امکان کاهش نرخ دلار از ۴۲۰۰ تومان هم وجود دارد۱۲۱۲ نظر

امکان کاهش نرخ دلار از ۴۲۰۰ تومان هم وجود دارد

امکان کاهش نرخ دلار از ۴۲۰۰ تومان هم وجود دارد

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا،‌ محمدباقر نوبخت در نشست خبری که در سازمان برنامه و بودجه برگزار شد با اشاره به جزئیات سیاست جدید ارزی دولت گفت امکان کاهش نرخ جدید دلار وجود دارد و معتقد هستیم اگر عرضه دلار از طریق سامانه‌ای که ارزهای صادراتی را مدیریت کند منسجم شود نرخ فعلی کاهش خواهد یافت.

وی افزود اجرای این سیاست‌ها در یک دوره 6 ماهه پیگیری خواهد شد تا بازار ارز به تعادل برسد.

نوبخت ادامه داد هزینه‌های مبادلاتی که در خارج از کشور جهت واردات انجام می‌شود در نرخ تعیین شده یعنی 4200 تومان لحاظ شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در خصوص آینده قیمت سکه و طلا نیز گفت رابطه مستقیمی بین قیمت سکه و ارز وجود دارد و اگر بازار ارز با روش جدید اتخاذ شده توسط دولت متعادل شود قیمت سکه هم کاهش پیدا می‌‌کند.

وی در پاسخ به این سوال که با نرخ جدید دلار عملا نرخ ارز مبادله‌ای حذف شده است چه میزان از واردات کشور با ارز مبادله‌ای انجام می‌شود گفت در سیاست ارزی دولت که ابعاد زیادی از آن رسانه‌ای نشده است برای واردات کالاهایی که با ارز مبادله‌ای انجام می‌شد یارانه در نظر گرفته خواهد شد.

به گزارش تسنیم،‌ نوبخت رقم دقیق واردات با ارز مبادله‌ای و سهم آن از کل واردات کشور را اعلام نکرد.

نوبخت در پاسخ به این سوال که دلار 4200 تومانی از چه زمانی توزیع خواهد شد گفت انتظار این بود که رئیس کل بانک مرکزی از صبح امروز در محل کار خود حاضر می‌شد اما این حق نمایندگان مجلس بود که در خصوص بازار ارز سوالات خود را از آقای سیف مطرح کنند به هر حال توزیع ارز با نرخ 4200 تومان به سرعت انجام خواهد شد.