درخواست اطلاعات مالی برای اخذ مالیات بایگانی می‌شود/با رمل و اسطرلاب نمی‌توان مالیات گرفت باید قانون جدید باشد/ نمی‌توانیم عدالت را اجرا کنیم۱۲۱۲ نظر

درخواست اطلاعات مالی برای اخذ مالیات بایگانی می‌شود/با رمل و اسطرلاب نمی‌توان مالیات گرفت باید قانون جدید باشد/ نمی‌توانیم عدالت را اجرا کنیم

درخواست اطلاعات مالی برای اخذ مالیات بایگانی می‌شود/با رمل و اسطرلاب نمی‌توان مالیات گرفت باید قانون جدید باشد/ نمی‌توانیم عدالت را اجرا کنیم

اقتصادی خبرگزاری فارس، یکی از دغدغه‌های مسئولان و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تحقق اقتصاد بدون نفت است، طوری که بتوان هزینه‌های جاری یک سال کشور را از طریق درآمد مالیات و عوارض تامین کرد.

با این حال رسیدن به چنین جایگاهی قطعا نیاز به برنامه ریزی، تلاش و بسترسازی در کنار اقدامات قانونی برای داشتن آمار و اطلاعات شفاف و روشن از وضعیت بخش‌های اقتصادی است که طی سال‌های گذشته این سازمان گام‌های مثبتی در این جهت برداشته است، اما با این وجود هنوز تا رسیدن به اهداف ترسیمی گام‌های زیادی لازم است.

در آستانه بهار مالیات که معمولا از خرداد تا آخر تیرماه است، گفت‌وگوی قابل تامل، چالشی و صریح با حسین وکیلی معاون مالیات‌های مستقیم سازمان امور مالیاتی کشور انجام شده که به دغدغه‌های این سازمان پرداخت و پرده از شگرد مجرمان مالیاتی و شیوه فرار آنها از شفاف شدن فعالیت اقتصادی مطرح کرده است.

این گفت‌وگو به شرح زیر است

سوال فارس در گزارش میدانی فارس برخی مؤدیان عنوان کردند سازمان مالیاتی بر اساس دفاتر و صورت خرید و فروش‌ها مالیات نمی‌گیرد و آنچه که نظر خود سازمان باشد، در نهایت به عنوان مالیات اخذ می‌شود.

جواب وکیلی در این رابطه اسم بگویید تا پرونده افراد به صورت مصداقی بررسی شود. یک مورد نشان بدهید که مالیات اضافی نوشته شده؛ یک اسم بدهید تا پرونده آن را با هم بررسی کنیم.

سوال یکی مشکلات مودیان موضوع عدم ارائه فاکتور خرید از سوی شرکت‌های بزرگ کلان و عمده یا وارد کننده به بنکداران و فعالان بازار بوده و می‌گویند به همین علت دفاتر آنها از سوی سازمان مالیاتی رد می‌شود؟

جواب برای فاکتور، دفتر رد نمی‌شود شما یک نفر را معرفی کنید که به خاطر فاکتور، پرونده رد شده است. ما خرید یا هزینه بدون فاکتور را نمی‌پذیریم.

سوال چرا؟

جواب اگر فاکتور خرید به من ندهید، نمی‌توان خرید را پذیرفت باید برای خرید فاکتور داشته باشید و دفتر رد کردن فرق می‌کند.

سوال مودی می‌گوید به علت اینکه وضعیت خرید مشخص نیست، اما فروش مشخص بوده، اما درنهایت دفاتر پذیرفته نمی‌شود؟

جواب شما باشید خرید بدون فاکتور را می‌توانید بپذیرید.

سوال چرا وارد کننده اصلی، کلان عمده و حتی برخی تولیدکنندگان فاکتور خرید ارائه نمی‌کنند؟

جواب بازرگان که ‌شدم می‌توانم جواب این سوال را بدهم. نمی‌دانید چرا فاکتور خرید نمی‌دهند.

سوال فقط شما می‌دانید که چرا فاکتور خرید به بنکدار عمده نمی‌دهد؟

جواب سوال معلوم است، می‌خواهد شناخته نشود.

سوال پس وظیفه سازمان مالیاتی کجاست؟

جواب آن کسی که با این شرکت معامله می‌کند، این کار را نکند.

سوال پس چگونه کاسبی داشته باشد؟

جواب دو بار کسی خرید نکند، طرف التماس خواهد کرد و حتی فاکتور هم می‌دهد.

سوال نمی‌شود با این استدلال مشکل حل کرد و به کاسب گفت برای اینکه فاکتور نمی‌دهد کالا نخرد؟ این جواب اصلا منطقی نیست؟

جواب من این را نمی‌گویم.

