برای اعتلای کشتی تا المپیک 2016 ریو چه باید کرد۱۲۱۲ نظر

برای اعتلای کشتی تا المپیک 2016 ریو چه باید کرد

برای اعتلای کشتی تا المپیک 2016 ریو چه باید کرد

از المپیک 1948 لندن، نخستین حضور ایران در بازی های المپیک تاکنون، کشتی آزاد در این بازی ها، موفق به کسب 32 مدال شامل 5 مدال طلا، 12 نقره و 15 برنز و کشتی فرنگی 5 مدال شامل 3 طلا، یک نقره و یک برنز شده است و این 2 رشته در المپیک 2016 ریو هم در ردیف رشته های مدال آور برای کاروان ورزشی کشورمان محسوب می شود.
برهمین اساس خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با برگزاری میزگردی با حضور ابراهیم جوادی و رحیم علی آبادی از اعضای شورای فنی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی و یدالله اعتصامی از کارشناسان کشتی عملکرد ملی پوشان در رقابت های قهرمانی جهان و همچنین راه های موفقیت در المپیک 2016 ریو را مورد بررسی قرار داد.
ابراهیم جوادی (دارنده مدال برنز المپیک 1972 مونیخ و چهار مدال طلای پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی جهان در سال های 1969 ماردل پلاتا آرژانتین،1970 ادمونتون کانادا، 1971 صوفیه بلغارستان و 1973 تهران) و همچنین رحیم علی آبادی (دارنده مدال نقره کشتی فرنگی المپیک 1972 مونیخ ،مدال نقره 1969 ماردل پلاتا و برنز 1973 تهران) از اعضای برجسته و باتجربه شورای فنی تیم های ملی هستند.
ابراهیم جوادی در این میزگرد گفت هم اکنون صفر تا صد کشتی بر دوش رسول خادم است ولی وی باید خودش را آزادتر و بخشی از کارهای فنی را به مربیان دیگر واگذار کند.
وی اظهار داشت خادم باید با اعتماد به برخی مربیان، مسوولیت های فنی را به آنان واگذار کند تا فشار کار او کمتر شود، هم اکنون وی با جان و دل در فدراسیون کار می کند و از نظر فنی همه ملی پوشان را زیر نظر دارد، نقاط ضعف و قوت آنان را به دقت بررسی و به آنان گوشزد می کند، اما یک انسان هیچ وقت بی عیب نیست.
جوادی همچنین درخصوص عملکرد آزادکاران در رقابت های جهانی 2015 لاس و گاس گفت بخشی از کشتی دفاع است، یعنی کشتی گیر باید بتواند در کنار حمله، خوب هم دفاع کند .
به گفته این عضو شورای فنی کشتی در واقع همانطور که یک کشتی گیر باید کشتی تهاجمی را به نمایش بگذارد، باید گاهی نیز باید بتواند در برابر فنون حریف مانند فن کمر و یک دست دفاع کرده کشتی را نگه دارد.
جوادی خاطرنشان کرد ملی پوشان آزادکار ما در دفاع کردن ضعیف هستند ، در زمان ما، مربیان به کشتی گیران آموزش می دادند که نباید با زیر گیری حریف بلافاصله در خاک وی قرار گیرند، به طور مثال من حتی پایم به جلو می آوردم تا حریف زیرم بگیرد و من بنشینم و کنده وی را بالا بیاورم.
وی با اشاره به مبارزه خود با تاکادا نابغه کشتی آزاد ‍ژاپن که با کسب 5 مدال طلای جهان و المپیک به یک ستاره تبدیل شد، گفت در رقابت های قهرمانی جهان در تهران در حالی که او پای من را گرفته بود، من توانستم کنده او را بالا آورده از وی امتیاز بگیرم و در نهایت کشتی را 7 بر 2 به پایان برسانم.
