بررسی 5 اتفاق تکان دهنده جام جهانی۱۲۱۲ نظر

بررسی 5 اتفاق تکان دهنده جام جهانی

بررسی 5 اتفاق تکان دهنده جام جهانی

جام جهانی همیشه اتفاقات عجیبی پیش از آغاز به خود دیده؛ از دستگیری بابی مور در سال 1970 تا شورش در اردوی فرانسه سال 2010.

به گزارش ایلنا، پس از اخراج سرمربی یولن لوپتگی در آستانه مسابقات جام جهانی، آماده سازی اسپانیا در معرض آشفتگی است. لوپتگی یک روز پس از اینکه به عنوان سرمربی رئال مادرید انتخاب شده بود از سوی فدراسیون فوتبال اسپانیا برکنار شد. ساعتی پیش در نشست خبری روبیالس، رئیس فدراسیون فوتبال اسپانیا این خبر تایید شد. پس از این تصمیم فرناندو هیرو، اسطوره رئال مادرید به عنوان سرمربی جدید لاورخا معرفی شد؛ در حالیکه او تنها یک فصل سرمربی رئال اویدو بود.

با وجود بازتاب‌های گسترده در جهان پیرامون برکناری لوپتگی، نشریه معتبر میرر پنج لحظه تکان دهنده در تاریخ جام جهانی را منتشر کرده که در ادمه می‌خوانید

لوپتگی اسپانیا یک روز مانده به شروع جام جهانی روسیه، او را برکنار کرد. این اتفاق هم در ماجراهای خیره کننده جام جهانی جای می‌گیرد. این تصمیم هرج و مرج زیادی به دنبال خواهد داشت. روبیالس که از تصمیم او به شدت خشمگین بود به روسیه سفر کرد و نشست خبری اعلام کرد او نباید به یکباره خبر سرمربیگری رئال را متوجه می‌شد.

 

تحقر ریمون دومنک یکی از بهترین تیم‌های ملی تا به امروز زیر نظر او شکل گرفت. در سال 2010 فرانسه یکی از تحقیرآمیزترین مسابقات جام جهانی را با حذف در مرحله گروهی تنها با یک امتیاز تجربه کرد. آنها پس از تساوی بدون گل با اروگوئه با نتیجه دو بر صفر از مکزیک شکست خورده بودند. در استراحت بین دو نیمه مسابقه با مکزیک، نیکولاس آنلکا در رختکن به دومنک حمله کرده بود از الفاظ زشتی خطاب به این سرمربی استفاده کرد. پس از اینکه مهاجم سابق چلسی عذر خواهی کرد، به فدراسیون فوتبال فرانسه فرستاده شد. امید آنها از بین رفته بود و تمرینات آبستن حوادث بود. پاتریس اورا با مربی بدنساز آنها درگیر شده بود. آنها در واکنش به اخراج نیکولاس آنلکا حاضر نشدند زیر نظر دومنک تمرین کنند. آنها دو روز بعد در نتیجه قابل پیش بینی به میزبان بازی‌ها باختند.

 

حادثه سایپن یکی دیگر از حوادث کلاسیک جام جهانی درگیری روی کین با سرمربی ایرلند بود. کاپیتان سابق ایرلند با کمبود ظاهری حرفه‌ای و آمادگی مناسب برای جام جهانی 2002 آشنا شد. کین با دو رسانه مصاحبه کرد و بیان کرد که چرا تیم ملی را با تصمیمات میک مک کارتی ترک کرده است. ایرلند تایمز صحبت‌های این بازیکن را به نوع دیگری عنوان کرد و سرمربی هم پیش از دیدار با ژاپن در هتل سایپن آن را ارائه داد. مک کارتی خطاب به کین گفته بود او خودش را در چندین بازی به مصدومیت زده تا در زمین حاضر نشود و همین صحبت‌ها خشم کین را برانگیخت. غیبت روی کین تاثیر زیادی در شرایط ایرلند داشته و آنها در مرحله یک هشتم مغلوب اسپانیا و درخشش ایکر کاسیاس شدند.

 

پل گسکوین و جام جهانی 98  گلن هادل در سال 1998 به عنوان یکی از غم انگیزترین تصمیمات زندگی‌اش، پل گسکوین را از لیست بازیکنان انگلیس مسافر جام جهانی خط زد. دو سال بعد از گل خاطره انگیز او در یورو 96 به اسکاتلند، بازیکن سابق تاتنهام به شکل عجیبی جام جهانی فرانسه را از دست داد. هادل به یک برنامه تلویزیونی که در سه سال پیش در ITV4 پخش شد، گفت من به او فرصت ‌های زیادی دادم تا به آمادگی برسد. او به آمادگی کامل دست پیدا نکرده بود و او معتقد است سخت ترین تصمیم زندگی فوتبالی‌اش همین بوده است.

 

دستگیری مور در کلمبیا داستان حیرت انگیزی که نه فقط انگلستان بلکه جهان را دربر گرفت و منجر به دخالت دیپلماتیک از نخست وزیر هارولد ویلسون شد. پیش از جام جهانی 1970 در مکزیک، سه شیرها دو بازی آماده سازی خود را در آمریکای جنوبی انجام دادند تا به سطح بالایی برسند. اولین بازی انگلیس با کلمبیا در بوگوتا بود. پس از ورود به هتل Tequendama، بابی مور، بابی چارلتون را به یک فروشگاه هدیه‌ای که جواهرات را در نزدیکی سالن هتل قرار می‌دهد، همراهی می‌کند. پس از اینکه این دور هدیه‌ای برای همسر چارلتون پیدا نمی‌کنند، فروشگاه را ترک می‌‌کنند. با این حال دستیار فروشنده این دو را به سرقت جواهری به ارزش 625 یورو متهم می‌کند. به نظر می‌رسید این اتفاق با دخالت مسئولان تیم به پایان رسیده باشد اما پس از دو بازی دوستانه مقابل اکوادور و کلمبیا، مور توسط پلیس‌ در هتل بازداشت شد. او به مدت چهار روز بازداشت شد تا مقامات کلمبیایی ادعا کنند که شواهد کافی وجود دارد. او پس از عدم شواهد کافی به اردوی تیم ملی بازگشت.