سوال مردم در بازار لنگ این نمی‌مانند که شما به علت نگرفتن فاکتور خرید جنس ندارید، این امکان‌‌پذیر نیست و بعد شما می‌گوید که چون فاکتور نمی‌دهد، خرید نکند.

جواب من نمی‌گویم فردی خرید نکند شما این موضوع را مطرح می‌کنید ما می‌گوییم در معاملات سراغ کسی بروید که مقررات را رعایت می‌کند.

سوال وقتی اکثر خریداران عمده فاکتور خرید در بازار ندهند، نمی‌توان گفت درست خرید کن.

جواب شما بگویید چه کار باید کرد. آیا بالاخره معاملات نباید شفاف شود و انضباط مالی در کشور شکل گیرد؟

سوال شما که مسئول هستید، برای این موضوع چه کار می‌توانید بکنید؟

جواب قانون می‌گوید مودی باید فاکتور و فهرست معاملات را بدهد و اگر این دو مورد را ندهند فلان میزان مودی را جریمه کنید.

سوال وقتی فاکتور نمی‌دهد اما مجبور به کاسبی و سود باشد یعنی خشت اول کج گذاشته شده و باید تا کجا با این سیستم کار کرد.

جواب در کشورهای پیشرفته اگر کسی این کار را انجام دهد چه کار با این فرد می‌کنند. آیا این گونه که خبرنگار را رها کند و به مسئول مالیاتی بگوید این چه وضع مالیات است و آیا خشت کج است یا صاف. آیا در این کشورها که توانستند اقتصاد خود را شفاف کنند، چگونه است این کشورها چه کاری انجام می‌دهند.

سوال باید قانون اجرا شود.

جواب شما بهتر از من جامعه را می‌شناسید، من مجری قانون هستم شما چه توقعی دارید آیا قانون را اجرا کنم یا کار رها شود تا هر کسی هر کاری می‌خواهد بکند؟ قانون را اجرا کنم یا از آن تخلف کنم. چون یکی فاکتور نمی دهد همه چیز را فراموش کنیم؟ شما به عنوان یک شهروند از دستگاه مالیاتی در قبال مالیاتی که پرداخت می­‌کنید و کشور با آن مدیریت می‌شود چه انتظاری دارید؟ با این آدم‌ها چه کار کنیم؟ مردم ولی و حاکم ما هستند، شما بگویید چه کار کنیم؟ امانت آنها را وصول نکنیم؟

سوال پس قدرت اجرایی شما برای برخورد چه می‌شود؟

جواب قانون را اجرا می‌کنم.

سوال شما برای گرفتن افراد اندکی که همه کاره هستند و فرار مالیاتی دارند استیصال دارید؟

جواب اگر بگذارید کارمان را بکنیم، استیصال نداریم، شما که مدعی هستید قانون اجرا نشود.

سوال ما مدعی هستیم که قانون اجرا نشود؟!

جواب شما می‌گویید قانون را اجرا نکنید، چون یک نفر می‌خواهد فاکتور ندهد، ایراد نگیریم، و طرف آزادانه معامله کند و پنهان باشد.

سوال اتفاقا سوالم این بود شما به عنوان مجری قانون نمی‌توانید به افراد بگویید کاسبی نکن، در حالی که حتی مالیاتش را هم نمی‌دهد اما اگر جلوی سوء استفاده وارد کننده کلان و سرمنشاء اصلی که فاکتور خرید نمی‌دهد و فعالیت شفاف ندارد را بگیرد و با آنها برخورد کنید. به چه حقی حساب‌ها شفاف نیست و فاکتور خرید نمی‌دهید؟

جواب ما به کسی نمی گوییم کاسبی نکن، می گوییم با کسی معامله کن که فاکتور می دهد. در مورد وارد کنندگان، اتفاقاً آن طور که آمار وارد کننده در اختیارمان هست، آمار افراد دیگر در اختیارمان نیست با تمام واردکنندگان مر قانون اجرا می‌شود.

سوال شرکت‌های کلان و عمده تولید کننده داخلی چطور؟

جواب تنها کسانی که 100 درصد اطلاعاتشان روی میز سازمان است وارد کننده بوده و اگر فاکتور یا اطلاعات ندهد تمام آمار وارداتش روی میز ما قرار دارد.

سوال در مراحل بعد چطور آیا شفاف عمل می‌کنند؟

جواب در مرحله بعد است که گاهی مشکل پیش می‌آید صرفا هم موضوع واردات نیست و در هر بخشی می‌تواند باشد.

