شایعه قاچاق کودکان در زلزله کرمانشاه کذب بود۱۲۱۲ نظر

شایعه قاچاق کودکان در زلزله کرمانشاه کذب بود

شایعه قاچاق کودکان در زلزله کرمانشاه کذب بود

شبستان، فرید براتی، رییس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی کشور در برنامه حمایت از حقوق کودکان گفت معمولا اقداماتی که در زمینه حمایت‌های روانی و اجتماعی در بلایا انجام می‌گیرد، وقتی به گروه های ویژه مانند زنان، کودکان، سالمندان، بیماران روانی و حتی خود امدادگران می‌رسد، طیف وسیعی از مداخلات را می طلبد.

 

وی با بیان اینکه اصلی ترین دستگاه درگیر در حوادث و بلایای طبیعی سازمان بهزیستی است، بیان کرد این مسئله هم به دلیل تعداد افرادی است که معلول می‌شوند و هم به جهت کودکان و زنانی است که بی سرپرست می‌شوند.

 

براتی در ادامه تصریح کرد متاسفانه در زلزله کرمانشاه ،مدیر کل سازمان بهزیستی در جلسات مدیریت بحران استانداری کرمانشاه دعوت نشده‌ بودکه این مسئله اولین مدیریت بحران کشور است که دستگاهی مانند بهزیستی که به نوعی درگیر طیف عظیمی از افراد این حادثه خواهد شد به طور رسمی دعوت نشده بود.

 

رییس مرکز توسعه، پیشگیری و درمان اعتیاد بهزیستی اظهار کرد نکته مهم این است که ما مراقب باشیم در ارایه خدمات ،کودکان دچار ضربه مضاعف نشوند ولی متاسفانه این مسئله در بسیاری از جاها به چشم می‌خورد. ضربه مضاعف به کودک به این معنا است که از کودک بخواهیم زلزله را نقاشی کند یا داستان زلزله را برای ما تعریف کند. متاسفانه در انجام و ارایه مداخلات روانی و اجتماعی هم سیستم‌های دولتی و هم غیردولتی آنگونه که باید آموزش‌های لازم را ندیدند.

 

وی با اشاره به آموزش نیروهای سازمان بهزیستی اذعان کرد خوشبختانه در سازمان بهزیستی طی سال‌های گذشته یک ظرفیت‌سازی بسیار خوب برای نیروهای سازمان در اورژانس اجتماعی صورت گرفته است و کتاب‌هایی با محتوای چگونگی ارایه خدمات روانی و اجتماعی در حوادث به آنها ارایه شده است.

 

براتی با رد شایعه قاچاق کودک در زلزله کرمانشاه اظهار کرد شایعاتی در خصوص قاچاق کودکان در زلزله کرمانشاه مطرح شده بود که کاملا کذب بود.

 

وی در ادامه افزود خود، بنده چندین بار با همکاران اداره اطلاعات سرپل ذهاب به چادرها سرکشی می‌کردیم که برخی می‌گفتند دیشب 20 کودک در این چادر بودند که بعد از بررسی و تحقیق مشخص می‌شد، تعدادی کودک در این چادرها نگهداری شده بودند که بعد بستگان‌شان آمدند و آنها را تحویل گرفتند، بنابراین شایعه قاچاق کودکان کذب بود. 

 

وی تصریح کرد ما برای همکاران خود در سازمان بهزیستی دوره‌های آموزشی برگزار می کنیم. همچنین به طور جدی باید بر روی موسسات هم ظرفیت‌سازی کنیم چون این موسسات در بسیاری از مواقع بسیار خوب و قوی عمل کردند.

پایان پیام/35