مربی اسبق تیم ملی کشتی آزاد در المپیک 1976 مونترال با بیان این که مدت 6 دقیقه زمان کشتی نباید سراسر حمله باشد، گفت در کشتی فینال وزن 70 کیلوگرم در لاس وگاس آمریکا، حریف حسن یزدانی یعنی ماگمدوف روسی هر زمانی پای به پای یزدانی رسید، خاکش کرد.
در پیکارهای قهرمانی سال 1970 جهان کشتی گیر وزن 48 کیلوگرم روسیه یعنی رمان دیمیتریف را که شاهمرادف نیز مربی وی بود، با حساب 7 بر یک شکست دادم، اما در رقابت های سال بعد، دیدم تاکتیک اش تغییر کرده و حرکاتش عوض شده است، چرا که روس ها فیلم کشتی های من را آنالیز کرده و وی را برای مبارزه با من آماده کرده بودند، البته من آنقدر حمله کردم و به سروکول او زدم تا عاقبت در 20 ثانیه پایانی آن قدر به سروکله او زده بودم که در آخرین لحظات خاکش کردم و دوباره او را شکست دادم.
دارنده چهار مدال طلای پیکارهای کشتی آزاد قهرمانی جهان ادامه داد موضوع بعدی زیرگیری هاست، چون کشتی گیران ما عادت به دفاع کردن ندارند، پاهایشان هوشیار نیست، یعنی زمانی که حریف به جلو می آید باید به عقب بروند و خیمه بزنند، اما متاسفانه در این کار ضعیف هستند.
در حال حاضر یکی از کشتی گیران آماده ما حسن یزدانی در وزن 70 کیلوگرم است و در جهانی 2015 لاس و گاس هم کشتی های بسیار خوبی گرفت، اما وقتی در آخرین کشتی ، روس ها آنالیزش کرده بودند، نتوانست در برابر یک کشتی گیر کشتی بلد توانایی های خود را نشان دهد و در نهایت با اختلاف نتیجه را واگذار کرد.
وی ادامه داد در گذشته، کشتی گیران مانند الان به حرف مربیان خوب گوش نمی دادند، در حال حاضر مربیان ارتباط خوبی با کشتی گیران دارند و در زمان کشتی لحظه به لحظه به مربیان نگاه می کنند که چه می گوید که این کار گاهی ممکن است، نتیجه خوبی ندهد، اما همین که در فشار مبارزه این ارتباط وجود دارد، اتفاق خوبی است.
یدالله اعتصامی از کارشناسان کشتی ایران نیز در این خصوص اظهار داشت ملی پوشان کشتی در هر 2 رشته باید حمله و دفاع 30 ثانیه ای را یاد بگیرند، یعنی زمانی که حریف خسته است می توانند در یک یورش وی را در خاک قرار داده و یا از وی امتیاز بگیرند و یا اینکه در زمانی که از حریف پیش هستند، کشتی را کنترل و به درستی دفاع کنند.
وی که سابقه مربی گری تیم ملی کشتی آزاد را نیز در کارنامه دارد، اظهار داشت احساس من این است که تمرینات رسول خادم سرمربی تیم ملی کشتی آزاد ایران تنها در فاز حمله بوده و به همین دلیل آزادکاران کشورمان در رقابت های قهرمانی جهان فاز تهاجمی خوبی داشتند، اما باید یادمان باشد که دفاع کردن نیز بخشی از یک کشتی منطقی است.
اعتصامی ادامه داد برای موفقیت بیشتر در کشتی تنها نباید تمرین عمومی کنیم، بلکه بخشی از کشتی تمرینات جزء به جزء است، برای مثال یک کشتی گیر در خاک، دفاع بارانداز را باید بلد باشد، اما متاسفانه به نظر می رسد که بیشتر تمرینات تیم ملی کشتی آزاد عمومی بوده تا تمرینات اختصاصی.
رحیم علی آبادی، قهرمان اسبق جهان، المپیک و عضو شورای فنی تیم های ملی کشتی فرنگی نیز در این میزگرد گفت بارها به احد پازاج سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی متذکر شدم که این نحوه تمرین پاسخگوی رقابت های جهانی و المپیک نیست و از این رو، ناکامی فرنگی کاران در لاس وگاس قابل پیش بینی بود.
