ماجراي استعفاي زارعان پس از شوک «فيتيله‌اي‌ها»۱۲۱۲ نظر

ماجراي استعفاي زارعان پس از شوک «فيتيله‌اي‌ها»

ماجراي استعفاي زارعان پس از شوک «فيتيله‌اي‌ها»

ماجراي استعفاي زارعان پس از شوک «فيتيله‌اي‌ها»فارس/ مدير پيشين گروه کودک و نوجوان شبکه دو گفت در ماجراي «فيتيله‌اي‌ها» نوک پيکان دوستان به سمت من بود و شوکي بود که سازمان صدا و سيما مي‌خواست آن را در جايي تخليه کند و آنجا هم من بودم.
«علي زارعان» مدير پيشين گروه کودک و نوجوان شبکه دو سيما گفت ‌ در حال حاضر مشغول نوشتن خواندن و چاپ کتاب هستم.کتاب‌ «ايستادن به روايت کلمه» چند ماه پيش چاپ شد و کتاب اخيرم در حال نگارش و اديت پاياني است و هنوز اسمي براي آن انتخاب نکردم.

وي ادامه داد 23 سال به صورت تخصصي در حوزه کودک و نوجوان فعاليت کردم و در اين مدت 5 سال مجموعه «کلاه قرمزي» را روي آنتن آوردم.اوج شکوفايي برنامه «عمو پورنگ» نيز در همين دوران بود.در اصل سيستم يا همان سازمان صدا و سيما هزينه‌اي را صرف کرده بود تا من بتوانم برنامه‌هاي اين چنيني را بسازم و اين هزينه‌ها بايد دوام داشته باشد نه اينکه شخصي مدعي باشد که من بايد دائما مدير باشم.

زارعان همچنين بيان داشت در دوره آقاي سرافراز شاهد غيبت‌هاي افراد بوديم و يکباره مي‌ديديم که فردي به صورت ناگهاني از روي آنتن پخش پايين مي‌آيد و حذف مي‌شود. دليل اين موضوع اين است که مديريت فرهنگي يک مديريت زمان بر است. براي مثال اگر شما مي‌خواهيد قرمه سبزي درست کنيد حداقل چهل و پنج دقيقه زمان مي‌خواهيد و اگر شعله گاز را زياد کنيد، غذايتان مي‌سوزد. بر همين اساس روال‌هاي فرهنگي را نمي‌توان با سرعت پيش برد و تغيير و تحولاتي که آقاي سرافراز به دنبال آن بود ممکن بود انجام شود و انجام هم مي‌شد،اما نه با اين سرعت و قطعا زمان بيشتري را مي‌طلبيد.

وي درباره دليل استعفاي خود بعد از ماجراي «فيتيله‌اي‌ها» گفت به صورت منطقي نوک پيکان دوستان به سمت من بود و شوکي بود که سازمان صدا و سيما مي‌خواست آنرا در جايي تخليه کند و آنجا هم من بودم! اصلا از اين موضوع ناراحت نيستم چراکه براي من خيري را در بر داشت که به کارهاي ديگر و شخصي‌ام پرداختم و تصورم اين است که در جريان «فيتيله‌اي‌ها» بي تدبيري جريان داشت،آنهم در شرايطي که مي‌توانستند اين پرونده را آرامتر،منطقي‌تر و معقول‌تر نيز جمع کنند. دقيقا در تاريخ 26/ 8 /84 مدير گروه کودک شدم و در تاريخ 26/ 8 /94 استعفا دادم. در آن زمان هر چه بلد بودم انجام دادم و انشاله نسل جديد بتوانند کارهايي که جديدتر است را انجام دهند و معتقدم من براي مديريت رسانه تمام شده‌ام و بايد تفکراتمان را در اختيار نسل جوان قرار دهيم. از طرفي اين رفتن‌ها آنقدر براي دوستان من دلگير کننده است که ديگر بازگشت کار راحتي نيست.

