ایران سرآمد کشورهای منطقه مدیترانه شرقی در شاخص اهدای خون است۱۲۱۲ نظر

ایران سرآمد کشورهای منطقه مدیترانه شرقی در شاخص اهدای خون است

ایران سرآمد کشورهای منطقه مدیترانه شرقی در شاخص اهدای خون است

سلامت نیوز سخنگوی سازمان انتقال خون اعلام کرد ایران سرآمد کشورهای منطقه مدیترانه شرقی (امرو)در شاخص اهدای خون است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،بشیر حاجی بیگی افزود شاخص اهدای خون در کشور 27 واحد به ازای یک هزار نفر جمعیت است که از این نظر سرآمد کشورهای منطقه امرو به شمار می رود.

وی ادامه داد براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی در سال 2017 نزدیک به 113 میلیون اهدای خون در جهان انجام شد که از این میزان سهم کشورهای عضو مدیترانه شرقی حدود 9/9 میلیون واحد است.

حاجی بیگی خاطرنشان کرد از این میزان اهدای خون در جهان بیش از 2 میلیون اهدای خون در ایران بوده که این میزان اهدای خون قابل توجه است.

وی ادامه داد متوسط نرخ اهدای خون در میان کشورهای با درآمد بالا 1/ 32، در کشورهای با درآمد متوسط 9/ 14، در کشورهای با درآمد پایین 8/7 به ازای هر یکهزار نفر جمعیت است. این مقام اضافه کرد متوسط شاخص اهدای خون در کشورهای عضو مدیترانه شرقی 9/ 14 است .

** اهدای خون کاملا داوطلبانه در ایران
حاجی بیگی گفت در حالیکه امروزه هنوز 70 کشور در جهان به اهدای خون جایگزین و پولی وابسته اند، ایران اهدای خون صددرصد داوطلبانه دارد که در این نظر نخستین کشور در منطقه مدیترانه شرقی است.


وی اعلام کرد ایران از نظر شیوع پایین عفونت ها در میان اهداکنندگان خون نیز در میان کشورهای این منطقه دارای رتبه نخست است.
سخنگوی سازمان انتقال خون ادامه داد همچنین ایران به همراه تونس دو کشور منطقه مدیترانه شرقی است که به تولید داروهای مشتق از پلاسما می پردازد.

**ایران مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی در زمینه آموزش و پژوهش سلامت خون است
وی در مورد مهمترین موفقیت های انتقال خون ایران در سطح بین الملل نیز گفت به رسمیت شناخته شدن ایران به عنوان مرکز همکار سازمان بهداشت جهانی در زمینه آموزش وپژوهش سلامت خون در منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت و تداوم آن از جمله موفقیت های ایران در این زمینه محسوب می شود .


وی افزود همکاری در تدوین برنامه راهبردی انتقال خون کشورهای منطقه مدیترانه شرقی سازمان بهداشت جهانی ،مشارکت در تدوین و ارائه اطلاعات سلامت خون در این منطقه ،برگزاری کارگاه های کنترل کیفی ، سیستم تضمین کیفیت ، جذب اهدای خون داوطلبانه، غربالگری آنتی بادی و فرایندهای انتقال خون برای کشورهای منطقه نیز از دیگر موفقیت های ایران در عرصه بین المللی است .


حاجی بیگی برگزاری سومین کنگره بین االمللی طب انتقال خون در زمینه مصرف بهینه خون با همکاری سازمان جهانی بهداشت ، برگزاری سمینار بین المللی خون نادر با همکاری انجمن بین المللی انتقال خون(ISBT)و عضویت در انجمن انتقال خون آسیا(AATM) و همکاری با این انجمن در فعالیت های علمی و پژوهشی را از دیگر موفقیت های بین المللی انتقال خون ایران برشمرد .


سخنگوی سازمان انتقال خون تاکید کرد همکاری با موسسه عالی آموزشی و پژوهشی طب انتقال خون در زمینه راه اندازی دوره مشترک انتقال خون با دانشگاه پاریس، معرفی برنامه پالایش قرار دادی پلاسمای مازاد به عنوان مدلی برای دسترسی کافی و ارزان داروهای مشتق از پلاسما در گزارش ٢٠١6سازمان جهانی بهداشت نیز ازدیگر موفقیت های ایران محسوب می شود .