ملت ايران پاي نظام ايستاده و كشور را از همه بحران ها عبور داده است۱۲۱۲ نظر

ملت ايران پاي نظام ايستاده و كشور را از همه بحران ها عبور داده است

ملت ايران پاي نظام ايستاده و كشور را از همه بحران ها عبور داده است

شبستان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، اسحاق جهانگيري ظهر امروز (شنبه) در مراسم هم انديشي مديران ارشد دولت تدبير و اميد با تبريك ميلاد امام حسين (ع) و ابوالفضل عباس (ع) و گراميداشت روز پاسدار و روز جانباز اظهار داشت جانبازان حق بزرگي به گردن همه ما، نظام جمهوري اسلامي ايران و انقلاب اسلامي دارند

وي با اشاره به اينكه كشور امروز شرايط حساسي دارد، خاطر نشان كرد عده اي در داخل كشور و عده اي در خارج بر اين موضوع تمركز داده اند كه سرمايه اجتماعي كشور ، اعتماد عمومي و اميد به آينده مردم را دچار آسيب كنند و از اين طريق بتوانند به اهدافي كه طراحي كرده اند دست يابند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد پيوستگي بي سابقه اي ميان موضوعات، مسائل و چالش هاي كشور با مسائل موثر بين المللي و منطقه اي بوجود آمده و هر كدام از اين مسائل خارجي مي تواند بر مسائل اقتصادي و سياسي كشور تاثير بگذارد و برعكس آن نيز صادق است يعني اگر بتوانيم مسائل داخلي را خوب مديريت كنيم مي تواند در عرصه بين المللي تاثير گذار باشد و از بروز مسائل بين المللي براي كشورمان جلوگيري كنيم.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه هماهنگي قوا، انسجام داخلي و كسب رضايت مردم از اولويت هاي كشور است، تصريح كرد وظيفه و مسئوليت مشترك همه مديران دولت اين است كه سياست هاي دولت را بصورت جدي پيگيري كنند و تلاش نمايند كه نمايشي از كارآمدي دولت در جامعه ارائه گردد به گونه اي كه هر كس به مجموعه دولت نگاه مي كند احساس كند كه دولت مجموعه اي كارآمد است و مردم كارآمدي دولت را در حل مشكلات و ارائه خدمات با كيفيت مطلوب مي دانند.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه همه ما بايد از اميد اجتماعي مردم پاسداري كنيم، افزود تلاش وسيعي انجام مي شود كه مردم كشور را نسبت به آينده نگران كند و اگر مردم نسبت به آينده نگران شوند ممكن است اقداماتي صورت گيرد كه از كنترل ما خارج باشد.
وي ادامه داد مديران بايد از خود گذشتگي نشان دهند و اگر بتوانيم رضايت مردم را كسب كنيم مطمئن هستم كه در پايان دوره مسئوليتمان در پيشگاه ملت و خداوند سرافراز خواهيم بود.
دكتر جهانگيري در ادامه با تاكيد بر اينكه مديران بايد علاوه بر تلاش براي حل مسائل مقطعي، آينده خوبي از كشور را ترسيم كنند به گونه اي كه مردم بدانند ما اهداف بزرگي را دنبال مي كنيم، خاطر نشان كرد وقتي با التهابات متعدد روبرو مي شويم نبايد اسير اين التهابات شويم. ما زماني موفق خواهيم بود كه علاوه بر پرداختن به مسائل آني و كوتاه مدت، چشم اندازي بلند مدت از موفقيت هاي كشور را نيز به ملت نويد بدهيم.
وي در ادامه سخنان خود به تشريح برخي اولويت هاي دولت براي سال 97 پرداخت و با تاكيد بر اينكه اين اولويت ها بايد در دستور كار همه مديران دولت باشد، افزود يكي از اين اولويت ها سياست هاي اقتصاد مقاومتي است و بايد تمام مصوباتي كه در دو سه سال اخير در چارچوب اقتصاد مقاومتي اتخاذ شده با جديت پيگيري شود.
