آمریکا ZTE را به دلیل صادرات به ایران تحریم کرد۱۲۱۲ نظر

آمریکا ZTE را به دلیل صادرات به ایران تحریم کرد

آمریکا ZTE را به دلیل صادرات به ایران تحریم کرد

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از رویترز، وزارت بازرگانی آمریکا شرکتهای این کشور را از فروش تجهیزات به شرکت تولید کننده تجهیزات فنآوری ZTE برای هفت سال منع کرد. به گفته مقامات آمریکایی این اقدام پس از آن صورت گرفت که این شرکت اقدام به صادرات غیرقانونی کالا به ایران کرده بود.

با توجه به اینکه 25 تا 30 درصد از تجهیزات مورد استفاده در تولیدات ZTE از شرکتهای آمریکایی تامین می‌شود این تصمیم می‌تواند بر شرکت چینی بسیار تاثیرگذار باشد.

وزارت بازرگانی آمریکا مدعی شد که این ممنوعیت در نتیجه پایبند نبودن شرکت چینی به توافق سال گذشته با آمریکا اعمال شده است. سال گذشته یک دادگاه فدرال در تگزاس شرکت ZTE را به برنامه ریزی برای نقض تحریم های آمریکا و ارسال غیرقانونی کالا و فن‌آوری‌های آمریکایی به ایران محکوم کرد.

شرکت ZTE که درحال فروش گوشی‌های تلفن همراه در آمریکاست 890 میلیون دلار جریمه پرداخت کرد که احتمال اعمال 300 میلیون دلار جریمه دیگر علیه این شرکت نیز وجود دارد.

اریک هیرشهورن، معاون سابق وزارت بازرگانی آمریکا که به شدت در این پرونده درگیر بود گفت اگر شرکت قادر به حل پرونده نباشد، ممکن است با این تصمیم از تجارت با آمریکا خارج شود. بسیاری از بانکها و شرکتها، حتی در خارج از آمریکا نمی‌خواهند با آنها تجارت کنند.

مقامات ارشد وزارت بازرگانی آمریکا به رویترز اعلام کردند که به عنوان بخشی از این توافق دفتر شرکت ZTE در شنزن وعده اخراج چهار مقام ارشد این شرکت و جریمه 35 نفر با کاهش مزایا و یا توبیخ آنها را داد. با اینحال این شرکت چینی در ماه مارس پذیرفت که هرچند 4 مقام ارشد خود را اخراج کرده اما 35 نفر دیگر را توبیخ نکرده است.

طبق شرایط ممنوعیت، شرکتهای آمریکایی نمی‌توانند کالاهای ممنوعه مانند چیپ ست را مستقیما و یا از طریق یک کشور دیگر به ZTE صادر کنند.