ضرورت پیوند معارف قرآن با برنامه‌های تلویزیون در ایام محرم و صفر۱۲۱۲ نظر

ضرورت پیوند معارف قرآن با برنامه‌های تلویزیون در ایام محرم و صفر

ضرورت پیوند معارف قرآن با برنامه‌های تلویزیون در ایام محرم و صفر

به گزارش گروه فرهنگی خبرگزاری آنا، جلسه شورای اندیشه‌ورز شبکه قرآن و معارف سیما با موضوع برنامه‌های محرم و صفر باحضور عبدالهادی فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزارت ارشاد، محمدحسین محمدزاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما، حجت‌الاسلام محمدرضا حشمتی مشاور وزیر ارشاد، حمید محمدی دبیر شورای توسعه و محسن عرفاتی مدیر طرح و برنامه شبکه قرآن و سیدعلی سرابی قائم مقام شورای عالی قرآن در شبکه قرآن برگزار شد.

در این نشست اعضا به بیان دیدگاه‌ها و ارائه طرح‌ها و نظرات خود برای ایام محرم و صفر پرداختند.

در ابتدای این جلسه، محمدزاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما با اشاره به نظرسنجی مردمی، قالب سخنرانی را پرمخاطب‌ترین قالب برنامه‌سازی در ایام محرم و صفر برشمرد و افزود با تعامل دوسویه با تولیت حرم‌های مطهر و سخنرانان می‌توان براساس نیازهای مخاطبان و دغدغه‌های مقام معظم رهبری تولیدات رسانه‌ای مناسبی داشت.

وی پیوند 40 سالگی انقلاب و اربعین سیدالشهداء به عنوان فضای مشترک محرم و صفر بسیار مهم دانست و گفت طریقه بیان شبهات در رسانه به صورتی‌ که ایجاد اشاعه شبهه نشود و همچنین پیوند معارف قرآنی با محرم و صفر در نظر گرفته شود.

در ادامه فقهی‌زاده با اشاره به ضرورت بررسی و تبیین زمینه‌های نهضت عاشورا، پرداختن به کتب عاشورایی، تحلیل مفهومی احادیث، جملات مشهور عاشورایی و ارائه خلاصه دانش‌نامه امام حسین(ع) به عنوان پایه کار در رسانه مورد تأکید قرار داد و افزود باید قیام‌های پس از عاشورا مانند توّابین، حر و ... به صورت میزگرد برای مخاطبین شبکه تشریح شود.

حجت‌الاسلام حشمتی مشاور وزیر فرهنگ در امور روحانیت و دیگر عضو شورای اندیشه‌ورزی شبکه قرآن نیز پرداختن به سبک زندگی امام حسین(ع) از زبان کارشناسان مذهبی و ترسیم آن با زندگی امروز و همچنین بهره‌گیری از قرائت قرآن کریم در ایام محرم و صفر را مهم ارزیابی و بیان کرد باید با توجه به بالا رفتن سطح علمی جامعه، سطح مباحث مطروحه در صداوسیما افزایش یابد.

سرابی قائم‌مقام شورای عالی قرآن هم تولید برنامه با استفاده از آیات کاربردی در زندگی مردم در قالب‌های مختلف برنامه‌سازی را مورد تأکید قرار داد و افزود باید ارادت ادیان آسمانی به امام حسین(ع) نمایش داده شود و شبهاتی که درباره مراسم‌های محرم و صفر مطرح می‌شود با حضور کارشناسان خبره پاسخ داده شود.

حجت‌الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی به فضای رسانه بعد از عاشورا اشاره کرد و گفت برنامه‌های معارفی شبکه‌های سیما می‌توانند نحوه عزاداری را با رویکرد معرفت‌افزایی به جای حزن سنگین تا اربعین ادامه دهند.

انتهای پیام/4073