معاون اول رييس جمهور تعامل سازنده با جهان و پيگيري برجام را از ديگر اولويت هاي سال جاري برشمرد و اظهار داشت تصور آمريكايي ها اين است كه با خارج شدن از برجام ايران دچار مشكلات جدي مي شود اما ما براي هر شرايطي برنامه ريزي و فكر كرده ايم و كمترين دغدغه اي در اين زمينه وجود ندارد البته مهم اين است كه مديران پاي كار باشند و از خودگذشتگي نشان دهند و اين از خودگذشتگي در سخن نباشد بلكه مردانه پاي عمل بايستند.
دكتر جهانگيري اضافه كرد در اين صورت است كه حتي بدون برجام كمترين اتفاقي در زندگي مردم رخ نمي دهد و كساني كه از برجام خارج مي شوند خودشان ضرر خواهند كرد.
وي به سياست گذاري هاي دولت در بخش ارز نيز اشاره و خاطر نشان كرد مهمترين موضوع در سياست گذاري ارزي جديد دولت اين است كه قادر باشيم مديريت منابع ارزي را در كشور انجام دهيم و انضباط و شفافيت بر بازار ارز كشور حاكم باشد.
معاون اول رييس جمهور حمايت از كالاي ايراني را از ديگر اولويت هاي مهم سال 97 دانست و گفت ممنوعيت دستگاه ها و شركت هاي دولتي براي خريد كالاهاي خارجي كه مشابه داخلي آن وجود دارد و مبارزه جدي با قاچاق كالا از جمله اقدامات دولت براي حمايت از كالاهاي داخلي خواهد بود.
دكتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود محدوديت منابع آب را از مهمترين مسائل سال 97 عنوان كرد و گفت كارگروه مربوطه بايد به موقع تصميم گيري كند و مردم نبايد معطل تصميمات ما شوند.
وي از استانداران سراسر كشور خواست مديريت منابع آب را جزو مهمترين دستور كارهاي خود قرار دهند و اجازه ندهند كه مشكلات جاري و روزمره به مسائل و چالش هاي امنيتي و اجتماعي براي كشور تبديل شوند.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد هر مديري بايد مشكلات را در نقطه شروع ساماندهي و براي حل و فصل آن تلاش كند و اجازه ندهد كه مشكلات به بحران تبديل شوند و حل و فصل آن با هزينه هاي سنگين صورت گيرد.
دكتر جهانگيري از اصلاح نظام بانكي بعنوان يكي ديگر از برنامه ها و اولويت هاي دولت در سال 97 ياد كرد و افزود نظام بانكي بار سنگيني براي توسعه كشور بر دوش دارد البته انتظار داريم كه بازار سرمايه نيز در اين زمينه كمك كند.
وي اظهار داشت در بخش استفاده از تسهيلات مالي خارجي براي 50 ميليارد دلار مذاكره صورت گرفته و ضمانت نامه استفاده از 30 ميليارد دلار فاينانس در دولت تصويب شده اما متاسفانه روند كار در برخي دستگاه ها به كندي پيش مي رود كه البته در اين زمينه ارزيابي دقيقي صورت خواهد گرفت و اعلام خواهيم كرد كه كدام دستگاه در اين زمينه اخلال و كدام دستگاه به شكل مناسب همكاري مي كند.
دكتر جهانگيري برنامه ريزي براي مقابله با آسيب هاي اجتماعي را از ديگر اولويت ها و برنامه هاي دولت براي سال جاري دانست و گفت يكي ديگر از اولويت هاي دولت اين است كه طرح هاي بزرگ در كشور را تكميل كند و بتوانيم در 40 سالگي انقلاب اسلامي جشني از راه اندازي طرح هاي بزرگ در كشور برگزار كنيم.
وي در ادامه سخنان خود با تاكيد بر اينكه تحقق و اجراي اولويت ها و برنامه ريزي هاي دولت در سال 97 نيازمند الزاماتي است، اظهار داشت يكي از مهمترين الزامات احياء و تقويت نهاد و جايگاه دولت با هدف تداوم حس دولت داري در مردم است.
