رویارویی مخالفان و موافقان جو پلیسی و امنیتی حاکم شد +عکس۱۲۱۲ نظر

رویارویی مخالفان و موافقان جو پلیسی و امنیتی حاکم شد +عکس

رویارویی مخالفان و موافقان جو پلیسی و امنیتی حاکم شد +عکس

به گزارش جام نیوز به نقل از یورونیوز، راهپیمایی گروهی از سفیدپوستان ملی‌گرا در نزدیکی کاخ سفید سبب شد صدها تن مخالف سرسخت این گروه در اعتراض به آنان راهی خیابان‌های مرکزی واشنگتن شوند.

 

یک‌سال پس از تظاهرات راست‌گرایان افراطی در شارلوتزویل واقع در ایالت ویرجینیای آمریکا که منجر به کشته‌شدن یک نفر شد، صدها دانشجو و کنشگر اجتماعی با گرایش چپ به خیابان‌های این شهر آمدند و ضد نژادپرستی تظاهرات کردند.

 

بنابر اعلام خبرگزاری آسیوشیتد پرس حدود ۴۰۰ تن از گروه‌های مختلف مردم در مقابل راهپیمایان گروه یونایت د رایت که بیش از ۳۰ تن نبودند راهی خیابان شدند.

 

گروه راستگرای افراطی «اتحاد راست» به رهبری جیسون کسلر، فعال و مدافع حقوق سفیدپوستان تلاش داشت در سالگرد وقایع شارلوتزویل در ویرجینیا در همین شهر راهپیمایی برگزار کند اما فقط توانست مجوز راهپیمایی در واشنگتن را کسب کند.

 

 

هواداران گروه «اتحاد راست» بیش از ۳۰ تن نبودند. عکس از رویترز

 

 

پلیس واشنگتن اعلام کرد در جریان راهپیمایی صدها تن مخالف خشمگین دست‌کم یک تن بازداشت شده است.

 

پلیس واشنگتن با حضور پرشمار تلاش کرد در میدان مقابل کاخ سفید تظاهرکنندگان را از یکدیگر دور نگه دارد و مانع درگیری میان آنها شود.

 

 

 

 

معترضین با سر دادن شعارهایی چون «پلیس و کلان‌ هم‌دست هستند» از رفتار پلیس و نژادپرستان انتقاد کردند.

 

«کلان» اشاره به کو کلاکس کلان (Ku Klux Klan) که به شکل کوتاه‌شده‌اش آن (KKK) شناخته می شوند در مفهوم کلی آن گروه هایی در آمریکا هستند که به برتری نژاد سفید باور دارند.

 

در تظاهرات روز گذشته، برخی دانشجویان خشم خود را نسبت به حضور گسترده پلیس ابراز کردند. به گفته این دانشجویان در تظاهرات راست‌گرایان افراطی سال گذشته که افراد با سلاح و مشعل به خیابان‌های شارلوتزویل آمده بودند، پلیس به این میزان حضور نداشت.

 

 

 

 

دانشجویان درحالی‌ که در نزدیکی دانشگاه ویرجینیا راهپیمایی می‌کردند به صفی از پلیس ضد شورش برخوردند. با اینکه درگیری بین دانشجویان و پلیس ضدشورش اتفاق نیفتاد، اما دانشجویان فریاد سر دادند که «اینجا شورشی در حال شکل گرفتن نیست. چرا در لباس ضد شورش هستید؟

 

شماری از مخالفان را گروه «آنتیفا» که یک گروه ضد فاشیسم است تشکیل می‌دادند که با پوشش و ماسک یا کلاه سیاهرنگ در محل حضور پیدا کردند و در نهایت با پلیس نیز درگیر شدند.

 

راهپیمایان کم‌شمار حامی حقوق سفیدپوستان سرانجام تحت حفاظت پلیس با دو خودروی ون محل راهپیمایی را ترک کردند اما مخالفان آنان که مدافعان حقوق سیاهان نیز در میان آنها بسیار بودند تا ساعاتی بعد همچنان در محل راهپیمایی باقی ماندند و شعارهای ضدنژادپرستانه سر دادند.

 

 

راهپیمایان خشمگین از گروه ضدفاشیستی آنتیفا با پلیس نیز روبرو شدند. عکس از رویترز

 

 

روز گذشته نیز در تظاهراتی که در سالگرد وقایع شارلوتزویل در خود این شهر در ایالت ویرجینیا برگزار شد چهار تن بازداشت شدند.

 

سال پیش سفیدپوستان ملی‌گرای شارلوتزویل با شرکت در یک راهپیمایی به برداشته شدن مجسمه «ژنرال رابرت لی» اعتراض کردند. رابرت لی در جنگ‌های استقلال آمریکا طرفدار ادامه برده‌داری بود.

 


 

لینک دانلود

 

 

115