وی افزود هر فن کشتی فوت کوزه گری خودش را دارد و در دهه 60 و 70 میلادی هر کسی که پای ابراهیم جوادی را می گرفت (برایش چوب اعدام بود)، کنده اش بالا می آمد.
در کشتی فینال وزن 70 کیلوگرم پیکارهای قهرمانی کشتی آزاد جهان بین حسن یزدانی و ماگمدوف روسی، آزادکار کشورمان سه مرتبه این روس کشتی بلد را خاک کرد، اما نتوانست امتیاز بگیرد و حتی در خاک حریف هم قرار گرفت.
علی آبادی ادامه داد در تیم ملی کشتی فرنگی نیز بارها به سرمربی تیم ملی تذکر دادم که با این نحوه تمرینات به مشکل بر می خوریم، ولی متاسفانه قبول نکرد.
وی افزود به اعتقاد من ملی پوشان در هر وزن تمرینات اختصاصی باید داشته باشند و حمید سوریان در گوشه ای از خانه کشتی با یک مربی تمرین می کرد که کلاسش به هیچ عنوان در حد این قهرمان کشورمان نبود و نتیجه اش را هم دیدیم .
عضو شورای فنی تیم های ملی کشتی فرنگی خاطر نشان کرد کشتی فرنگی اکنون از شرایط زوری و هل دادن، بیرون آمده و سراسر تکنیک، تاکتیک و سوبلس (فنون پرتابی) شده است.
در ادامه این بحث اعتصامی کارشناس کشتی با بیان اینکه در کشتی فرنگی نیز ملی پوشان با فقر تکنیکی مواجه هستند، تصریح کرد سال قبل حمید سوریان در رقابت های قهرمانی سال 2014 در تاشکند ازبکستان به من گفت چرا گفته اید که فرنگی کاران ایران با توجه به تغییر قوانین نمی توانند مدال بگیرند، در پاسخ وی گفتم که اعتقاد دارم فرنگی کاران کشورمان در قوانین قبلی بیشتر زورآزمایی می کردند، اما در قوانین جدید باید فن بزنید و در کشتی امروز دنیا کسانی که فن می زنند برنده و آنهایی که هول می دهند بازنده هستند.
این کارشناس برجسته کشتی کشور بیان داشت وقتی که فرنگی کار کشورمان در رقابت های جهانی 7 بر صفر پیش است، اما در لحظات پایانی فن کمر می خورد، خب مسلم است که بازنده خواهد شد، بنابراین بایستی خودمان را با قوانین تطبیق دهیم و قوانین امروز کشتی دنیا در رشته فرنگی اجرای فن را می طلبد که متاسفانه کشتی گیران ما از شجاعت کمتری برای اجرای فن برخوردارند و فقط به لطف آمادگی جسمانی قادر به هول دادند حریف هستند که براساس قوانین جدید نیز امتیازی ندارد.
وی گفت بایستی نگرش مربیان تیم ملی در کشتی فرنگی نسبت به آمادگی جسمانی و آمادگی رو تشک فرق داشته باشد و این امر باز می گردد به زمان سرمربی گری محمد بنا که قوانین و مقررات را خوب تشخیص داده بود و با آن قوانین توانسته بود خوب نتیجه بگیرد.
جوادی عضو شورای فنی تیم های ملی کشتی آزاد در ادامه سخنان خود افزود هر کشوری که می خواهد کشتی قوی داشته باشد باید در رده سنی پایه سرمایه گذاری کند و از سنین پایین فنون را به کشتی گیران بیاموزند. حدود سه سالی است که به مهدی تقوی ملی پوش اسبق تیم ملی (دارنده دو مدال طلای قهرمانی جهان) می گویند که پای راست حریف را هم بگیر که نتوانست با این موضوع کنار بیاید و از کشتی کنار رفت در حالی که از سنین نوجوانی باید یاد بدهیم که هر دو پا را بگیرد و یک گارده نباشد.
