سوداگران قیمت مسکن را افزایش دادند کاهش قیمت 20 درصدی مسکن به شرط عدم ورود تقاضا به بازار۱۲۱۲ نظر

سوداگران قیمت مسکن را افزایش دادند کاهش قیمت 20 درصدی مسکن به شرط عدم ورود تقاضا به بازار

سوداگران قیمت مسکن را افزایش دادند کاهش قیمت 20 درصدی مسکن به شرط عدم ورود تقاضا به بازار

یک کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه قیمت مسکن در بازار واقعی نیست و اقدامات سوداگران باعث افزایش قیمت 70 درصدی شده است، گفت به شرط عدم ورود تقاضا به بازار مسکن، پیش بینی می کنم تا اردیبهشت ماه شاهد کاهش 20 درصدی قیمت ها باشیم.

به گزارش ایلنا، عباس شوکتی در اجلاس سراسری انبوه‌سازان با  اشاره به افزایش قیمت مسکن در بازار در چند اه اخیر، اظهار داشت جهش قیمت مسکن در چند ماه گذشته حباب‌گونه و کاذب بوده و دلیل آن اقدامات سوداگرانه در بازار مسکن است .

وی با تاکید بر اینکه علت افزایش قیمت 50 تا 70 درصدی در بازار مسکن به دلیل اقدامات سوداگران است ، اظهار داشت قیمت های امروز بازار مسکن واقعی نیستند.

شوکتی با بیان اینکه اگر تقاضا وارد بازار مسکن نشود، قیمت ها سیر نزولی خواهند داشت، تاکید کرد معتقدم  با توجه به اینکه مردم قدرت خرید ندارند قیمت مسکن 20 درصد کاهش خواهد یافت، پس اگر متقاضیان مسکن فوریتی برای خرید مسکن ندارند دست به خرید مسکن نزنند.

این کارشناس بازار میکن  بیان اینکه یکسری آمارهای غلط از سوی عده ای مبنی  بر رشد رونق خرید و فروش مسکن  در جهت ایجاد رونق ارایه می شود، اظهار داشت واقعیتی که وجود دارد این است که خرید و فروش مسکن رونق نداشته است، اما اگر بخواهیم مقایسه‌ای با وضعیت خرید و فروش دهه 80 داشته باشیم قطعاً باید گفت در حال حاضر عرضه و تقاضا درست نیست و همین باعث شده است که قیمت‌ها به شکل کاذب افزایش یابد.

شوکتی  در خصوص اینکه گفته می‌شود دلیل افزایش قیمت مسکن در این روزها به خاطر رشد مصالح ساختمانی و دیگر نهاده‌های تشکیل‌دهنده مسکن بوده است، گفت اگر افزایش قیمت مصالح ساختمانی و یا سایر نهاده‌ها مثل هزینه‌های انشعاب آب و برق و صدور پروانه‌های ساختمانی بر قیمت مسکن بخواهد تأثیر بگذارد این تأثیر باید از یک سال دیگر آغاز شود، متأسفانه برخی سازندگان صد درصد سود خالص را دنبال می‌کند در حالی که سود باید در حد 30 درصد باشد.

شوکتی همچنین در خصوص اینکه چرا قیمت مسکن در این چند ماهه افزایش یافته است، گفت سوداگری و سفته‌بازی باعث افزایش قیمت مسکن در این روزها شده است ،اگر دولت با دادن تسهیلات تا 80 درصد قیمت مسکن اقدام کند بخش مسکن از این وضعیت خارج خواهد شد.

وی با اشاره به وجود خانه های خالی در کشورمان گفت وجود 2 میلیون و 875 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه بیشتر به خاطر ساخت‌وساز صورت گرفته توسط بانک‌ها، مؤسسات و شرکت‌ها بوده است. به هیچ وجه نمی توان مردم را با ابزارهایی مانند مالیات مجبور به فروش مسکن کرد و مالیات در بلند مدت نمی تواند منجر به فروش خانه های خالی شود.