مناطق مهیج ایران را بشناسید کال جنی، دره‌ای راز‌آلود در طبس۱۲۱۲ نظر

مناطق مهیج ایران را بشناسید کال جنی، دره‌ای راز‌آلود در طبس

مناطق مهیج ایران را بشناسید کال جنی، دره‌ای راز‌آلود در طبس

این منطقه به زبان مردمان بومی «کال جنی» نامیده می‌شود که قدمت آن به دوران ساسانیان بازمی‌گردد.

عصرایران - «کال جنی» یا «دره جن‌ها» منطقه‌ای واقع در یزد، می‌تواند سفری هیجان انگیز را برای شما رقم زند. برای سفر به این منطقه باید از طبس به سمت بشرویه حرکت کرده و با پشت سر گذاشتن مسیری ۳۰ کیلومتری به منطقه‌ای رازآلود و شگفت‌آنگیز به نام «کال جنی» می‌رسید. دره‌ای خنک در دل کویر که کمتر در میان آن اثری از حیات دیده می‌شود. این منطقه به زبان مردمان بومی «کال جنی» نامیده می‌شود که قدمت آن به دوران ساسانیان بازمی‌گردد. در واقع شما سفری تاریخی و هیجان‌انگیز را در «کال جنی» تجربه خواهید کرد.

به اعتقاد مردمان محلی، این دره زیبا محل زندگی ارواح و جن‌ها است. اما فلسفه شکل گیری آن به حرکت سیلاب‌ها از خراسان جنوبی باز می گردد. در واقع «کال» به معنای دره یا مسیری است که با استفاده از جریان آب ایجاد شده است.

پیش از سفر به این منطقه باید به این نکته توجه داشت که مسیر دسترسی به کال جنی بسیار دشوار است. تونل‌های بسیاری را در میان مسیر خواهید دید که برخی از آنها با یکدیگر مرتبط بوده و می‌توانند شما را سردرگم کنند، در نتیجه بهتر است فکر سفر انفرادی به این منطقه را از ذهن خود دور کنید، زیرا برای رسیدن به کف دره باید راهنمای مسیر داشته باشید. در واقع هیچگاه تنها به این منطقه سفر نکنید. اما شاید علت اصلی برای این تاکید، دیواره‌های بلند موجود در این دره باشد که با شیب بسیار خود می‌تواند سفر شما را در کنار هیجان‌انگیز بودن به سفری خطرناک تبدیل کند.

اما در کنار هیجان بسیار در این منطقه، در میانه مسیر شما با جذابیت‌های تاریخی دره جن‌ها مواجه می‌شوید. دیدن تونل‌ها و خانه‌هایی به نام «گبر» که متعلق به زرتشتیان دوره ساسانی است، زیبایی سفر شما را دوچندان خواهد کرد. این حفره‌ها و تونل‌ها در دل جداره‌های این دره قرار گرفته است. برخی بر این باورند که حفره‌های داخل دیواره‌ها ساخته دست انسان است.

حال این سوال در ذهن شما نقش می‌بندد که چطور به کف دره کال جنی برویم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، ۲ راه برای رسیدن به کف دره پیش روی شما قرار دارد. در مسیر اول پس از پشت سر گذاشتن راه آسفالت و دوراهی استخر شاعر و طی کردن مسیری خاکی ۵کیلومتری به دره خواهید رسید. اما برای استفاده از مسیر دوم باید از شکاف موجود در میانه راه خاکی وارد دره شوید. اما اگر می‌خواهید با زیبایی‌های بیشتری از «کال جنی» آشنا شوید بهتر است مسیر آب را برای رسیدن به کف دره دنبال کنید. در این مسیر با چشم‌انداز زیبایی از دره مواجه می‌شوید که می‌تواند سوژه خوبی برای عکاسی باشد. جالب است بدانید در میان مسیر چشمه‌های کوچکی وجود دارد که شنا در آنها در فصل تابستان و ابتدای پاییز خستگی سفر را از جان شما به در خواهد کرد.