سیاست گشوده دولت در حوزه کتاب۱۲۱۲ نظر

سیاست گشوده دولت در حوزه کتاب

سیاست گشوده دولت در حوزه کتاب

ایکنا، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور عصر امروز 22 اردیبهشت ماه در مراسم اختتامیه سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت خوشبختانه نمایشگاه کتاب تهران براساس گزارش‌هایی که در همین جلسه توسط وزیر ارشاد و مسئولان نمایشگاه ارائه شد، جای خود را در سطح ملی و بین‌المللی باز کرده است.

سیاست گشوده دولت در حوزه کتاب
وی افزود حضور گسترده مردم در نمایشگاه از بالاترین سطح نظام یعنی رهبر معظم انقلاب تا آحاد مردم از نقاط مختلف کشور نشانگر سرزندگی مردم ایران است.
جهانگیری ادامه داد سیاست‌های خوبی در بخش فرهنگی از سوی دولت اتخاذ شده و امیدواریم بتوانیم به این سیاست‌ها استمرار ببخشیم.
وی با تأکید بر ضرورت حمایت از کتاب تصریح کرد کتاب در مواجهه با کالاهای فرهنگی جدید و فضای مجازی با چالش‌های متعددی روبه‌رو است و وزارت ارشاد مسئولیت مهمی در این زمینه دارد. رونق کتاب یعنی رونق اندیشه و عقلانیت. و این دو مکمل یکدیگر هستند و کتاب محل میدان رقابت اندیشه و نقد آن است. ما به عنوان دولت در حوزه کتاب، سیاست گشوده‌ای در پیش گرفتیم.
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد زمانی اندیشه ما توانا می‌شود که اندیشه رقیب نیز باشد و رونق نشر مستلزم حضور فعال ذینفعان است و همه آنها حلقه نشر هستند. تعطیلی هر یک از واحدهای مرتبط نشر ضربه بزرگی به حوزه فرهنگ وارد خواهد کرد. با رونق فضای مجازی، کتاب حیات مجددی پیدا کرد.
جهانگیری در ادامه به ترویج کتاب اشاره کرد و گفت ترویج کتاب جزء سیاست‌های قطعی دولت است و ترویج کتاب یعنی ترویج اندیشیدن و عقلانیت. کشوری که به کتاب متکی است به اندیشه و عقلانیت متکی است و ما همواره باید به کتاب و کتابخوانی توجه کنیم و از سوی دیگر معجزه دین ما کتاب است و این توجه باید بیش از پیش باشد.
وی تأکید کرد کتاب را باید به متن زندگی مردم برگردانیم. برای سنجش دانش گرایی و استقبال از کتاب، شاخص مهمی است و دولت در این راستا کمک می کند همه اجزای نشر مورد توجه قرار گیرند.ما باید همان گونه که پیشکسوتان را مورد توجه قرار می‌دهیم، به نوقلمان نیز توجه کنیم، به ویژه آنهایی که در شهرها و مناطق دور افتاده و محروم هستند.
جهانگیری ادامه داد اقتصاد نشر نیز باید مورد توجه باشد. معتقدم هر کاری اگر اقتصادی نباشد، ادامه حیاتش با دشواری همراه خواهد بود. کتاب‌هایی که با زحمت بیشتری نوشته و منتشر می‌شوند. هزینه‌هایش را به سختی درمی‌آورند.
وی با تأکید بر استمرار حرکت قانونمند نشر گفت باید به این مسئله واقف باشیم که با محدودیت نمی‌توان جوابگو بود و با این کار کشورهای فارسی‌زبان از ما پیشتر می‌افتند.
معاون اول رئیس جمهور گفت کتاب باید در هر شکلی در دسترس قرار گیرد و دولت در عرصه حمایت از فرهنگ و آزادی راهی که در پیش گرفته با قدرت ادامه دهد. شفافیت در سرلوحه سیاستگذاری‌ها قرار گیرد و امور صنف باید مانند نماشگاه به صنف واگذار شود. مقررات مزاحم و مجوزهای بی‌مورد از حوزه نشر به حداقل رسیده و حذف شوند تا ناشران بتوانند با آرامش به کار خود ادامه دهند.
وی تصریح کرد کتاب وقتی رونق می‌گیرد که عقلانیت، مدارا و تدبیر تقویت شود و ما در مقطع فعلی به عقلانیت و مدارا و تدبیر نیازمندیم. هنر ما به عنوان مدیران کشور این است که تلاش کنیم کشور را از حوادث مختلف عبور دهیم.
جهانگیری در ادامه خطاب به اهالی فرهنگ و نشر گفت بعد از تشکیل دولت یازدهم، مهمترین چالش، تحریم‌های ظالمانه علیه ایران بود که فضای ایران‌هراسی در دنیا را افزایش داده بود. همچنین در مذاکرات فشرده‌ای توانست به توافق چندجانبه برجام دست یابد در حالی که آمریکا پس از برجام به تعهدات خود پایبند نبود و رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد با ادامه تحریم‌ها ناامنی را بر فضای اقتصادی کشورمان حاکم کند و در نهایت شنیدید که چگونه از برجام خارج شدند و آمریکا با این کار، به اعتبار بین‌المللی خود لطمه زد.
انتهای پیام