مدير گروه کودک و نوجوان شبکه تهران افزود من نگران تعداد زيادي از نيروهايي هستم که از دست مي‌روند و معتقدم که پرورش آنها به دانشگاه رفتن و دکتري گرفتن نيست،بلکه به يک تجربه عملي در کف ميدان عمل بستگي دارد. رساندن يک «پورنگ» و «کلاه قرمزي» به آنتن تلويزيون براي مردم ايران هزينه چندين برابري دارد و يکي از آنها اين است که من پنج سال در ايام نوروز از تهرانخارج نشدم و اين براي من يکنوع هزينه داشت و براي سازمان نيز يکنوع ديگر هزينه دربرداشت.

وي ادامه داد پرورش نيروي متخصص خيلي هزينه بر است و نگهداري از آن خيلي خيلي هزينه بر است.ما مي‌توانيم انبوهي از متخصصين را در کشورمان پرورش دهيم اما هنر نگهداري آنها نيز فرايندي پيچيده را در بر خواهد داشت.هميشه نبايد در دانشگاه‌ها به دنبال فرار مغزها بگرديم و محل فرار را خارج از کشور بدانيم.نيرويي که در بدنه حرفه‌اي رشد مي‌کند بايد به بدنه حرفه‌اي وفادار باشد که بخشي از اين وفاداري به شخصيت افراد و بخش ديگري از آن به رفتارهاي نهادهاي مربوطه برمي‌گردد که اگر ايندو در کنار يکديگر جمع شوند، موفقيت کلي نهاد را شامل خواهند شد.

تهيه کننده برنامه «رنگين کمان» گفت در دوران آقاي ضرغامي شاهد کناره گيري اسداله اعلايي بودم،اما اين را هم ديدم که ضرغامي ايشان را در بدنه ستادها و مشاوره‌ها در نظر گرفت، اما آقاي سرافراز روش صفر و يک را در پيش گرفت. منظور از صفر و يک رفتار بدور از تعادل است، يا هست و يا نيست!به هرحال بايد پذيرفت که 36 سال تجربه سازمان صدا و سيما ،تجربه منحصر به فردي است که تا به حال در تمام دنيا چنين رسانه‌اي با چنين مديريتي نبوده است.زمانيکه رسانه‌اي منحصر به فرد مي‌شود،بالطبع مديريت و اداره کردن و نيروهايش نيز منحصر به فرد خواهد شد. در ايران بر خلاف ساير کشورهاي جهان،نوع مديريت رسانه خيلي متفاوت است و حفظ سرمايه‌ها حتي بعد از بازنشستگي رسالت عظيمي است که بايد هميشه در بدنه باشند. ظرفيت تاريخ،هويت امروز در يک نهاد را مي‌سازد،حتي اگر تفاوت تفکر هم داشته باشيم باز هم مي‌توانيم در افق تخصص به فصل مشترک تازه‌اي فکر کنيم که متاسفانه در اين سازمان اتفاق نيفتاد.

وي درباره ارتباط بين عدم حضورش در نوروز 95 در شبکه دو و پخش نشدن مجموعه «کلاه قرمزي» نيز بيان داشت ‌ اطلاعاتي در اين زمينه ندارم چراکه دليل اصلي‌اش را نمي‌دانم. قطعا افرادي که الان روي کار هستند افراد بسيار توانمندي هستند، اما در اين بين اينکه بدنه نتواند از تعامل مديرها با ستادهاي مختلف استفاده کند کار سختي است. خيلي مهم است که بتوانيم رسانه را به صاحب رسانه برسانيم. صاحبان رسانه، مردم و هنرمندان هستند و تلويزيون جايگاه اتصال اين دو بخش به يکديگر است. رسانه بايد تواند حرف خودش که حرف مردم است را در قالب هنر ترجمه کند و عرضه مناسبي را ايجاد کند.منبع فارس