ممانعت از تخريب يك محوطۀ تاريخي در سيرجان۱۲۱۲ نظر

ممانعت از تخريب يك محوطۀ تاريخي در سيرجان

ممانعت از تخريب يك محوطۀ تاريخي در سيرجان

به گزارش روز يكشنبه گروه فرهنگي ايرنا از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ، چندي است در ادامه اقدامهاي برخي از سدسازان و راهسازان كه تاكنون به تخريب آثار ارزشمند تاريخي منجر شده ، معدن كاران نيز به صف تخريب كنندگان ميراث فرهنگي پيوسته اند به طوري كه در ادامه تجاوز و دست اندازي معدن كاران در ماههاي اخير به حريم اثر تاريخي منحصر بفرد ' دژ اسپهبد خورشيد' اين بار خبرها حاكي از دست درازي معدنكاران به ' تپه بي بي دن' است .
براساس اين گزارش، به دنبال انعكاس اخبار تعرض به تپه بي بي دن و موضع گيري بجاي رسانه هاي خبري ،موج حمايت هاي مردمي از بي بي دن به راه افتاد و طي برنامه اي باحضور گروه هاي مختلف مردمي زنجيره انساني در كنار اين تپه تاريخي تشكيل شد وگروههاي مختلف ورزشي از جمله اعضاي گروه دوچرخه سواري ، پاراگلايدر ، گروههاي دانشجويي، اعضاي شركت ها و انجمن هاي مردم نهاد ،دوستداران ميراث فرهنگي ، دوستداران و حافظان محيط زيست ، شعرا ، هنرمندان ،اعضاي انجمن رفتگران طبيعت سيرجان ، مردم روستاهاي هم جوار و...با صدوربيانيه اي پيام خود را در حمايت از باقي ماندن اين اثر باستاني به مسئولان شهرستان و استان رساندند.
مجيد زند بخشدار گلستان سيرجان با اشاره به اينكه از سال 89گروهي به دنبال گرفتن مجوز معدنكاري در اين منطقه بودند تصريح كرد با بازديد بازرسان ميراث فرهنگي كشور و اقدامات گروه هاي و انجمن هاي مردم نهاد كار معدنكاران متوقف شد .
رضا عرفاني رئيس اداره ميراث فرهنگي سيرجان نيز با اشاره به مخالفت هاي اداره ميراث فرهنگي سيرجان و استان كرمان در زمينه فعاليت هاي معدنكاري در اين منطقه تصريح كرد هم اكنون اقدامات و مراحل قانوني تكميل پرونده تپه باستاني بي بي دن براي ثبت در آثار ملي انجام شده است .
وي افزود چند ماه قبل از بازرسي كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي كشور بازرسي براي بازديد از منطقه به سيرجان آمد كه توانستيم با ارايه اسناد ، مدارك، عكس ها و شهادت مردم وي رامتقاعد كنيم كه محل ياد شده يك تپه باستاني است و منتظر نظر قطعي از تهران هستيم تا شماره ثبت ملي آن را به ما اعلام كنند .
عرفاني اظهار داشت هر چند هنوز كاوشي در اين محوطه انجام نشده ولي براساس آثار و سفالهايي كه در منطقه يافته شده مي توان اين تپه را هم دوره با قلعه سنگ دانست كه البته صحت آن منوط به انجام كاوش هاي باستان شناسي است .
مهدي حسيني نژاد معاون امور معادن سازمان صنعت ، معدن وتجارت استان كرمان نيز در اين باره گفت در صورتي كه ميراث فرهنگي مختصات محوطه را اعلام كرده باشد معاونت معدني سازمان صنعت و معدن و تجارت استان كرمان هرگز مجوز معدن صادر نخواهد كرد .
وي افزود اگر مجوزي صادر شده قطعا در زماني بوده كه مختصاتي از ميراث فرهنگي به سازمان صنعت و معدن ارسال نشده زيرا كه براي دريافت مجوز بايد از سازمان ميراث فرهنگي ،‌محيط زيست و منابع طبيعي استعلام هايي را داشته باشيم .
حسيني نژاد تأكيد كرد حال نيز در صورتي كه سازمان ميراث فرهنگي مختصات را ارائه دهد به سرمايه گذار اعلام مي شود كه اين محدوده جزو ميراث فرهنگي است و اجازه فعاليت در آن را ندارد .
'بي بي دن' تپه‌اي است سنگي زيبا و ديدني و صخره‌اي باستاني با پيشنيه‌اي تاريخي در نزديكي روستاي 'دارستان' است كه از ديرباز يكي از مقصد‌‌‌‌هاي گردشگري شهرستان سيرجان بوده است.
بر اساس بند ج ماده 114 قانون برنامه 5 ساله چهارم تمامي وزارتخانه‌ها، سازمانها و موسسات دولتي موظفند؛ قبل از اجراي طرح‌هاي عمراني گسترده و درمرحله امكان‌سنجي و مكان‌يابي نسبت به انجام مطالعات فرهنگي- تاريخي ميراث فرهنگي در آن خصوص اقدام كنند و در طراحي و مكان‌يابي طرح‌هاي يادشده نتايج مطالعات را رعايت كنند.
فراهنگ**3079**1569