وی در خصوص وزن 97 کیلوگرم کشتی آزاد گفت رضا یزدانی با وجود آسیب دیدگی شدید، نمی تواند کارایی لازم برای تیم ملی در المپیک ریو داشته باشد و اگر در رقابت های امسال نیز شرکت می کرد، نمی توانست نتیجه ای بهتر از طحان بگیرد، اما اکنون کشتی گیر آماده و خوبی همچون محمدحسین محمدیان (دارنده مدال برنز جهان و قهرمان آسیا) را داریم که البته کمی کم تجربه است ولی به نظر من می تواند آینده خوبی داشته باشد.
وی گفت تیم ملی کشتی آزاد در پیکارهای کشتی قهرمانی سالهای 2014 و 2015 با وجود نایب قهرمانی، نتوانسته است مدال طلا بگیرد که نشان می دهد یک جای کار ایراد دارد و باید بررسی شود.
علی آبادی نیز یادآور شد مربی که در زمان تمرین فکرش این است که به جز مربی گری باید شغل دیگری داشته باشد، شکست خود و کشتی گیران را رقم می زند، زیرا در زمان تمرین همه فکرش جای دیگری است.
وی ادامه داد یک مربی وقتی مسوولیتی را قبول می کند باید تا آخر پای آن مسوولیت بایستد و اگر اکنون رسول خادم رییس فدراسیون کشتی بیش از 18 ساعت از وقت خود را به کشتی اختصاص داده به دلیل آن است جان و روحش با کشتی است.
وی اظهار داشت زمان برای ما به سرعت در حال طی شدن است و کشتی نیز خم رنگرزی نیست که بالافاصله یک کشتی گیر را از رده مثلا دوازدهم به مدال برسانیم، باید توجه داشت که برای عوض کردن گارد یک کشتی گیر حداقل به 6 ماه زمان نیاز داریم ، انهم یا عوض می شود و یا نمی شود و شاید تاوان زیادی هم داشته باشد.
در تمرینات تیم ملی ما بیشترین آسیب ها را از حریفان تمرینی دیدیم، زیرا آنها فشارلازم را که به قهرمانان ملی پوش وارد نکردند، چرا که دلشان نمی سوزد، در زمانی که ابراهیم جوادی خود را برای رقابت های جهانی و المپیک آماده می کرد، حریفانش افرادی مانند سبحان روحی، علی اصغر اسلامی و یا کرامت زرنگ بودند که دو برابر شرایط مسابقه به جوادی فشار می آوردند.
وی با اشاره به برنامه استعداد یابی فدراسیون کشتی نیز گفت رسول خادم با برنامه هایی که پیش رو دارد، ساختار کشتی را کمی تغییر داده و به استعدادیابی روی آورده است که این کار برای سال های آینده جواب می دهد. فنونی مانند یک دست و یک پا و یا کول انداز را نمی توان در یک جلسه به کشتی گیران آموزش داد، کلاس های استعدادیابی در هیات ها و باشگاه ها بهترین مکان برای آموزش این فنون است و آموزش را تنها نباید مختص تیم ملی بدانیم.
اعتصامی کارشناس کشتی نیز با تاکید بر اهمیت آنالیز کشتی ها گفت لازمه آنالیز آن است که قبل از آن کارهای فنی و تخصصی انجام شده باشد، به این معنی که دست کشتی گیر از نظر فنی پر باشد و با توجه به تمرینات از او انتظار قهرمانی داشته باشیم.
مربی اسبق تیم ملی کشتی آزاد ایران ادامه داد متاسفانه بچه های ما در کشتی فرنگی و آزاد از نظر فنی پربار نبودند و سیستم کشتی ما از پایه مشکل دارد و باید از پایه کار آموزشی را تدوین کنیم و اردوهای آموزشی استعدادیابی را تشکیل بدهیم، خدا بیامرزد سید عباسی را که در تمرینات به کشتی گیران نوجوان می گفت، 'اینها مانند شمشیرهایی هستند که باید تیز شوند و بیایند میدان مسابقه'.
