انفجار قیمت نفت با خودخواهی ترامپ۱۲۱۲ نظر

انفجار قیمت نفت با خودخواهی ترامپ

انفجار قیمت نفت با خودخواهی ترامپ

شبستان به نقل از «واشنگتن اگزماینر»، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حال شکستن همه کاسه ها و کوزه ها بر سر کارتل بین المللی نفت «اوپک» است اما کارشناسان می گویند که سیاست های خود ترامپ منجر به افزایش قیمت نفت شده که می تواند افزایش قیمت گاز را هم چند ماه قبل از انتخابات میان دوره ای بالا ببرد.

 

پس از خروج از توافق هسته ای با ایران، دولت ترامپ در ماه ژوئن اعلام کرد که رویکرد «تحمل صفر» را برای افزایش تحریم ها علیه ایران در پیش می گیرد.

 

کاخ سفید همچنین خواستار توقف واردات نفت ایران به کشورهای دیگر تا ماه نوامبر شد و اگر چنین اتفاقی بیفتد باید منتظر افزایش چشمگیر قیمت نفت و گاز در بازارهای جهانی بود.

 

«رچیارد نفیو»، محقق مرکز سیاست های جهانی انرژی در دانشگاه کلمبیا که مسئولیت سیاست های تحریم در وزارت خارجه دولت اوباما بود در این باره می گوید قطع 2.4 میلیون بشکه نفت در هر روز و ثابت نگه داشتن قیمت نفت که ترامپ می خواهد، دو قطب کاملا مخالف هستند.

 

وی افزود من فکر نمی کنم که ظرفیت کافی برای پیشبرد این روند وجود داشته باشد و تنها نتیجه راهی که در پیش گرفته شده، افزایش قیمت هاست.

 

ایران سومین تولید کننده بزرگ نفت در اوپک است و از زمان لغو تحریم ها در سال 2016 میلادی، روزانه حدود 2.4 میلیون بشکه نفت یا به عبارت دیگر بیش از 2 درصد کل نفت جهان را به فروش می رساند.

 

از زمانی که دولت ترامپ سیاست تحمل صفر را با ایران از روز 26 ژوئن در پیش گرفت، قیمت نفت خام برنت از 74 دلار به 77 دلار رسید.

 

به گفته کارشناسان با این سیاست، بازار نفت انتظار بدتر از این ها را می کشد.

 

«سارا لیدیسلاو»، مدیر برنامه امنیت ملی و انرژی در مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک در این باره می گوید چیزی که قیمت نفت را بالا می برد این احساس است که دولت ترامپ می خواهد از این بازار خارج شود.

 

ترامپ انگشت اتهام خود را به سوی اوپک گرفته و می گوید که این کارتل باید کارهای بیشتری را برای جبران کاهش صادرات نفت از ایران انجام دهد.

 

«لیدیسلاو» می گوید آنچه آقای رئیس جمهور می خواهد تلاش برای زندگی کردن در دنیایی است که اولویت های او اولویت های همه جهان باشد و حالا اولویت او کاهش نفت ایران در بازار جهانی و پیدا کردن راهی برای این است که قیمت ها ثبات بماند!

پایان پیام/7