سفر سی‌مرغ به باغ موزه هنر ایرانی۱۲۱۲ نظر

سفر سی‌مرغ به باغ موزه هنر ایرانی

سفر سی‌مرغ به باغ موزه هنر ایرانی

 به گزارش ایکنا به نقل از روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، نمایشگاه «سی‌مرغ» برپایه پژوهشی درباره نقش پرندگان در فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی که در نسخه‌های خطی و آثار تاریخی نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران تصویر شده‌اند، نمایی دگرگونه از حضور پرندگان در آثار فرهنگی- تاریخی دوره‌های گذشته ارایه می‌دهد. این نمایشگاه، 63 تابلوی تصویر آن پرندگان را دربرمی‌گیرد که در نسخه‌های خطی و آثار تاریخی همچون لاکی، سکه، جلد، قاب‌آینه‌ها و قلمدان‌های گنجینه کتابخانه و موزه ملی ملک نقش بسته‌اند. این نمایشگاه، جایگاه مهم پرندگان در گستره فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی را روایت می‌کند.

نمایشگاه سی‌مرغ با هدف گسترش بیش‌تر فرهنگ و تمدن اسلامی- ایرانی، شناساندن گوشه‌ای از گنجینه نفایس کتابخانه و موزه ملی ملک، همچنین افزایش ذوق و سلیقه همگانی برپا شده است.

نمایشگاه «سی‌مرغ؛ پرندگان در فرهنگ و هنر اسلامی- ایرانی» از آغاز تا پایان خرداد 1397 در باغ‌موزه هنر ایرانی به نشانی تهران، خیابان ولی‌عصر (عج)، بالاتر از چهارراه پارک‌وی، خیابان شهید فیاضی (فرشته)، خیابان بوسنی و هرزگوین، سه‌راه دکتر حسابی از دوستداران فرهنگ و هنر میزبانی می‌کند.

یادآور می‌شود، کتابخانه و موزه ملی ملک، نخستین موزه وقفی- خصوصی ایران و یکی از شش کتابخانه بزرگ کشور در حوزه نسخه‌های خطی است. ساختمان این گنجینه تاریخی در محوطه تاریخی باغ ملی تهران جای دارد. برپایه سفارش حاج حسین آقا ملک، بنیان‌گذار و واقف این گنجینه، بیرون‌بردن آثار و اشیای آن از ساختمان ممنوع است، از این‌رو کتابخانه و موزه ملی ملک با هدف گسترش و تبلیغ آموزه‌های فرهنگ و هنر ایرانی- اسلامی، بسته‌هایی نمایشگاهی از تصویر آثار گوناگون خود فراهم آورده است که در همکاری‌های فرهنگی با نهادها و مراکز علمی، فرهنگی و آموزشی، برای نمایش در آن‌ها ارائه می‌دهد.

انتهای پیام