بیش از 50 پروژه مطالعاتی، ساماندهی و مرمتی در زنجان در دست اقدام است۱۲۱۲ نظر

بیش از 50 پروژه مطالعاتی، ساماندهی و مرمتی در زنجان در دست اقدام است

بیش از 50 پروژه مطالعاتی، ساماندهی و مرمتی در زنجان در دست اقدام است

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، مهرداد عسگریان اظهار کرد بیش از 50 پروژه مرمتی، مطالعاتی در استان زنجان در دست اقدام است. پروژه‌هایی که در سال مالی 96 تعریف شده و هم‌اکنون تعداد زیادی از آن‌ها به اتمام رسیده و برخی نیز در حال انجام است.

وی گفت با توجه به اینکه امسال استان زنجان حجم بسیار بالایی از پروژه‌های مرمتی را در دستور کار قرار داده، تلاش کرده‌ایم تا با رعایت استانداردهای مرمتی و نظارت کامل بر پروژه‌های مطالعاتی، ساماندهی و مرمتی، فعالیت‌های صورت گرفته را با دقت رصد و دنبال کنیم.

معاون میراث فرهنگی استان زنجان گفت در حال حاضر بیش از 50 پروژه مطالعاتی مرمتی و ساماندهی در استان زنجان در دست اقدام است که تعداد زیادی از این پروژه‌ها انجام شده و برخی نیز در حال انجام است.

وی همچنین به 5 پروژه مربوط به پژوهش و ثبت اشاره کرد و افزود جدای از پروژه‌های مربوط به ثبت و پژوهش، دو پروژه ساماندهی اموال فرهنگی که مربوط به اموال گنبد سلطانیه و دیگر آثار تاریخی زنجان می‌شود در دستور کار قرار گرفته است. این در حالی است که گمانه‌زنی و تعیین حریم قلعه سانسیز از دیگر اقدامات این حوزه است که هم‌اکنون در دست اقدام است.

عسگریان بیان کرد مهم‌ترین پروژه‌های مرمتی و مطالعاتی را شامل مرمت خانه حکیمیان، مرمت بازار تاریخی زنجان، مرمت مسجد میرزایی بالا (قائمی) و مسجد میرزایی پایین (نجفی)، ساماندهی محوطه داش کسن، مطالعه بافت و محدوده تاریخی شهر زنجان، سه پروژه مشارکتی با بخش خصوصی، ساماندهی قلعه گلابر، ساماندهی موزه‌های زنجان(رختشوخانه، ذوالفقاری، دارایی)، مرمت مسجد یری بالا، مرمت مسجد چهلستون و غیره دانست.

این در حالی است که به گفته عسگریان مرمت‌های اضطراری از جمله فعالیت‌هایی است که جدای از پروژه‌های در نظر گرفته شده، به صورت مداوم در دستور کار است.