جشنواره نگاه آبی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد۱۲۱۲ نظر

جشنواره نگاه آبی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد

جشنواره نگاه آبی با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد

برگزیدگان دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی نگاه آبی با محوریت مسائل زیست محیطی معرفی شدند.

به گزارش ایلنا، آئین پایانی دومین جشنواره بین‌المللی عکاسی نگاه آبی عصر روز چهارشنبه 30 خرداد با حضور معصومه ابتکار (معاون رئیس جمهور)، احمد مسجدجامعی (عضو شورای اسلامی شهر تهران)، محمدرضا تابش (نماینده مجلس)، مجید سرسنگی (معاون فرهنگی دانشگاه تهران)، ساسان کاظمی‌نژاد (مدیر حمل و نقل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت) و رایزنان فرهنگی کشورهای اوکراین، بنگلادش و بلاروس در محل باغ موزه نگارستان تهران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، مجید سرسنگی ضمن قدردانی از برگزارکنندگان و مهمانان حاضر در اختتامیه جشنواره، گفت خوشحالیم که با همت دانشجویان خوب‌مان، دومین جشنواره عکاسی نگاه آبی که یک فعالیت ارزنده در حوزه محیط زیست است، برگزار شد و ثمرات خوبی از خود به جا گذاشت.

او افزود این جشنواره دو سال است که آغاز به کار کرده است و امسال در سطحی گسترده‌تر و به شکل بین‌المللی برگزار شد و به صورت همزمان نمایشگاهی از آثار این نمایشگاه در کشور اسپانیا نیز برگزار شد. جشنواره نگاه آبی از آن دست جشنواره‌هایی است که در سال‌های آتی حرف‌های زیادی برای گفتن خواهد داشت.

در ادامه صحبت‌های سرسنگی، معصومه ابتکار گفت توجه به موضوع محیط زیست توسط کانون‌های دانشجویی اتفاق بسیار خوبی است و نتایجی که این نوع فعالیت‌ها دارند قطعا برای کشور ما و کره مسکون ثمربخش است.

او افزود کانون‌های دانشجویی یقینا یکی از موثرترین تشکل‌هایی هستند که در سطح دانشگاه‌ها در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند و یکی از این زمینه‌ها محیط زیست است که خوشبختانه ما در سطح دانشگاه‌های مختلف کانون‌های محیط زیستی دانشجویی زیادی داریم. همه این‌ها توجه نسل جوان و دانشجو و مسئولیت‌پذیری آن‌ها را به اجتماع و کشور نشان می‌دهد. جمعیت دانشجویی همواره در ایجاد آگاهی، جریان‌سازی اجتماعی و ایجاد یک فضای هنرمندانه و با نشاط نقش‌آفرینی داشته و دارد.

سپس احمد مسجدجامعی در سخنانی با اشاره به اهمیت توجه به اقلیم نیمه خشک کشور، گفت در این فلات نیمه خشک باید ادبیات و فرهنگ و ادبِ متناسب با این اقلیم داشته باشیم ولی این اتفاق نیفتاده است. به عنوان مثال تهران در گذشته تنوع و تکثر طبیعی هم داشته و تنها تنوع و تکثر فرهنگی نبوده است.

این عضو شورای شهر، ابراز امیدواری کرد که فعالیت‌هایی مانند برگزاری جشنواره نگاه آبی، با هدف‌های مشخصی در سال‌های مختلف و در بخش‌های مختلف، نقش موثر خود را به بهترین نحو در جامعه ایفا کند.

ساسان کاظمی‌نژاد نیز طی سخنانی به مصرف بی‌رویه و افسارگسیخته انرژی در ایران اشاره کرد و اظهار داشت براساس سیاست‌های مدیرعامل جدید شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت، فرهنگسازی و حمایت از فعالیت‌های فرهنگی در زمینه مصرف بهینه انرژی اولویت اصلی این شرکت قرار گرفته است.

کاظمی‌نژاد گفت براساس اخرین آمار منتشره در سال ۲۰۱۶ ایران در خصوص شدت مصرف انرژی دارای رتبه هفتم در جهان است که بعد از کشورهای روسیه، اکراین، ازبکستان، آفریقای جنوبی، تایوان و قزاقستان بالاترین شدت مصرف انرژی را دارد.

مسعود مکاری (دبیر جشنواره) نیز در سخنانی به هدف از برگزاری این جشنواره پرداخت و گفت هدف از برگزاری این جشنواره، ایجاد فضایی دوستدار محیط زیست در میان دانشجویان و نسل جوان است. این دوره از جشنواره که با استقبال خوب مخاطبان برگزار شد نزدیک به شش هزار و ۱۲۰ اثر از ٢٨ کشور، از نقاط مختلف جهان دریافت کرد. دانشجویان ٢٠٤ دانشگاه مختلف از سراسر دنیا با جشنواره در تعامل بودند و این نوید اتفاقاتی بزرگ در آینده‌ای نزدیک را می‌دهد.  ١٢٠ اثر از ۶۹ عکاس ایرانی و ۱۳ عکاس خارجی در نمایشگاه جشنواره نگاه آبی در باغ موزه نگارستان به نمایش درآمد و همزمان با نمایشگاه تهران، نمایشگاهی از آثار ۲۵ عکاس در دانشگاه IE مادرید اسپانیا برپا شد.

همچنین امین مختاری (دبیر کانون دایره آبی دانشگاه تهران و دبیر هنری جشنواره) طی سخنانی از گسترش این کانون دانشجویی در میان دانشگاه‌های داخل و خارج از کشور خبر داد و تاکید کرد سمن شدن دایره آبی به معنای خارج شدن فعالیت‌های این کانون از حوزه دانشجویی نیست و برعکس این سمن برای ایجاد پایگاهی مشترک برای این کانون‌های دانشگاهی است و موفقیت‌های دایره آبی به دلیل روح دانشجویی حاضر در این مجموعه بوده است.

در ادامه ارتباطی زنده با دانشگاه IE  اسپانیا برقرار شد و شاهین جوادی‌نژاد (دبیر بین‌الملل جشنواره در مادرید) ضمن ارائه توضیحاتی درباره تاسیس کانون دایره آبی در دانشگاه نامبرده، از استقبال دانشجویان خارجی از نمایشگاه این جشنواره در اسپانیا خبر داد و همچنین تصاویری زنده از بازدید دانشجویان خارجی از این نمایشگاه پخش شد.

در ادامه این مراسم برگزیدگان جشنواره به شرح زیر معرفی شدند

برگزیدگان بخش اصلی بابک رستمی، داوود ایزدپناه، سیدعلی حسینی‌فر

برگزیدگان بخش موبایلی مصطفی غلام‌نژاد، مهدیه‌سادات صفوی، نوید مطریان‎پور

عکاسان شایسته تقدیر بخش اصلی محمودرضا معین‌پور، سینا یعقوب‌پور، ساجد حق‌شناس، ناتالیا چوماکووا (اوکراین)، عبدالمالک بابول (بنگلادش)

جایزه ویژه خانواده و محیط زیست شایان جوان‌خوشدل

این مراسم با اجرای زنده موسیقی توسط گروه موسیقی سنتی بیداد به اتمام رسید و همزمان نمایشگاه‌های این جشنواره بین‌المللی که با هدف فرهنگ‌سازی حفاظت از محیط زیست، معرفی انرژی‌های پاک و مصرف بهینه برگزار شد، با حضور معاون رئیس جمهور و اهدای یک جایزه ویژه از سوی معاونت امور زنان و خانواده، در ایران و اسپانیا پایان یافت.