شهادت 40 نفر برای تایید صلاحیت افراد کفایت نمی‌کند۱۲۱۲ نظر

شهادت 40 نفر برای تایید صلاحیت افراد کفایت نمی‌کند

شهادت 40 نفر برای تایید صلاحیت افراد کفایت نمی‌کند

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری آنا، با اشاره به سخنان رئیس جمهور در راهپیمایی 22 بهمن مبنی بر اینکه اگر 40 نفر شهادت دادند فردی که از دنیا رفته آدم خوبی بوده است، اگر بد هم باشد از گناهانش می‌گذرند، اظهار داشت این موضوع در مسائل فردی صادق است؛ نه در مسائل اجتماعی، برای مسائل اجتماعی شاخص وجود دارد.

وی افزود ببینید برای کسی که قرار است امام جماعت شود و مردم فقط پشت سرش نماز بخوانند، چقدر شاخص گذاشته‌اند؟ وقتی قرار است کسی ازدواج کند، صرف اینکه چند نفر بگویند آدم خوبی است، طرف دیگر به ازدواج تن می‌دهد؟ زمانی که قرار است برای مسائل اداری کسی استخدام شود، خصوصا اگر برای مسائل امنیتی باشد، چه شاخص‌هایی وجود دارد؟ آیا کار به همین راحتی است که 40 نفر یا بیشتر شهادت دهند؟

نماینده مردم سنقر در مجلس دهم با بیان اینکه در مسائل اجتماعی عملکرد معیار است، گفت برخی افراد بادمجان دور قاب‌چین هستند و چون منافع خودشان تامین است، اگرچه منافع اکثریت تامین نباشد، بله قربان می‌گویند و احسنت احسنت می‌کنند. این‌ها همیشه در طول تاریخ بوده و بعد از این هم خواهد بود.

حسینی کیا ادامه داد باید عملکرد را دید، براساس عملکرد حرف زد و براساس عملکرد قضاوت کرد. آیندگان هم بر همین اساس قضاوت خواهند کرد. بنابراین آقای رئیس جمهور هم باید از عملکرد دفاع کند؛ وگرنه احتمال دارد چهل نفر نه، هزار نفر در جامعه بگویند من آدم خوبی هستم و صد هزار نفر هم بگویند آدم بدی هستم. بالاخره براساس آن 40 نفر باید قضاوت کرد یا آن صد هزار نفر؟

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود اگر معیار تایید افراد باشد، در انتخابات‌ها هر نفر بیش از هزار رای می آورد؛ اینگونه باید همه را بپذیریم.

وی با اشاره به حدیث مورد اشاره رئیس جمهور گفت این حدیث مربوط به فضاها و محیط‌های محدود می‌شود که افراد از کسی اطلاعات کافی و دقیق دارند و می‌گویند فلانی که از دنیا رفته از حیث اخلاق و رفتار آدم خوبی بود. این مثال اجرایی نیست.

به گزارش آنا، حجت الاسلام والمسلمین روحانی در بخشی از سخنرانی راهپیمایی 22 بهمن می گوید راه انتخاب مردم را باید سهل کنیم. از همه نهادها و ارگان‌ها و از دستگاه قانون‌گذاری مجلس، شورای نگهبان و از همه می‌خواهم که راه انتخابات را سهل کنند. اسلام گفته است اگر 40 نفر شهادت دادند این فردی که از دنیا رفته آدم خوب است، اگر آدم بد باشد، در روایات ما آمده خدا از گناهانش می‌گذرد . آیا وقتی 400 نفر شهادت می دهند این آدم خوب است، یک جناح شهادت می‌دهد که این آدم خوب است و میلیون ها نفر شهادت می‌دهند، این فرد خوب است، کافی نیست؟