بیمه زلزله الزامی بوده و باید اجباری شود۱۲۱۲ نظر

بیمه زلزله الزامی بوده و باید اجباری شود

بیمه زلزله الزامی بوده و باید اجباری شود

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، حسن‌رضا عباسیان‌فر مدیرکل برنامه‌ریزی وتوسعه بیمه مرکزی، بیمه زلزله را جزو بیمه‌های اجباری در نظام بیمه‌ای مطرح کرد و به خبرنگار ما گفت کمرنگ بودن شناخت مردم از نظام بیمه، تبلیغات نامناسب، عدم فرهنگ صحیح استفاده و موارد مشابه دیگر تاکنون باعث شده که ظرفیت‌های نظام بیمه‌ای کشور چندان توفیق نداشته باشد.

وی ادامه داد به دلایل ذکر شده، بیمه‌گذاران تاکنون به این بیمه روی خوش نداده‌اند اما بیمه زلزله جزوی از بیمه آتش‌سوزی بوده که کاملا اختیاری است.

مدیرکل برنامه‌ریزی و توسعه بیمه مرکزی با احتساب میزان هزینه بیمه زلزله تاکید کرد نرخ حق بیمه در خصوص «زلزله» جزو بیمه‌های گران لحاظ نشده و سه‌دهم درصد در هزار ارزش بیمه شده بوده یعنی اگر واحد مسکونی به مبلغ حدودی یک‌صد میلیون تومانی بیمه شود، سهم سه در هزار آن سالیانه به صورت کمتر از 70هزارتومان خواهد شد.

عباسیان‌فر با اشاره به مزایای بیمه زلزله تاکید کرد جبران خسارات ناشی از زلزله بسیار سخت بوده ضمن آنکه زلزله‌های سنگین جدا از هزینه‌های وارده به‌عنوان یک فاجعه محسوب می‌شود بنابراین اگر این نوع بیمه با توجه به ماهیت زلزله‌خیز بودن ایران، اجباری شود مردم متضرر نخواهند شد.

این کارشناس صنعت بیمه کشور گفت مجلس شورای اسلامی بر اجباری شدن صنعت بیمه رای مثبت داده بود اما در همان زمان این لایحه که از سوی بیمه مرکزی ارائه شده بود، توسط شورای نگهبان به‌خاطر داشتن بار مالی برای دولت، مورد موافقت قرار نگرفت و رد شد.