اول به این سوال پاسخ دهید بعد ازدواج کنید۱۲۱۲ نظر

اول به این سوال پاسخ دهید بعد ازدواج کنید

اول به این سوال پاسخ دهید بعد ازدواج کنید

سلامت نیوز اگر قرار است برای ازدواج پا پیش بگذارید و به جرگه ی مرغ ها و خروس ها بپیوندید اول کلاهتان را قاضی کنید و به این سوال پاسخ دهید 1 حالا که قصد ازدواج دارم آیا به بلوغ اجتماعی و عاطفی رسیده ام؟


به گزارش سلامت نیوز به نقل از تبیان، علاقه ی به ازدواج و تشکیل زندگی مشترک تقریبا آرزوی تمام دختران و پسران است و آنان به محض ورود به دانشگاه به دلیل تعامل بیشتر با جنس مخالف تمایل بیشتری به ازدواج کردن نشان می دهند. همچنین در این میان اطرافیان هم با حرف هایشان که "دیگر وقت ازدواجت است"، "تا دیر نشده دستی بالا بزن" و ... زیر شعله ی این خواسته را زیاد می کنند. برخی جوانان امروز هم که به دلیل جو موجود در جامعه غرق در نیاز جنسی هستند ترجیح می دهند هر چه سریع تر به فکر تشکیل زندگی مشترک بیفتند بدون انکه جنبه های دیگر را در نظر بگیرند . اکثر این جوانان همان هایی هستند که زود هم طلاق می گیرند چرا که ازدواجشان تنها از روی غریزه ی جنسی شکل گرفته است اما ازدواج کردن زمان دارد و نباید فقط بلوغ جنسی را ملاک قرار داد. بهتر است بگوییم اگر قرار است برای ازدواج پا پیش بگذارید و به جرگه ی متاهلین بپیوندید اول کلاهتان را قاضی کنید و به این سوال پاسخ دهید حالا که قصد ازدواج دارم آیا به بلوغ رسیده ام ؟

شاید برخی تصور کنند که احساس نیاز به رابطه ی جنسی زنگ هشدار برای ازدواج است اما اینگونه نیست و مسئله ی مهمتر از بلوغ جنسی در ازدواج، رسیدن به بلوغ اجتماعی است .

دکتر محسن محمدی نیا (معین) روان شناس و مشاور خانواده، در رابطه با بلوغ اجتماعی به "تبیان" گفت برای آنکه فردی ازدواج کند حتما باید به بلوغ اجتماعی برسد. بلوغ اجتماعی؛ یعنی فرد قدرت انتخاب داشته باشد و بتواند انتخاب درستی انجام دهد. اما کسی می تواند انتخاب درست داشته باشد که معیارهایش ثابت شده است؛ اینگونه نیست که امروز یکی را دوست داشته باشد و فردا فرد دیگری را . به عنوان مثال وقتی می گوید زیبایی یا ثروت یا تحصیلات برای من ملاک ازدواج است دیگر نظرش عوض نشود لذا این فرد به ثبات عاطفی رسیده است.

ما دیده ایم خیلی وقت ها برخی اصلا نمی دانند از ازدواج چه می خواهند، حتی نمی دانند چه فردی مد‌نظرشان است حال این افراد چگونه می توانند وارد یک زندگی مشترک شوند! بنابراین فرد باید به بلوغ اجتماعی و عاطفی برسد.

چه کسانی ازدواج موفقی دارند ؟
از نظر دکتر محمدی نیا ازدواج ها در دو صورت می توانند موفق باشند 1-زمانی که فرد انتخاب خوبی داشته باشد 2- زمانی که بتواند به نیازهای همسرش پاسخ مثبت دهد. نیازهای همسر مثل امنیت، آرامش، خوراک ، پوشاک، نیازهای عاطفی و... لذا نباید از بلوغ اجتماعی و عاطفی غفلت کرد، فردی که به بلوغ اجتماعی و عاطفی رسیده است قدرت تصمیم گیری بالایی دارد، در برابر مشکلات زندگی محکم می ایستد و از استقلال فکری برخوردار است .

برای پایداری یک ازدواج چه خصوصیاتی لازم است ؟
دکتر محمدی نیا برای پایدار نگه داشتن یک رابطه به خصوصیاتی اشاره می کند که مهمترین آن ها تعهد و مسئولیت پذیری، صداقت،اعتماد و اطمینان، آرامش، خوش بین بودن، ریسک پذیری، از خود گذشتگی و استقلال است بنابراین این صفات باید در فرد شکل بگیرد سپس به ازدواج فکر کرد و برای شکل گیری این صفات افراد باید روی خود کار کنند و در کلاس های خود شناسی و دگر شناسی شرکت کنند و به مشاوره مراجعه و سپس بعد از رسیدن به بلوغ اجتماعی و عاطفی به ازدواج فکر کنند .

در پایان این روان شناس خانواده به جوانان پیشنهاد داد که اگر در خود احساس نیاز به ازدواج دارند اما هنوز به بلوغ فکری، عاطفی و اجتماعی نرسیده اند فعلا برای ازدواج اقدام نکنند چرا که خودشناسی در زندگی حرف اول را می زند و فردی که هنوز به این مرحله نرسیده است، نه می تواند زندگی شادی داشته باشد و نه خود را باور و حتی دوست داشته باشد لذا چگونه می‌توان انتظار داشت چنین فردی شادی و آرامش را برای فرد دیگری به ارمغان آورد؟!

حال اگر به هر دلیلی ازدواج صورت گرفت باید تلاش کرد که زندگی را بسازید اگر خودتان یا طرف مقابل تان با مشکلی مواجه هستید و دوست دارید که این مشکل حل بشود با هم وقت بگذارید و با صحبت کردن،مراجعه به روان شناس و مشاوره گرفتن و کمی صبر و حوصله داشتن حلش کنید.