ضرورت تعامل نزدیک با دانش‌آموزان برای دستیابی به پلیس جامعه محور۱۲۱۲ نظر

ضرورت تعامل نزدیک با دانش‌آموزان برای دستیابی به پلیس جامعه محور

ضرورت تعامل نزدیک با دانش‌آموزان برای دستیابی به پلیس جامعه محور

 

پایگاه خبری پلیس، سردار "محمد شرفی" در مراسم افطاری "کلانتری 110 شهدا" شهر تهران که با حضور دانش‌آموزان همیار پلیس دبستان‌های حوزه استحفاظی این کلانتری و والدین آنان برگزار شد، گفت  مراسمی از این دست با هدف ایجاد تعامل هرچه فعال‌تر میان پلیس، سراهای محله و مدارس و به منظور آگاه‌سازی دانش‌آموزان و خانواده‎‌ها از آسیب‌های اجتماعی، مخاطرات موجود در جامعه و پیشگیری از رخدادهای نامطلوب، برگزار می شود.

وی ادامه داد پلیس همواره تلاش کرده است علاوه بر حضور همکاران در مدارس، از دانش‌آموزان نیز دعوت کند تا در کلانتری‌ها حضور یافته و ضمن شرکت در کلاس‌های آموزشی با فعالیت‌ یگان‌های انتظامی نیز آشنا شوند تا با پلیس همراه شده و همدلی بیشتری پیدا کنند.

سردار شرفی تصریح کرد یکی از پیش‌شرط‌های اساسی پلیس جامعه محور که از راهبردهای اصلی پلیس پیشگیری ناجا به شمار می‌آید، افزایش مشارکت اجتماعی است که امیدواریم با اجرای این برنامه‌ها و دوره‌های آموزشی بتوانیم گام‌هایی مؤثر در راه تحقق این پیش‌شرط‌ها برداریم.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا خاطرنشان کرد آنچه امروز مورد توجه است بازتولید نظم بر اساس هنجارهای فرهنگی، ارزشی و برخاسته از تقید و تعهد خود شهروندان است و پلیس جامعه محور نیز با ایجاد یک تعامل خلاق با شهروندان می‌تواند بسیار از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی را حل کند و امنیت مردم‌پایه را واقعیت بخشد.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد همکاری نزدیک مردم با پلیس در چارچوب امنیت مردم‌پایه موجب خواهد شد که فرصت‌های ارتکاب جرم از مجرمان گرفته شده و میزان جرایم کاهش محسوسی پیدا کند.

وی با تاکید بر اینکه بخش بسیار مهمی از جامعه که پلیس باید روابط خود را به صورت متمرکز و برنامه‌ریزی شده با آنها گسترش دهد کودکان و دانش آموزان هستند، تصریح کرد پلیس باید از سنین خردسالی در کنار کودکان حضور پررنگی داشته باشد تا آنها پلیس را شناخته و با منش و روش خدمتگزاران خود آشنا شوند و از سویی دیگر این همراهی به نیروهای انتظامی امکان می‌دهد که دانش‌آموزان و کودکان در معرض آسیب و مخاطره را شناسایی و پیش از وقوع رخدادهای ناگوار و تباهی آینده آنها برای اصلاح و نجاتشان اقدامی مؤثر انجام دهد.

رئیس پلیس پیشگیری ناجا با اشاره به چیرگی فناوری‌های پیشرفته و نوظهور بر زندگی روزمره، اظهار کرد دستاوردهایی مانند تلفن همراه، رایانه، فضای مجازی و ... کارکردی دوگانه داشته و می توانند مفید یا مضر باشند که باید به این امر توجه شود. فناوری‌های یاد شده با وجود تمام خطراتی که برای آنها برشمرده می‌شود، می‌توانند به عنوان ابزاری برای آموزش و آگاه‌سازی کودکان و خانواده‌ها توسط پلیس به کار رود و شایسته است که به این واقعیت توجه بیشتری شود.

وی با اظهار خرسندی از احساس مسئولیت شهروندان نسبت به امنیت جامعه و وجود فهم متقابل میان مردم و پلیس، گفت چنین رویکردی با آموزه‌های دینی ما نیز سازگار بوده و همخوانی دارد و پلیس نیز تلاش می‌کند که به این احساس مسئولیت مردمی و همکاری عمومی به بهترین شکل ممکن پاسخ گفته و نیازهای امنیتی هم‌وطنان عزیز را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف سازد.

سردار شرفی در پایان سخنان خود با تاکید بر اینکه مجموعه نیروی انتظامی خدمت به ملت شریف ایران را افتخاری برای خود می‌داند که نصیب هر کسی نمی‌شود، تصریح کرد دانش‌آموزان عزیزی که امروز با لباس پلیس در کنار همکاران من حضور پیدا کرده و در قامت همیاران پلیس ظاهر شده‌اند، به ما امید و انگیزه خدمت می‌دهند و امیدواریم که این آینده‌سازان کوچک، فردای بهتری همراه با قانون‌مداری، نظم و امنیت پایدار برای میهن‌عزیزمان رقم زنند.

گفتنی است رئیس پلیس پیشگیری ناجا در این مراسم به رسم یادبود با هدایایی از دانش‌آموزان همیار پلیس حاضر در برنامه تقدیر و تشکر کرد.#