکا به میان آمد.

وی افزود چند ماه گذشته چند شرکت هواپیمایی داخلی برای اجاره چند فروند سوخو ابراز تمایل کردند اما از آنجایی که بیش از ۱۵ درصد قطعات این هواپیما از شرکت‌های آمریکایی تامین شده بود برای اجاره یا فروش این هواپیماها به ایران نیاز به مجوز  اوفک داشتند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی افزود پس از آن شرکت روسی با اعمال تغییراتی در قطعات هواپیمای سوخو و جایگزینی قطعات آمریکایی این هواپیما با قطعات اروپایی میزان استفاده از قطعات آمریکایی را به کمتر از ۱۰ درصد رساندند و درحال حاضر برای اجاره این هواپیماها به ایران نیازی به مجوز اوفک ندارند.

سامانی با بیان اینکه امروز یک فروند هواپیمای سوخو که از نمایشگاه هوایی سنگاپور در حال برگشت به روسیه بود در ایران فرود آمد تا قابلیت‌های این هواپیما را برای ایرلاین‌های ایرانی به نمایشگاه بگذارد، ادامه داد قیمت این هواپیما ۲۰ تا ۲۵ میلیون دلار است اما در صورت اضافه کردن آپشن‌هایی قیمت آن به ۳۵ میلیون دلار هم می‌رسد.

وی گفت در ۴۵ فرودگاه کشورمان کمتر ا ز ۱۰ درصد پرواز انجام می‌دهد که با ورود هواپیماهای سوخو ۱۰۰ می‌توانیم تعداد پروازهای کوتاه‌برد را افزایش دهیم که باعث رونق فرودگاه‌های کوچک می‌شود.

سامانی با بیان اینکه در مرحله اول بحث اجاره این هواپیماها به ایرلاین‌های داخلی مطرح است، اظهار داشت ابتدا این هواپیماها به اجاره ایرلاین‌های داخلی در می‌آیند تا میزان قابلیت این هواپیما با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و پشتیبانی آن از لحاظ تعمیر و نگهداری آزمایش می‌شوند.