«قریه القرآن»؛ تجربه اندونزی برای جذب هزاران دانش آموز۱۲۱۲ نظر

«قریه القرآن»؛ تجربه اندونزی برای جذب هزاران دانش آموز

«قریه القرآن»؛ تجربه اندونزی برای جذب هزاران دانش آموز

شبستان به نقل از الخلیج اونلاین، اندونزی هر روز شاهد گسترش مدارس «قریه القرآن» است که در آن واحد به دانش آموزان خود علوی دینی و دنیوی می آموزد.

این مدارس طرح خیریه را آغاز کردند، پیش از اینکه در مناطق مختلف اندونزی گسترش یابد و با استقبال انبوه دانش آموزان روبه رو شود.

مدارس « قریه القرآن» در 10 منطقه جزایر جاوه، سوماترا که پنج هزار دانش آموز داد، مستقر هستند.

 دانش آموزان یتیم و فقیر بخش گسترده ای از دانش آموزان این مدارس به شمار می آید که تامین مالی آن علاوه بر کمک های نیکوکارانه به شهریه های دانش آموز وابسته است.

این مدارس در روش های آموزش خود، دروس حفظ قرآن کریم، تجوید و تفسیر، دروس ریاضی، علوم و زبان هایی همچون انگلیسی و عربی را آموزش می دهد.

«احمد جمیل» مسئل قریه القرآن در منطقه تانگیرانگ گفت  اقامت در مجتمع تحصیلی در دوره ابتدایی اجباری نیست اما دوره راهنمایی و دبیرستان اجباری است و سیستم آموزشی ما علوم قرآنی و روش های مدارس معمولی را با هم جمع کرده است.

جمیل افزود برخی از کلاس ها، علوم پایه را به زبان انگلیسی آموزش می دهد و می بنیم که دانش آموزان فارغ التحصیل در مدارس ما در تحصیلات آکادمیکی نیز برتری دارند.

کادر آموزش مدارس قرآنی متشکل از تعدادی مدرسان کشورهای عربی از جمله مصر، یمن و سوریه است.

اندونزی، بزرگترین کشور اسلامی از نظر جمعیت در جهان است. 242 میلیون نفر در این کشور سکونت دارند که 90 درصد این جمعیت را مسلمانان تشکیل می دهند. ورود مذهب تشییع به اندونزی به زمان ورود اولین مبلغان مسلمان در قرن چهارم هجری قمری باز می‌گردد که به این منطقه مهاجرت کردند و پس از سکونت، از ساکنان این منطقه شدند. منطقه اچیه در شمال سوماترای مرکز شیعیان اندونزی به شمار می‌رود و حکومت اندونزی پس از استقلال این شهر را شهر شیعیان کوالا نامید.

پایان پیام/44