سوال خب این مشکلات را چطور می‌خواهید حل کنید؟

جواب قانون را اجرا می‌کنیم به عنوان یک دستگاه اجرایی مالیات آنچه طبق قوانین تکلیف شده اجرا می‌کنیم تا آنجایی که بتوانیم از فرصت‌های قانونی استفاده کرده تا مؤدیان اذیت نشوند. قانون می‌گوید وقتی فروش دارید باید فاکتور صادر شود وگرنه 10 درصد جریمه خواهید شد. اگر فهرست ارسال نشود جریمه خواهد شد. طبق حرف شما که می‌گوید عمده‌ فروشان فاکتور نمی‌دهد چکار کند و کاسبی را نمی‌تواند تعطیل کرد. وظیفه قانونی ما را می‌دانید و حتما وضعیت کاسب و تولید کننده عمده را هم می‌دانید. آیا من باید قانون را اجرا کنم یا نه. او هم طبق قانون مکلف است از کسی خرید کند که فاکتور می دهد . آیا از سازمان مالیاتی انتظار دارید بدون فاکتور اعتبار مالیات برای خرید قائل شود؟

سوال قطعاً می‌خواهیم قانون را رعایت کنید، اما قانون تضمین اجرایی ندارد. به عنوان شهروند نگاهم به مالیات تغییر می‌کند که نمی‌تواند مودی را مجبور به ارایه فاکتور خرید کند؟

جواب چه اتفاقی افتاده که شما به این نتیجه رسیدید که قانون تا انتها اجرا نمی‌شود.

سوال وقتی با فروشنده صحبت می‌کنیم معتقداست به دلیل اینکه فاکتور خرید نمی‌دهند و حتی دفاتر نیز توسط بازنشستگان سازمان نوشته می‌شود، اما تضمینی برای قبول شدن توسط سازمان وجود ندارد و دست آخر مالیات توافقی اخذ می‌شود که پارسال 2 میلیون مالیات داده امسال 3 میلیون بدهید تا تمام شود.

جواب همین افرادی را که می‌گویید اگر مستنداتشان روی میز باشد بیشتر از این ارقام  باید مالیات بدهند.

سوال خب چرا از این مؤدیان مالیات واقعی نمی‌گیرید؟ با صاحبان قدرت و سرمایه که وارد کننده یا تولید کننده عمده هستند و ردی از خودشان نمی‌گذارد چه خواهید کرد سازمان چه برنامه‌ای برای آنها دارد؟

جواب سازمان 3 سال است که گلویش پاره شده، دنبال اصلاح قانون مالیاتها بوده و اگر قانون جدید بیاید آنها را شناسایی می‌کنیم.

سؤال الان کل کار شما به آمدن اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم منوط است؟

جواب بله، وقتی اختیار برای دریافت اطلاعات نداشته باشیم معجزه نمی‌توانیم بکنیم، علم غیب هم نداریم این آدم‌ها اطلاعات‌شان یک جاهایی هست آنجایی که اطلاعات وجود دارد شناسایی کردیم. وظیفه ما بوده  پیشنهاد قانون را دادیم حالا قانون‌گذار آن را تصویب کند و بدهد مخلص مردم هستیم. این افراد را شناسایی و مالیات‌شان را می‌گیرم. اما با قوانین امروز سازمان مالیاتی به عنوان نماینده مردم برای وصول مالیات یک نامحرم به حساب می‌آید، وقتی به بانک می‌گویم اطلاعات فلان شخص را بدهد، می‌گوید اطلاعات محرمانه است پس نباید از سازمان مالیات خواسته شود. نمی‌توانیم عدالت را اجرا کنیم وقتی سازمان مالیاتی از هر دستگاهی اطلاعات می‌خواهد، اما با محرمانه بودن روبه‌رو می‌شود چه کار کنیم. نیروی انتظامی اطلاعات شماره پلاک ماشین‌های عمومی را نمی‌دهد. به سراغ ستاد سوخت می‌رویم و آمار ماشین‌های عمومی که شاغل بوده و درآمد دارند، را نمی‌دهند. گردش حساب بانک، اموال، ثبت اسناد و املاک می‌خواهیم، اما نامحرم هستیم پس این چه سازمان‌ مالیاتی می‌تواند باشد چگونه باید کارکرد بر مبنای کدام اطلاعات باید مالیات بگیرد. اینجا نشستیم رمل و اسطرلاب هم نداریم علم غیب هم نداریم بیندازیم تا درآمدها را شناسایی کنیم تا بتوانیم مالیات بگیریم، کشور باید بخواهد؛ سازمان مالیاتی مقصر نیست، کشور نمی‌خواهد مالیاتش درست شود اگر می‌خواهد نباید 3 سال اصلاحیه قانون در مجلس بماند. باید اختیارات قانونی و هر اطلاعاتی که نیاز دارد را در اختیار داشته باشد و پس از آن مالیات حقه را وصول کند. وقتی نمی‌خواهند مالیات درست شود، سازمان مالیاتی را گوشه‌ دیوار گذاشته و تیرباران کنید آیا نتیجه می‌دهد من بیشتر از شما ناراحتم که چرا نمی‌توانم مالیات درستی بگیرم، زیرا اختیار ندارم به هر دستگاهی گفتیم اطلاعات بده، نامه را بایگانی کرده و هیچ اتفاقی هم نمی‌افتد.

