زال و سیمرغ در فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب قرار گرفت۱۲۱۲ نظر

زال و سیمرغ در فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب قرار گرفت

زال و سیمرغ در فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب قرار گرفت

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، کمیته جوایز شورای کتاب کودک هر دوسال یک بار آثار منتخب ایرانی را از میان آثار برتر سال های گذشته برای دریافت لوح افتخار و درج اطلاعات آثارشان در فهرست افتخار این جایزه معرفی می کند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، لوح های افتخار قرار است در مراسمی در سی و پنجمین کنگره بین المللی ادبیات کودک و نوجوان (نیوزیلند، 2016) به پدیدآورنده ها از 77 کشور اهدا شود.
فهرست افتخار دفتر بین المللی کتاب برای نسل جوان (IBBY) فهرستی از آثار برجسته و برگزیده و تازه منتشر شده ای است که هر دو سال یک بار، به منظور تجلیل از نویسندگان، تصویرگران و مترجمان کشورهای عضو IBBY ارایه می شود.
گزینش این آثار تنها از سوی شعبه های ملی صورت می گیرد و فرصتی استثنایی برای معرفی کتاب های برتر هر کشور را فراهم می کند.
بر همین اساس نمایندگان این موسسه در کشورهای مختلف آثار برگزیده را در سه زمینه ی تصویرگری، نویسندگی و ترجمه انتخاب و به شعبه ی مرکزی IBBY ارسال می کنند.
این شورا همچنین کتاب های «آرش، حکایت تیر انداختن مرد قصه گو» نوشتة مرجان فولادوند (نشر افق) را در بخش تالیف و «مترسک و خدمتکارش» ترجمة فرزاد فربد (نشر پنجره) را در بخش ترجمه به عنوان آثار برگزیده این فهرست معرفی کرده است.
فهرست این کتاب ها در سراسر جهان با هدف ارتقا درک بین المللی از ادبیات کودک منتشر می شود و موفقیت در داخل کشور و همچنین داشتن زبان بین المللی برای مطرح شدن در سایر کشورها معیار اصلی انتخاب آن هاست.
در همین حال نسخه هایی از کتاب های معرفی شده در لیست افتخار IBBY در پنج مرکز بین المللی از جمله کتاب خانه ی بین المللی مونیخ آلمان، موسسه کودک و نوجوان سوئیس در شهر زوریخ، مرکز تحقیقاتی بی بیانا در براتیسلاوا، IBBY ژاپن و کتاب خانه ی دانشگاهی ایوانسون ایالات متحده ی آمریکا نگهداری می شود.
پیش از این در سال 2014 کتاب «عاشقانه های یونس در شکم ماهی» نوشته ی جمشید خانیان از انتشارات کانون نیز در لیست افتخار این جایزه قرار گرفت.
شورای کتاب کودک ضمن تبریک به پدیدآورندگان منتخب، اظهار امیدواری کرده است که افراد منتخب بتوانند با حمایت نهادهای مربوطه در جشن دریافت لوح افتخار خود در کنگره ادبیات کودک شرکت کنند.
فراهنگ **9022**1601**