معاون اول رييس جمهور افزود يكي از اتفاقات خطرناكي كه در سالهاي اخير و بخصوص در دولت گذشته نيز در كشور رخ داده اين است كه تلاش وسيعي مي شود كه به مردم گفته شود دولت نداريد و كشور رها است تا مردم تصور كنند كه مجموعه اي به نام دولت كه به دنبال حل مسائل آنها و رفع دغدغه هايشان باشد در كشور وجود ندارد.
دكتر جهانگيري افزود برخي تصور مي كنند با تضعيف دولت به قدرت آنها افزوده مي شود اما اگر نهاد دولت ضعيف شود هيچ نهاد ديگري در كشور قدرت پيدا نمي كند. دولت براي حفظ اقتدار خود بايد در برابر بحران ها و مسائل به سرعت تصميم گيري كند.
وي با اشاره به اقدام و تصميم گيري دولت در خصوص مسائل ارزي خاطر نشان كرد مگر مي شود كه نشست و نگاه كرد كه نرخ ارز بالا مي رود. مگر دولت مي تواند نسبت به زندگي مردم بي تفاوت باشد.
دكتر جهانگيري اضافه كرد با اجماع همه اعضاي دولت، تصميمات خوبي در خصوص ارز اتخاذ شد اما در خارج از كشور عده اي تلاش مي كردند كه القا كنند كه طرح ساماندهي ارز طرحي شكست خورده است اما امروز با قاطعيت اعلام مي كنم كه اين طرح حتماً موفق خواهد شد و چون اين طرح به زندگي 80 ميليون ايراني مربوط است، دولت پاي آن با اقتدار ايستاده است.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد برخي نيز مي گويند كه طرح شما مشابه طرح هاي گذشته است اما لازم است بگويم اين طرح طرحي است كه نقاط قوت طرح هاي گذشته را دارد و نقاط ضعف طرح هاي گذشته در آن وجود ندارد و دولت حتماً آن را با موفقيت اجرا خواهد كرد.
وي تصريح كرد همه مديران دولت حتي اگر نظر كارشناسي مخالف با اين طرح دارند نيز بايد پاي اجراي اين طرح بايستند چرا كه اين طرح به حيثيت كل نظام وابسته است.
دكتر جهانگيري گفت آمريكايي ها هر بازي كه بخواهند شروع كنند ما با اتكا به اين طرح آن را به شكست مي كشانيم و همه مديران و استانداران كشور موظفند از طرح هاي دولت حمايت كنند.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه مردم نيز از اجراي اين طرح خوشحالند و باورشان اين است كه دولت در مواجهه با نوسانات ارز آمادگي كافي داشته و تصميمات لازم را اتخاذ كرده است، افزود در ساير مسائل نظير مسائل كازرون، زاينده رود، يزد،خوزستان و اصفهان نيز بايد تصميمات لازم با سرعت اتخاذ شود.
وي با اشاره به اعتراضات مردمي در كازرون، گفت دولت كه تصميمي در اين رابطه نگرفته است. بايد حرف مردم را شنيد و به آنان اطمينان داد. دولت كه قصد ندارد تصميمي مغاير با منافع مردم اتخاذ كند.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه بايد در مواجهه با مسائل مختلف با سرعت تصميم گيري كنيم و اجازه ندهيم كه مسائل به بحران تبديل شود، افزود دولت بايد به موقع خود را در صحنه نشان دهد زيرا وقتي مسائل به بحران تبديل مي شود عده اي بر موج سوار مي شوند و شعارهايي كه خواسته ي آنهاست به مردم القاء مي كنند.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه زخم زلزله استان كرمانشاه بايد التيام يابد، تصريح كرد دولت آنچه در توان داشت براي استان كرمانشاه هزينه كرد و ما نبايد اجازه دهيم كه فردي در گوشه اي با استفاده از تبليغات رسانه اي دولت را ضعيف جلوه دهد و در اين زمينه گزارشي كه اخيراً از صدا و سيما در اين خصوص پخش شد نيز كاري اشتباه بود.
