رونمایی از کتابی با موضوع صحیفه سجادیه تا سالروز ولادت امام سجاد(ع) در سال آینده۱۲۱۲ نظر

رونمایی از کتابی با موضوع صحیفه سجادیه تا سالروز ولادت امام سجاد(ع) در سال آینده

رونمایی از کتابی با موضوع صحیفه سجادیه تا سالروز ولادت امام سجاد(ع) در سال آینده

آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، آیین رونمایی دانشنامه دو جلدی نهج‌البلاغه که با همکاری بنیاد نهج‌البلاغه و توسط انتشارات مدرسه منتشر شده است، امروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان معاون وزیر و رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، آیت‌الله سیدجمال‌الدین دین‌پرور رئیس بنیاد نهج‌البلاغه و جمعی از مسئولان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در محل این سازمان برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محی‌الدین بهرام محمدیان رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در سخنانی با تبریک اعیاد شعبانیه و آزادسازی خرمشهر اظهار داشت نهج‌البلاغه واقعاً نهج‌الحیات است.

وی ادامه داد نهج‌البلاغه تنها ظاهر فصیح و بلیغ و متن ادبی نیست، بلکه کتاب حکمت، سیاست، تربیت و معرفت است.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان یادآور شد از خطبه اول نهج‌البلاغه که برای معارف، بعثت انبیاء، آفرینش آسمان‌ها، زمین و ملائک صحبت می‌کند، تا آخرین کلمه قصار امیرالمؤمنین علی(ع) همه درس زندگی است و شخصیت امیرالمؤمنین نیز همین است و مسلمانان و غیرمسلمانان در خصوص شخصیت حضرت علی(ع) حرف‌های زیادی زده‌اند که می‌توان به  جبران خلیل جبران، جورج جرداق و میخائیل نعیمه اشاره کرد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اضافه کرد ابن‌سینا متناسب با ذهن خود از علی(ع) نقل کرده است و می‌گوید مَثَل علی در میان صحابه پیامبر مثل عقل در برابر حواس است و علی صاحب سرّ نبوی است.

وی بیان داشت علاوه بر نهج‌البلاغه، آثار دیگری نیز مانند مجموعه‌های روایی از علی(ع) به جا مانده است و قبل از نهج‌البلاغه، کتاب‌های دیگری داریم و در کنار آن نیز کتاب‌های دیگری وجود دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان افزود این گام کوچکی است، نهج‌البلاغه باید جدی‌تر مطرح شود و نیاز داریم کلام امام علی(ع) را به شیوه‌های مختلف مطرح کنیم، برای نمونه مباحث تاریخ صدر اسلام در نهج‌البلاغه وجود دارد که هیچ گزارشگری موثق‌تر از حضرت علی(ع) نیست و تقریباً در نهج‌البلاغه می‌توان 50 سال تاریخ صدر اسلام را دید.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی خاطرنشان کرد وعده می‌دهیم سال آینده در روز ولادت حضرت سجاد(ع) برای صحیفه سجادیه کاری انجام دهیم و کتابی همانند دانشنامه نهج‌البلاغه برای صحیفه سجادیه داشته باشیم و از کتاب شریفی درباره صحیفه سجادیه یا دانشنامه و یا شرحی از آن رونمایی کنیم.

به گزارش فارس، آیت‌الله سیدجمال‌الدین دین‌پرور رئیس بنیاد نهج‌البلاغه نیز در سخنانی بیان داشت در سال 60 که قرار بود کنگره هزاره نهج‌البلاغه برگزار شود، به امام(ره) گفتیم نیاز به پیام شما داریم و ایشان در زمان جنگ بدون معطلی پیامی را فرمودند.

وی ادامه داد مقام معظم رهبری نیز در سه کنگره نهج‌البلاغه حضور پیدا کردند و این دانشنامه برای نسل جوان دانش‌آموز، غذایی آماده است تا از آن استفاده کند و پیشنهاد می‌کنم آموزش و پرورش آن را برای مسابقه استفاده کند.

آیت‌الله دین‌پرور افزود اعتقاد دارم اگر مفاهیم و کلمات آن در اختیار مردم و دانش‌آموزان قرار گیرد، تحولی از نظر آموزشی، علمی و تحول در جامعه ما ایجاد خواهد کرد.

در پایان مراسم، از دانشنامه دو جلدی نهج‌البلاغه رونمایی شد.

انتهای پیام/