به خاطر مردم یمن باید از عربستان حمایت کنیم!۱۲۱۲ نظر

به خاطر مردم یمن باید از عربستان حمایت کنیم!

به خاطر مردم یمن باید از عربستان حمایت کنیم!

به گزارش جام نیوز به نقل از واشنگتن اگزماینر، جوزف وتل، فرمانده فرماندهی مرکزی آمریکا در جلسه استماع کمیته نیروهای مسلح سنا گفت آمریکا باید به تامین سوخت، کمک‌های اطلاعاتی و نظامی به عربستان سعودی برای جنگ در یمن ادامه دهد.

وی مدعی شد که این کمک‌ها باید برای کمک به ریاض در کاهش تلفات انسانی ارائه شود.

وتل گفت اخیرا عربستان کارهای زیادی برای کاهش تلفات غیرنظامیان انجام داده، اینها مشکلاتی است که گاهی خود ما حتی در بهترین شرایط نیز با آن روبرو بوده‌ایم. به نظر من برای ما بهتر است که به همکاری با آنها ادامه دهیم. آنها خواهان این حمایت و بهبود توانمندی‌هایشان هستند.

ژنرال آمریکایی تاکید کرد کاملا ضروری است که این همکاری ادامه یابد به خاطر مردم یمن که سازمان ملل می‌گوید در بدترین بحران انسانی به سر می برند.

جوزف وتل همچنین اذعان کرد، واشنگتن نظارتی بر نحوه استفاده از سلاح‌های اعطا شده‌اش به عربستان در یمن ندارد.

وی در پاسخ به پرسش سناتور الیزابت وارن درباره اینکه آیا این واحد فرماندهی اهداف ماموریت‌های عربستان در یمن را که از آنها پشتیبانی می‌کند، پیگیری می‌کند یا خیر، ‌گفت ما این کار را انجام نمی‌دهیم.

وارن در عین حال باعث جلب دوباره توجه به تلفات غیرنظامی در یمن در نتیجه حملات هوایی عربستان شده و پرسید آیا واحد فرماندهی مرکزی آمریکا می‌تواند اطمینان حاصل کند سوخت یا مهمات آمریکایی که باعث حمایت از حملات هوایی عربستان می‌شوند تلفات غیرنظامیان را به دنبال ندارند؟

وی گفت من معتقد نیستم که ما از این بابت مطمئن باشیم.

این در حالی است که ووتل گفته است آمریکا باید همچنان به حمایت اطلاعاتی، مهماتی و سوختی از عربستان برای جنگ در یمن ادامه دهد تا ما بتوانیم در ریاض نسبت به محدود کردن تلفات غیرنظامیان یمنی و تحقیقات درباره این تلفات اعمال نفوذ کنیم.

این در حالی است که آمریکا از سال ۲۰۱۵ تاکنون از طریق ارائه اطلاعات، مهمات و سوخت یکی از حامیان عربستان و هم‌پیمانانش در جنگ در یمن بوده است.

به نوشته ایسنا، آمریکا تا اکتبر ۲۰۱۷ طبق جدیدترین آمارها بالغ بر ۸۰ میلیون پوند سوخت در جنگ یمن ارائه و در این کشور به ۱۰ هزار و ۴۰۰ وسیله نظامی سوخت‌رسانی کرده است.

ووتل همچنین به سناتور میزی هیرونو گفت ما در یمن جزو طرفداران جنگ نیستیم.

این ژنرال آمریکایی اظهار داشت، سلاح‌هایی که انصارالله در اختیار دارد تهدیدی هم بر عربستان و هم بر آمریکاست.

وی با ادعای اینکه شبه‌نظامیان حوثی از ایران سلاح می‌گیرند،‌ انصارالله (حوثی‌ها) را مسؤول فاجعه انسانی در یمن دانست.

طبق اعلام آکسفام، تاکنون در جریان این جنگ دست‌کم ۱۰ هزار غیرنظامی یمنی جان باخته‌اند و کشور با یک بحران شدید قحطی و شیوع بیماری وبا دست و پنجه نرم می‌کند.

سازمان ملل گفته که بالغ بر ۲۲ میلیون نفر در این کشور نیازمند کمک‌های انسانی هستند.

این در حالی است که مخالفت‌ها در کنگره آمریکا علیه نقش آفرینی این کشور در جنگ داخلی یمن بالا گرفته است.

دو هفته پیش سناتور برنی سندرز به همراه سناتورها مایک لی و کریس مورفی یک قطعنامه مشترک دو حزبی را ارائه کردند که خواهان خروج نیروهای مسلح آمریکایی از یمن شدند.

 

111