وي با تاكيد بر اينكه بايد گفتگوي ملي با هدف تقويت وحدت و انسجام را در كشور دنبال كنيم، خاطر نشان كرد راهكارهاي فني همه مسائل كشور در دستگاه هاي اجرايي تدوين شده اما راهكار اصلي حل چالش ها راهكارهاي سياسي است يعني همه جريانات سياسي كشور بايد دور هم جمع شود و وحدت و انسجام در كشور حاكم باشد.
دكتر جهانگيري افزود متاسفانه عده اي نان خود را در حذف ديگري مي بينند اما با تكيه بر انسجام هيچ مشكلي در كشور غيرقابل حل نخواهد بود.
معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر ضرورت داشتن نگاه ملي و فرابخشي به مسائل كشور، تصريح كرد وقتي گفته مي شود آب موضوع اصلي سال 97 است يعني همه دستگاه ها بايد در اين زمينه كمك كنند چرا كه اين موضوع با منافع ملي گره خورده است.
وي همچنين با اشاره به اهميت لزوم تقويت حس مسئوليت پذيري و فرهنگ كار جمعي بر ضرورت عدم انتقال اختلاف نظرهاي كارشناسي به بيرون از دولت تاكيد كرد و گفت در داخل جلسات بحث كارشناسي اشكالي ندارد اما انتظار داريم كه اختلاف نظرهايي كه موجب نگراني مردم مي شود به داخل جامعه منعكس نشود و هر كس كه به اين موضوع توجه نكند تخلف كرده و به دولت، نظام و روحيه مردم آسيب زده است.
دكتر جهانگيري بر لزوم توجه به ظرفيت بخش خصوصي در كشور تاكيد كرد و گفت توجه به ظرفيت بخش خصوصي از الزامات اصلي موفقيت در سال 97 است و براي اين موضوع پيش بيني هايي در بودجه انجام شده و علاوه بر آن بصورت كلي باور دولت اين است كه بخش خصوصي محور اصلي توسعه كشور است.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به برخي القائات مبني بر اينكه جمهوري اسلامي ايران در حال فروپاشي است، گفت كسي كه اين گونه القاء مي كند كه نظام در حال فروپاشي است تا ديروز مسئول اداره كشور و رييس دولت بوده و مشكلات امروز نتيجه اقدامات و تصميم گيري هاي آنهاست.
وي خطاب به آنها افزود شما با اين كشور چه كرديد؟ منابع كشور را چگونه هزينه كرديد؟ اما من نمي خواهم راجع به مسائل ديگري كه گرفتار آن شده ايد، حرف بزنم.
دكتر جهانگيري با اشاره به برخي سخنان تحريك آميز از سوي اين افراد كه مي گويند سيل در كشور در حال جاري شدن است و انقلابي بزرگتر از انقلاب سال 57 در راه است، اظهار داشت شما انقلاب مي كنيد شما سيل راه مي اندازيد شما نظام را تهديد مي كنيد به خودتان بياييد و حد و حدود خودتان را بشناسيد.
معاون اول رييس جمهور اضافه كرد ما پاي نظام ايستاده ايم و با همه انتقاداتي كه ممكن است به يكديگر داشته باشيم تا پاي جان ايستادگي خواهيم كرد و اجازه نمي دهيم حريم نظام آسيب ببيند و رهبري نيز متعلق به همه ماست و پاي رهبر معظم انقلاب ايستاده ايم.
وي تصريح كرد اگر بخواهيد به حريم نظام خدشه اي وارد كنيد با سيل توده مردم روبرو خواهيد شد و نبايد كسي كه سالها با حمايت همين مسئولين و مردم در رأس امور اجرايي بوده امروز مطالبه گر باشد و اخطار دهد.
در اين مراسم پيش از سخنان معاون اول رييس جمهور وزراي كشور، نيرو، رييس سازمان برنامه و بودجه و رييس كل بانك مركزي نيز در سخناني گزارشي از اقدامات سال گذشته و برنامه هاي دستگاه اجرايي خود براي سال جاري در كشور ارائه كردند.

پایان پیام/50