وی تصریح کرد بخشی از موفقیت ورزشکاران نیز آن هنر ذاتی روی تشک است، یعنی باید یاد گرفته باشند که کشتی ، حریف و داور را چگونه مدیریت کنند و یک کشتی گیر بلد باشد همه اینها را در سیطره خودش قرار دهد، گاهی سعید عبدولی داور را از اول بر علیه خودش می شوراند و جریان کشتی را نمی تواند اداره کند.
علی آبادی دارنده مدال نقره المپیک مونیخ در خصوص مربی گری در تیم ملی کشتی فرنگی گفت محمد بنا 9 سال خودش را وقف کشتی فرنگی کرد و دیگر مثل او را نخواهید دید، هر چند با او در کشتی اختلاف سلیقه زیادی دارم، اما او مربی است که پای کار می ماند و موفقیت های او به همین دلیل بوده است .
وی یادآور شد او شبانه روز در خانه کشتی بود و همه چیز را تحت کنترل داشت، مربی که شب اردو را ترک می کند ،می رود و نمی داند شاگردش چکار می کند و برنامه فردا چیست، این مربی به نتیجه نمی رسد.
وی با انتقاد از استفاده بیش از حد ملی پوشان کشتی از تلفن همراه و اینترنت در خانه کشتی گفت این هم معضلی برای کشتی گیران شده به دلیل آن که ساعت 11 موقع خاموشی در خانه کشتی است، اما کشتی گیران تا پاسی از شب بیدار هستند و با تلفن همراه کار می کنند.
علی آبادی همچنین با بیان اینکه در رقابت های قهرمانی کشتی فرنگی سال 2015 در لاس وگاس آمریکا تیم ملی می توانست نتایج بهتری بگیرد گفت ما در کوچینگ مشکل داشتیم چرا که وقتی سه نفر از ملی پوشان ایران خوزستانی هستند، باید مربی از این استان (کاکاحاجی) برای کوچ این سه نفر کنار تشک حاضر می شد، در حالی که اصلا به او میدان داده نشد.
وی ادامه داد 7 تا 8 مربی در تیم ملی کشتی فرنگی فعالیت می کنند، اما چه آنالیزی از حریفان انجام داده بودند؟ از آنان می خواهم یک برگ از آنالیز را نشان دهند، به همین دلیل اگر جلسه شورای فنی تیم های ملی برگزار شود به رسول خادم رییس فدراسیون پیشنهاد خواهم کرد که در کادر فنی تیم ملی تجدید نظر کند.
علی آبادی یادآور شد مصاحبه هایی که مدیر تیم ملی کشتی فرنگی در توجیه نتایج تیم ملی انجام می دهد، به هیچ عنوان قابل قبول نیست، انتخاب سرمربی با نظر خودش بوده نه با نظر شورای فنی، حسن بابک مدیر تیم ملی باید در این زمینه پاسخگو باشد که در المپیک ما دوباره به مشکل برنخوریم، چرا که تیم ملی ظرفیت آن را دارد در یک یا دو وزن روی سکو برود.
وی با تمجید از عملکرد قاسم رضایی گفت وی سال گذشته در هر مسابقه ای که لازم بود، شرکت کرد، قهرمانی ریزه کاری هایی دارد که با تمرینات خارج از اردو به دست می آید و قاسم رضایی از قهرمانانی است که وقتی همه در خواب هستند و استراحت می کنند او در حال تمرین و دویدن است.
عضو شورای فنی تیم های ملی کشتی فرنگی یادآور شد تکلیف وزن 75 کیلوگرم تیم ملی و سعید عبد ولی نیز مشخص است و باید تغییر وزن دهد، چرا که قدرت بدنی او در این وزن ضعیف بوده و فیزیک بدنش برای این وزن مناسب نیست.
