جلد اول «اطلس نبرد بیت‌المقدس» منتشر شد۱۲۱۲ نظر

جلد اول «اطلس نبرد بیت‌المقدس» منتشر شد

جلد اول «اطلس نبرد بیت‌المقدس» منتشر شد

رد نشود///اولین جلد کتاب اطلس‌های نبردی دفاع مقدس با عنوان «اطلس نبرد بیت‌المقدس» منتشر شد

ایکنا، اکبر رستمی، کارشناس و مسئول بخش جغرافیای نظامی گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس از انتشار اولین جلد کتاب اطلس‌ نبرد دفاع مقدس با عنوان «اطلس نبرد بیت‌المقدس» خبر داد و اظهار کرد پس از تغییرات سیاسی در کشور که به برکناری بنی‌صدر از جانشینی فرماندهی کل قوا و تصویب بی‌کفایتی سیاسی وی در مجلس شورای اسلامی انجامید، نیروهای مسلح با حضور مؤثر و سازمان‌یافته مردم در دفاع تحولی چشمگیر در جنگ ایجاد کردند؛ تحولی که در پرتو همدلی و همکاری ارتش و سپاه، با نبرد دارخوین شروع و در ادامه با نبرد ثامن‌الائمه(ع) و شکسته شدن محاصره آبادان پدیدار گشت.

وی افزود در ادامه پیروزی‌های پی‌درپی، با اجرای نبردهای طریق‌القدس و فتح‌المبین بخش‌های وسیعی از مناطق اشغالی دشت آزادگان، غرب شوش و رودخانه کرخه آزاد شد. در این اوضاع نیروهای خودی و دشمن هردو متوجه خرمشهر بودند و حتی ارتش عراق با پیش‌بینی نبرد در این منطقه، بیشترین توان پدافندی خود را با طرح‌های گوناگون دفاعی در خرمشهر متمرکز کرد تا از دستیابی ایران به این شهر جلوگیری کند، اما در مقابل اراده و همدلی رزمندگان سپاه و ارتش موفق نشد. آزادسازی خرمشهر نماد مقاومت و آزادگی مردمانی بود که اشغال این شهر غرور ملی آن‌ها را جریحه‌دار کرده بود. آزادی خرمشهر قله افتخارات مردمی‌ترین انقلاب دوران معاصر شد.

مسئول بخش جغرافیای نظامی گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس با اشاره به ویژگی‌های کتاب‌های اطلس عنوان کرد در کتاب‌های اطلس با بهره‌گیری از نوشتار، نقشه‌ها، نمودارها، جداول و تصاویر موضوعات گوناگونی در چارچوب‌های علمی تبیین و تفسیر می‌شود. باوجود درهم‌تنیدگی جغرافیا و نقشه، آشکار است این ظرفیت می‌تواند در خدمت دفاع مقدس مردم ایران نیز قرار گیرد و از این طریق دُرهای گران‌بهایی از تجارب هشت‌ساله جنگ تحمیلی برای امروز و فردای ایرانیان حاصل آید. برای بهره‌مندی از این تجارب و گسترش فرهنگ مقاومت در برابر متجاوزان و ستمگران به ایران‌زمین، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس یکی از سیاست‌های انتشاراتی خود را چاپ و نشر اطلس نبردهای بزرگ و ماندگار دوران دفاع جانانه ایرانیان در برابر استکبار جهانی قرار داده و اولین جلد از مجموعه اطلس‌های نبردی به نبرد بیت‌المقدس اختصاص دارد.

«اطلس نبرد بیت‌المقدس»، روایتگر رویدادهای آغاز جنگ تحمیلی تا پایان نبرد برای آزادی خرمشهر 

وی در خصوص این اثر توضیح داد کتاب «اطلس نبرد بیت‌المقدس»، روایتگر رویدادهای آغاز جنگ تحمیلی تا پایان نبرد برای آزادی خرمشهر است. سیر تحولاتی که نویسنده تلاش می‌کند با کنکاش تاریخی این دوره از مقاومت، ازخودگذشتگی و حماسه‌آفرینی، نقش مردم ایران را در شکل‌گیری و سرانجام آن نمایان سازد.

رستمی افزود این اطلس ارزشمند به کوشش گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز و باهمت امیرحسین کیهان پناه در 256 صفحه در قطع رحلی به چاپ رسیده و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفت.

 وی با اظهار به اینکه این اطلس مشتمل بر نه فصل است، در ادامه بیان کرد در این اطلس، در فصل اول به ویژگی‌های جغرافیایی منطقه پرداخته‌شده، فصل دوم، پیش نبردهای منطقه عملیاتی مطرح‌شده و در فصل سوم، به جایگاه راهبردی نبرد بیت‌المقدس اشاره دارد.

مسئول بخش جغرافیای نظامی گروه مطالعات و جغرافیای نظامی مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس ادامه داد فصل چهارم با عنوان در آستانه نبردی بزرگ به وقایع و تحولات در این برهه از زمان می‌پردازد. در فصل‌های پنجم، ششم، هفتم و هشتم به ترتیب به دور اول، دور دوم، دور سوم و دور چهارم نبرد بیت‌المقدس پرداخته است و فصل پایانی یعنی فصل نهم دستاوردهای نبرد بیت‌المقدس مطرح می‌شود.

انتهای پیام