ورود گردشگران با خودروی شخصی حیات کلوت‌های شهداد را به خطر می‌اندازد۱۲۱۲ نظر

ورود گردشگران با خودروی شخصی حیات کلوت‌های شهداد را به خطر می‌اندازد

ورود گردشگران با خودروی شخصی حیات کلوت‌های شهداد را به خطر می‌اندازد

سمیرا تاج‌الدینی که سال‌ها به عنوان فعال میراث فرهنگی و لیدر تورهای گردشگری کار کرده‌است در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری آنا ضمن معرفی یکی از جاذبه‌های استان کرمان گفت کرمان از استان‌هایی است که آثار تاریخی و باستانی بسیار زیادی دارد به طوری‌که برای گشت و گذار از این خطه از کشور نمی‌توان سفر را به مدت زمان دو یا سه روز محدود کرد.

وی ادامه داد یکی از بخش‌های دیدنی و قدیمی استان کرمان، شهر باستانی شهداد است که با حدود ۲۰۰ هکتار وسعت از دوره مفرغ برجای مانده و به همین دلیل هم از سال ۱۳۴۷ تاکنون بارها مورد کاوش قرار گرفته است. اگرچه در گوشه گوشه شهداد، آثار باستانی از هزاره چهارم قبل از میلاد تا دوره‌های اسلامی و معاصر از جمله گورستان‌ها، قلعه‌ها، کاروانسراها وجود دارد اما مهمترین بخش دیدنی این استان، کلوت‌های آن است.

تاج‌الدینی با اشاره به این‌که «کویر شهداد» بخشی از حاشیه غربی کویر لوت است و به علت وجود آبادی و زندگی در طی بیش از 4 هزار سال گذشته، این بخش قدیمی‌ترین اجتماع انسانی را در همسایگی کویر پدید آورده عنوان کرد هرچند که سعی می‌شود جلوی تخریب بخش‌های قدیمی و تاریخی استان گرفته شود اما یکی از مسائلی که تاکنون ممانعت از روی دادن آن ممکن نشده، هجوم گردشگران و مسافران با ماشین‌هایشان در کلات‌های شهداد بوده است. باید توجه داشت که افتتاح خانه‌های بوم‌گردی توانسته مهاجرت معکوس را ایجاد کند یعنی مسافران بجای رفتن به هتل‌هایی که داخل شهرها هستند، در حاشیه مناطق تاریخی و دیدنی استان اقامت داشته باشند و این امر هم به اقتصاد روستاها کمک می‌کند و هم رونق این مناطق را به دنبال دارد. بر همین اساس تردد بیش از حد گردشگران با ماشین‌های متفرقه حیات این منطقه تاریخی را به خطر انداخته است.

این لیدر در پاسخ به این سوال که آیا آفرود در کلوت شهداد نتوانسته پاسخگوی توریست‌ها باشد، گفت در حال حاضر ماشین‌های آفرودی زیادی هستند که باید مجوز هم داشته‌ باشند و به طور معمول 6 تا 10 نفر را در خود جای می‌دهند. مساله‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که بسیاری از ماشین‌های آفرودی مجوز ندارند ولی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

وی بیان کرد شهداد در کنار بیابان لوت قرار دارد و به همین دلیل باد تاثیر بسیاری زیادی بر روی منظر منطقه شهداد داشته‌است، البته منطقه دیدنی شهداد با درختان نخل، حنا، درخت کنار و پرتقالی که دارد اقلیم متفاوتی را به بازدیدکنندگان نشان می‌دهد که قطعا توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند.

این فعال میراث فرهنگی عنوان کرد کاوش‌های متعدد در این شهر تاریخی باعث بدست آمدن داده های سفالی شده به طوریکه برخی‌ها معتقدند شهر شهداد بر اثر ایجاد شبکه ارتباطی – تجاری با شهر‌های جنوب شرق؛ در نیمه دوم هزاره سوم پیش از میلاد از نزدیکی فرهنگ سفالی با دیگر محوطه‌های جنوب شرق ایران برخوردار بوده است. همچنین در گورستان محوطه شهداد ۳۸۳ گور و چهار هزار شیء تدفینی کشف شده که هر یک ویژگی‌ها و چراغی از گذشته مبهم را روشن کرده است.

