طرح بهسازی موزه هنرهای معاصر بر اساس ضرورت شکل گرفت۱۲۱۲ نظر

طرح بهسازی موزه هنرهای معاصر بر اساس ضرورت شکل گرفت

طرح بهسازی موزه هنرهای معاصر بر اساس ضرورت شکل گرفت

به گزارش خبرنگار فرهنگی  شبستان، بنای موزه هنرهای معاصر تهران  عمری چهل ساله دارد از زمان افتتاح تاکنون به صورت جدی مرمت و بازسازی نشده است، از آنجا که این بنا با مشکلاتی مثل رطوبت، نم، نور و کمبود فضا روبرو بود و تجهیزات آن هم نیاز به روز آمد شدن داشت با درخواست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت هزینه تعمیر و بازسازی موزه را بر عهده گرفت و کار بازسازی و مرمت این بنا از اواخر اردبهشت ماه  امسال آغاز شد و قرار است تا پایان شهریور به اتمام برسد.

 

سیدمجتبی حسینی، معاون امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیش از ظهر امروز از روند بازسازی موزه هنرهای معاصر تهران بازدید کرد و با مسئولان شرکت های مجری و مشاور بهسازی موزه، گفت و گو کرد.  وی در بازدید از موزه هنرهای معاصر تهران گفت  موزه هنرهای معاصر جایگاه مهمی در هنر جامعه دارد و براساس ضرورت، طرح بهسازی موزه شکل گرفت و با در نظرگرفتن اصول تخصصی و مشخصه های موزه هنرهای معاصر تهران، بازسازی انجام می شود.  با توجه به نقش موزه هنرهای معاصر تهران در فضای هنر و برای فعالیت آن، ضرورت دارد سرعتِ انجام بهسازی هم مورد توجه قرار گیرد تا دوباره فعالیت موزه آغاز شود. 


حسینی همچنین گفت  گروهی از متخصصان حوزه معماری، مرمت و هنرمندان به عنوان گروه مشورتی نیز روند بهسازی را نظارت می کنند و به طور مستمر این روند را دنبال می کنند. 


مسعود معمار، سرپرست دفتر طرح های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این بازدید، از روند بهسازی گزارش داد و گفت  براساس برنامه ریزی، عایق های حرارتی و رطوبتی پشت بام ها در حال انجام است و سه گالری موزه را هم از نظر ایمنی، حریق و ... آماده و مجهز کرده ایم تا آثار گنجینه به این گالری ها منتقل شودو بهسازی موزه آغاز شود سپس فضای برودتی و حرارتی گنجینه تفکیک شود. 


همچنین در این بازدید، محسن عقابی _ مجری طرح بهسازی موزه هنرهای معاصر تهران _ و احمد طالبی نژاد – مشاور طرح بازسازی موزه _ نیز گزارشی از فعالیت های انجام شده و برنامه های بعدی بهسازی موزه را ارایه کردند. 


معاون امور هنری، از گالری ها، پشت بام و سایر بخش های موزه هنرهای معاصر تهران با  همراهی مرتضی باقرنژاد، امین مویدی اصفهانی، مجید ملانوروزی و علی محمد زارع – از مدیران معاونت امور هنری _ بازدید کرد.

 

گفتنی است موزه هنرهای معاصر تهران که به عنوان یکی از 10 موزه برتر جهان شناخته می شود قرار است با این مرمت و بازسازی بدون تغییر در اصل بنا ظرفیت گالری های اش از یک هزار اثر به  4هزار اثر و ظرفیت گنجینه موزه نیز 50 درصد افزایش یابد ؛ دولت برای  بازسازی و مرمت این بنا 6 میلیارد تومان بودجه اختصاص داده است.

پایان پیام/32