سؤال اگر اصلاحیه قانون ابلاغ شود باز فکر می‌کنید دست‌های پنهان و فرارها را می‌توانید شناسایی کنید؟

جواب 100 درصد می‌توانیم، وقتی قانون باشد اگر کسی ملکی خرید از کجا آورده و حسابش را چک کنیم. وقتی طبق قانون فرار مالیاتی جرم تلقی شود و اثبات کنیم دادگاه با آن برخورد می‌کند.

سؤال آن زمان کارشکنی‌ها مدل دیگری نخواهد شد؟

جواب به هر حال باید برای اصلاح قدم برداشت رسیدن به مدینه فاضله با یک شب نمی‌شود قدم اول و بزرگترین قدم برداشته شد و هزینه آن را دادیم اصلاحیه قانون مالیات‌ها یک گام بزرگ است و نمی‌گویم 100 درصد مشکلات را حل می‌کند، اما مجاری اطلاعاتی را وادار می‌کند اطلاعات را در اختیارمان بگذارد و اگر ندهند، مجرم است.

سؤال حتی دستگاه‌های اجرایی؟

جواب حتی دستگاه‌ها، سازمان مالیاتی جز اجرای قانون کاری نمی‌تواند بکند.  قانون نوشته که سر و ته آن زده شده، اما باز هم می‌گوییم قانون را بدهید تا اجرایی شود.

سؤال ‌تکلیف قانون چه شد؟

جواب شورای نگهبان چند ماده را به مجلس برگردانده و در حال اصلاح است.

سؤال بزرگترین کشف فرار مالیاتی جدید چه بوده است؟

جواب ‌سال گذشته قبل از اینکه 31 تیرماه یعنی قبل از اینکه موعد تسلیم اظهارنامه تمام شود یک شرکت اظهارنامه داده بود که حسب اختیارات قانونی اطلاعات و مدارک واقعی این شرکت را درآوردیم و هنوز مهلت قانونی اظهارنامه پایان نرسیده بود که اظهار نامه اصلاحی داد و فروش خود را 100 برابر ارائه کرد برای اینکه جریمه نشود این کار را انجام داد.

سؤال آیا تعداد شرکت‌هایی که فرار مالیاتی دارند را میدانید؟

جواب الی ماشاءالله زیاد است بسیاری می‌گویند 40 درصد فعالان در تور مالیاتی هستند و 40 درصد معاف از مالیات 20 درصد هم فرار مالیاتی داریم. شخصا معتقدم 4 برابر مالیاتی که گرفته می‌شود، ظرفیت درآمد مالیاتی وجود دارد به شرط اینکه اطلاعات‌ما کامل باشد.

سؤال این درآمد را مشروط به اطلاعات کردید چه زمانی حاصل می‌شود؟

جواب قانون‌گذار می‌داند 3 سال است که تلاش می‌کنیم و داد می‌زنیم که ابزار و اختیار به ما بدهید. مؤدی وقتی بداند که اطلاعات سازمان کامل است فرار نمی‌کند و ممیز هم ریالی بالاتر از آن نخواهد نوشت، اینکه می‌‌گویند چرا اعتماد وجود ندارد برای این است که معاملات خود را کامل نمی‌گوید و ممیز نیز شک دارد که چه میزان بنویسد کار فقط با اطلاعات درست می‌شود.

سؤال برخی کارشناسان معتقدند برخی کارمندان سازمان نیز در اخذ همین مالیات موجود نیز اراده و اهتمام جدی ندارند و یک مورد در شهرستان بوده که از سال 75 تاکنون مالیات نداده و کسی جرأت نداشته به سراغش برود.

جواب مورد را معرفی کنید، کلی گویی فایده ای ندارد. در کنار اصلاح قانون، شرایط اظهارنامه الکترونیک فراهم شده و پرونده تا زمانی در شهرستان می‌ماند که دستی است، اما به محض الکترونیکی شدن همه اینها روی سیستم وجود دارد و هشدار خواهد داد. قانون یکی از 7 محور اصلاح نظام مالیاتی است. پاشنه آشیل نظام مالیاتی، قانون است و در کنار آن مکانیزه شدن بوده و در حال اجرا است این باعث می‌شود، گرفتن مالیات از دست اشخاص خارج شود و کنترل سیستمی وجود داشته باشد.

گفت‌وگو مجتبی رحمتی

انتهای پیام/ب