وی ادامه داد از دیگر مشکلات موجود در این منطقه این است که شلوغی و رونق این خطه فقط محدود به فضل توریست می‌شود بنابراین لازم است تا با مدیریت هرچه بهتر بازدید از آن ساماندهی شود.

تاج‌الدینی گفت پیش از این امکان رفت و آمد به شهر تاریخی شهداد کم بود که با افتتاح فرودگاه شهداد در سال گذشته قرار بود تردد‌ها آسان‌تر شود اگرچه این اتفاق هم نتوانست ایجاد کننده آنچه‌که می‌بایست روی دهد، باشد.

وی تاکید کرد بر اساس تخریب‌ها و آسیب‌هایی که در پی بازدید گردشگران به مناطق تاریخی وارد می‌شود لازم است تا در این زمینه فرهنگ‌سازی انجام شود و هرکس با سوارشدن بر ماشین‌های شخصی باعث خرابی کلوت‌ها نشود. باید به خاطر داشت که تمام کسانی که در حاشیه مناطق تاریخی زندگی می‌کنند و سعی دارند با افتتاح خانه‌های بوم‌گردی، جاذبه‌های استان‌ها را به توریست‌ها و مسافران نشان دهند به ورود گردشگر امید دارند و اقتصادشان را بر همین مبنا بنا نهاده‌اند بنابراین با بیابان‌زدایی مناطق خالی از سکنه می‌شود.

وی که سالها به عنوان تورلیدر نیز فعالیت داشته اظهار کرد اکثر توریست‌هایی که به ایران می‌آیند افراد دنیا دیده و جهانگرد هستند که در میانشان کمتر می‌توان جوانان را دید. به همین دلیل هم می‌توان گفت که افرادی که به ایران می‌آیند کسانی هستند که از خیلی مناطق تاریخی دنیا دیدن کرده‌اند. این‌که گردشگر در مواجهه با یک منطقه تاریخی با رفتار یا شرایطی روبه رو شود که در نهایت بگوید «من می‌دانم که به کشور جهان سومی آمده‌ام و این مسئله ایراد ندارد» برای ایرانیان وجهه خوبی ندارد.

تاج‌الدینی همچنین تصریح کرد یکی دیگر از مسائلی که تقریبا در هر بازدید آزاردهنده است موضوع سرویس‌های بهداشتی است که امروزه به بزرگترین معضل تبدیل شده است. در شرایط آب‌وهوایی استان کرمان گردشگران به طور میانگین هر یک ساعت یکبار به سرویس بهداشتی می‌روند و نامناسب بودن شرایط آنها، برای گردشگر بسیار ناراحت‌‌کننده است.

بر اساس سخنان این فعال میراث فرهنگی، شـــهداد با نام کهن « خبیص » به فاصله حدود یکصد کیلومتری کرمان در حاشیه غربی دشت لوت قرار دارد و دهستان «سیرچ» با بهاری زیبا، دهســـتان اندوهجرد در 20 کیلومتری شهداد با عطر فرحبخش شکوفه‌های مرکبات و نخیلات ،دره «هنـــزا» در مجـــاورت اندوهجرد با طراوت بهاری خاص خود ،«چهار فرســـخ» و «کشیتوئیه» در 20 کیلومتری غرب شهداد با طبیعتی بکر و زیبا، آب گرم چهار فرسخ ،روستای گودیز با هوای لطیف بهاری و آثار باستانی (قلعه سنگی و کاروانسرا ) ،گندم بریان به عنوان گـــرم ترین نقطه کره خاکی با 480 کیلومترمربع وسعت، روستاهای تکاب شامل 40 روستا و قلعه تاریخی شفیع‌آباد، سایت گردشگری کویر با امکانات اقامتی صحرایی در مجاورت کلوت‌های زیبای کویر لوت، رود شور تنها رود جاری و دائمی و شـــهداد با آثار تاریخی و دیدنی فراوان (امامزاده زیـــد –قلعه‌های کهنه –رموک–چغوکی - بهرام - گورستان‌های باستانی – کارگاه فلز کاری باستانی – آسیاب آبی – باغ شهرداری و باغ کشاورزی و ... ) از جاذبه‌های تاریخی شهداد به شمار می‌روند.