اعتصامی کارشناس کشتی ادامه داد من اعتقاد دارم که اکنون استخوان بندی تیم ملی کشتی مشخص است و المپیک میدانی است که نمی توان کشتی گیران جوان و بدون تجربه را برد و اینکه تحت رقابت های انتخابی بخواهیم تیمی را جمع و جور کنیم به نتیجه نمی رسد و از هم اکنون با همین سرمایه ها باید به فکر موفقیت در المپیک باشیم.
کشتی گیران در هر وزن باید مربیان ویژه ای داشته باشند و کسی باید در کنار سوریان باشد که وقتی ایرادی می گیرد، سوریان بپذیرد.
اعتصامی یادآور شد حسن یزدانی نیز یک سال فرصت دارد خودش را برای مبارزه با جردن باروز آمریکایی آماده کند و باید شرایط را به گونه ای آماده کنند تا او در شرایط سخت مسابقه قرار گیرد به صورتی که هفته ای یک مرتبه با حریفانی همطراز با کشتی گیران آمریکایی و روسی مبارزه کند و در این یک سال فرصت داریم در این خصوص حریفان وی به خصوص جردن باروز را آنالیز کنیم.
وی گفت بعد آمادگی جسمانی کار مهمی نیست چرا که در یک پروسه دوماهه آخر سال بچه ها را می توان از نظر جسمانی به اوج رساند و در این یک سال نیز رسول خادم تمام بار فنی را به تنهایی به دوش نکشد و باید به سایر مربیان اعتماد کند به این معنی که برای همه کشتی گیران مربیان ویژه در نظر بگیرد تا بازی های المپیک در کنار ملی پوشان باشند.
جوادی نیز توجه و رسیدگی به ملی پوشان را بخش مهم و تاثیرگذار در عملکرد آنان دانست و گفت تیم ملی کشتی فرنگی در سال 2014 تاشکند ازبکستان برای نخستین بار قهرمان جهان شد، ولی برای این قهرمانان چه کاری کردند و به نفر اول تنها 50 سکه دادند که باز هم گلی به گوشه جمال آنان دوباره و با انگیزه بیشتری در میدان های کشتی حاضر شدند و دوباره افتخار آفریدند.
وی گفت هم اکنون بازیکنانی داریم که در فوتبال دو میلیارد تومان قرارداد می بندند در حالی که کشتی گیران ما قهرمان المپیک می شوند ولی توجه چندانی به آنان نمی شود، این در حالی است که فوتبال ما در آسیا نیز نمی تواند قهرمان شود و حتی با ترکمنستان مساوی می کند که جای شرمندگی دارد، تیم ملی کشتی آزاد الان دو سال پی در پی در جام جهانی قهرمان می شود که بعد از گذشت چندین ماه به ملی پوشان 5 سکه طلا پاداش می دهند.
جوادی گفت در 14 سال گذشته با تشکیل صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان حقوق 200 هزار تومانی برای ما در نظر گرفته شده که 10 درصد مالیات کم می کنند و 180 هزار تومان به ما می دهند که چندین سال هم هست که این مبلغ هیچ تغییری نکرده است.
وی با تاکید بر اینکه وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک به رشته مدال آوری مانند کشتی باید توجه ویژه داشته باشند، خاطرنشان کرد سال گذشته کمیته و وزارت ورزش در مجموع 7 میلیارد تومان بودجه به فدراسیون کشتی دادند، این درحالی است که فدراسیون 105 میلیارد تومان هزینه کرده و 59 اعزام خارجی داشته است .
عضو شورای فنی تیم های ملی کشتی آزاد افزود ولی باید گفت که رسول خادم از جمله افرادی است که در جامعه مورد اعتماد است و بهترین کسی است که می تواند کشتی ما را به جلو ببرد ، به همین دلیل باید از او حمایت شود.
تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی در رقابت های قهرمانی جهان که 15 تا 22 شهریور ماه امسال در شهر لاس وگاس آمریکا برگزار شد، به ترتیب دوم و چهارم شدند.
ورزشی**1067** 1701