عرضه «عرفان‌واره‌ها: تبارشناسی و نقد مبانی فکری» به بازار نشر۱۲۱۲ نظر

عرضه «عرفان‌واره‌ها: تبارشناسی و نقد مبانی فکری» به بازار نشر

عرضه «عرفان‌واره‌ها: تبارشناسی و نقد مبانی فکری» به بازار نشر

به گزارش گروه اندیشه خبرگزاری شبستان به نقل از پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی کتاب «عرفان‌واره‌ها تبارشناسی و نقد مبانی فکری»، به همت گروه عرفان پژوهشگاه و با همکاری انتشارات موسسه فرهنگی دانش و اندیشه معاصر به چاپ رسیده و راهی بازار نشر و کتاب شده است.

 

عرفان‌واره‌ها که در دنیای غرب با عنوان ادیان جدید، جنبش‌های نوپدید دینی و ادیان جایگزین؛ و در ایران با عنوان معنویت‌های نوظهور یا کاذب تعبیـر می‌شود، مجموعه‌ای است متنوع از جریان‌های نوظهور با رویکرد معنوی و باطنی‌گری که عمدتاً پس از دوره انکار دین و ابتلای دنیای غرب به «بحران معنویت» شکل گرفته است.

 

از نگاه نویسنده، عرفان‌واره‌ها با اینکه دارای جاذبه‌های صوری یا بعضاً محتوایی هستند که اغلب به توانمندی‌های رهبر کاریزمای آن جریان، یا اقتباس از آموزه‌های ادیان و مکاتب مختلف، و یا مشروعیت‌بخشی به آزادی جنسی باز می‌گردد، در عین حال دارای آسیب‌هایی هستند که از آنها غفلت شده است.

 

نویسنده در این کتاب با نگرشی جامع به مطالعات عرفانی (عرفان‌های دینی، غیردینی، فرا دینی و ضددینی)، عرفان‌واره‌ها را در طبقه عرفان‌های فرادینی، طبقه‌بندی کرده و ابعاد مختلف آنها اعم از بینش‌ها، روش‌ها، گرایش‌ها و کنش‌های آنها را با مبانی و مقیاس‌های عرفان اصیل در ادیان و عرفان اسلامی مورد تطبیق  و تحلیل و نقد قرار داده است.

 

کتاب «عرفان واره‌ها تبارشناسی و نقد مبانی فکری» از سه بخش به شرح زیر تشکیل شده است

 

بخش اول تبارشناسی تاریخی و فکری عرفان‌واره‌ها

بخش دوم نسبت مبانی عرفان‌واره‌ها با عرفان دینی

بخش سوم تحلیل مبانی ابعاد عارف

 

گفتنی است، این اثر به قلم مسلم گریوانی، به بهای ۳۵ هزار تومان از سوی سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی منتشر شده است.

 

تماس

ایمیل :@gmail.com

تلفن :